Protokół nr XXIX/2009
z XXIX sesji Rady Miasta Luboń,
która odbyła się 26 marca 2009r.
w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Luboniu
ad 1.
Przewodniczący Rady Miasta, Ryszard Olszewski, przywitał radnych, projektantów planów - „Starego Lubonia”, „Terenów po WPPZ” (Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego) oraz przybyłych gości: komendanta Straży Miejskiej, pana Pawła Dybczyńskiego, komendanta policji, pana Macieja Wróblewskiego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej, pana Marka Maciejewskiego. Po stwierdzeniu quorum (20 – dwudziestu radnych) otworzył XXIX sesję Rady Miasta Luboń i zaproponował zmianę porządku obrad. Punkty: 8, 9, 13 przenieść jako punkty: 3, 4, 5, pozostałe uległyby przesunięciu o jeden. Zmianę tę Przewodniczący zaproponował ze względu na planistów, którzy przyjechali z Wrocławia.
Ponieważ innych propozycji ani uwag nie było, przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski ,zarządził głosowanie nad porządkiem obrad po zmianach.
Głosowanie:
za zmienionym porządkiem obrad głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za zmienionym porządkiem obrad głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/
Porządek obrad został przyjęty.
Zał. nr 1 - Porządek obrad
ad 2.
Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, otworzył debatę na temat bezpieczeństwa w Luboniu.
W pierwszej części debaty prezes oraz komendanci przedłożyli Radzie sprawozdania i zapoznali ją z najistotniejszymi sprawami oraz problemami, z jakimi na co dzień jednostki muszą się borykać.
Zał. nr 2 – Sprawozdanie z działalności Operacyjnej Jednostki OSP Lubo za rok 2008
Zał. nr 3 – Ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Lubonia oraz pracy komisariatu policji w Lubonian w 2008 roku
Zał. nr 4 – Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej miasta Luboń w roku 2008
Ponieważ wcześniej sprawozdania zostały przedstawione na Komisji Organizacyjno-Prawnej, która w tej sprawie jest komisją branżową, w drugiej części debaty przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, poprosił o podsumowanie i przedstawienie wniosków Komisji.
W związku z powyższym głos zabrał przewodniczący Komisji Organizacyjno-Prawnej, pan Andrzej Michalczyk, który na wstępie poinformował, że Komisja odbyła wspólne posiedzenie z Komisją Ochrony Środowiska oraz Komisją Sfery Społecznej w dniu 23 marca 2009r. Spotkanie trwało ok. 1,5 godz. Radni zwrócili uwagę na pozytywne aspekty działania każdej ze służb. Zadawano pytania związane z nakładaniem mandatów za złe parkowanie, wyprowadzaniem psów bez kagańca, szeroko omówiono kwestię nielegalnych przyłączy oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Prezes oraz komendanci zgłosili zapotrzebowanie na najbliższy rok. Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła uwagę na potrzebę zakupu samochodu, umundurowania oraz specjalistycznych latarek, policja- głównie na sprawę ufundowania paliwa, Straż Miejska -na potrzebę utworzenia nowego etatu, a w przypadku tzw. rozpoczęcia trzyzmianowego systemu pracy- zakupu nowego samochodu.
Wnioski, jakie przegłosowała Komisja Organizacyjno-Prawna:
W trzeciej i ostatniej części debaty na temat bezpieczeństwa w Luboniu przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, otworzył dyskusję nad sprawozdaniami.
Radna Ewa Rogowicz wyraziła opinię, że przy takich problemach policji, jakie zostały Radzie przedstawione, należy jej tylko pogratulować, mimo wszystko, skuteczności.
Dalej radna zadała pytanie prezesowi OSP, jak to się stało, że lubońska straż została wsparta finansowo przez Puszczykowo.
Prezes, pan Marek Maciejewski, odpowiedział radnej, że stało się tak na konkretny wniosek. Prezes złożył również taki wniosek do gminy Komorniki. W roku 2008 gmina Komorniki przekazała lubońskiej straży 10.000,00 zł, w roku bieżącym być może przekaże 25.000,00 zł.
Mieszkaniec Lubonia, pan Robert Korcz, zapytał komendanta Straży Miejskiej, czy egzekwowana jest przez nią przyjęta w roku ubiegłym uchwała Rady Miasta Luboń o zakazie palenia papierosów na przystankach autobusowych.
Komendant Straży Miejskiej, pan Paweł Dybczyński, odpowiedział, że każde prawo miejscowe, które dotyczy Straży, jest przez nią egzekwowane. Interwencji jednak w sprawie palenia papierosów pod wiatami przystanków autobusowych nie było,nie było też takiego sygnału.
Więcej pytań nie było, dlatego Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, dziękując prezesowi i komendantom za przybycie na sesję i przedstawienie sprawozdań, zakończył debatę na temat bezpieczeństwa w Luboniu.
ad 3.
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Luboń - „Tereny po WPPZ” rozpoczęto od procedury uchwalania planu, którą przedstawił kierownik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miasta, pan Hubert Prałat.
W dalszej kolejności, po przedstawieniu spraw formalno-technicznych, głos zabrał zastępca burmistrza, pan Marian Walny. Poruszył sprawę dróg publicznych. W większości przypadków drogi na obszarze objętym planem nie mają charakteru dróg publicznych,a jedynie dróg wewnętrznych. Przeznaczenie terenów pod drogi publiczne wiązałoby z koniecznością wykupów, uzbrojenia i utwardzenia przez miasto.
Następnie oddano głos planistce. Pani architekt, Maria Jurczyszyn ,rozpoczęła od stwierdzenia, że przedmiotowy plan był wyjątkowo trudny i kontrowersyjny, dlatego chyli czoła przed burmistrzem miasta, panem Dariuszem Szmytem, oraz jego zastępcą, panem Marianem Walnym, którzy wystąpili przeciwko intensyfikacji zabudowy tego terenu. Osiedle mieszkaniowe, które miało powstać na przedmiotowym terenie na ponad 10 tys. mieszkańców, na pewno przyniosłoby szkodę dla tej części miasta. Chodziło przede wszystkim o to, żeby Luboń nie stał się sypialnią dla Poznania. Zdaniem pani projektant, nowy plan dla tego terenu, w stosunku do tego, co zostało zaproponowane trzy lata temu, jest bardziej racjonalny.
Teren ,objęty planem, ma bardzo dobre położenie. Jest to przede wszystkim zakole rzeki Warty. Od południa graniczy z obszarem leśnym. Posiada malowniczy krajobraz, dziedzictwo kulturowe i piękną architekturę poprzemysłową. Oprócz zalet, występują niestety też zagrożenia, takie jak np. wpływ drogi wojewódzkiej i wpływ obszaru ograniczonego użytkowania lotniska Krzesiny. Dlatego mając świadomość wartości tego terenu, jak też jego ograniczeń, starano się tak zaplanować przestrzeń, ażeby przede wszystkim uszanować dziedzictwo kulturowe (co widać np. w układzie komunikacji, układzie zabudowy wielorodzinnej, pod względem wysokościowym) i wyeksponować zieleń nad Wartą, wzbogacając ją o elementy sportu i rekreacji (usługi sportowo-rekreacyjne). Od strony ulicy Armii Poznań znajdzie się zabudowa usługowo-mieszkaniowa. Bezpośrednio od strony drogi funkcja usługowa będzie stanowić ekran dla zabudowy mieszkaniowej. W środku terenu planowany jest wielofunkcyjny ośrodek usługowy, być może ponadlokalny. Intencją właściciela było bardzo intensywne zabudowanie terenu. Architekci zmniejszyli te wskaźniki, zarówno pod względem intensywności zabudowy, jak i wysokości budynków. Wielkość osiedla została ostatecznie obliczona na 3060 mieszkańców (trzy lata temu na ponad 10 tys.). Pas strefy izolacyjnej, złożonej z zieleni, złagodzi oddziaływanie terenów przemysłowych. Ogródki działkowe, znajdujące się na tym terenie, pozostały nienaruszone, czyli w dotychczasowym stanie użytkowania. Podsumowując, pomimo trudnych warunków starano się tak zaprojektować teren objęty planem, ażeby spełnić wszystkie wymagania środowiskowe, zachować dziedzictwo kulturowe, licząc się przy tym z budżetem miasta. Tylko dwie drogi na przedmiotowym terenie są drogami publicznymi, pozostałe to drogi wewnętrzne lub ciągi pieszo-rowerowe. To oznacza, że ich uzbrojenie i budowa spoczywać będzie na właścicielu terenu. Jak wskazuje prognoza skutków finansowych ,dzięki takiemu podejściu do sprawy koszty miasta związane z wykupem gruntów ograniczą się do niewielkiej kwoty.
W dalszej części przedstawiony został wykaz uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu miejscowego planu. Wpłynęło w sumie osiem (8) uwag. Każda z nich została szczegółowo omówiona ,a sposób rozstrzygnięcia uzasadniony.
W sprawie planu wysłuchano też opinii Komisji Komunalnej Rady Miasta Luboń. Jak poinformował jej przewodniczący, pan Włodzimierz Kaczmarek, Komisja zajmowała się projektem planu w dniu 15 grudnia 2008r., czyli przed wyłożeniem do publicznego wglądu. Tak więc nie zajmowała się uwagami do planu (uwagi wpłynęły 18 i 20 lutego 2009r.). Na tamtym etapie zaopiniowała projekt planu pozytywnie, głosując jednogłośnie za jego przyjęciem (10 głosów za przyjęciem planu).
Na etapie dyskusji, radny Marek Samulczyk odniósł się do kwestii ulicy Cyryla Ratajskiego, która została w planie pominięta, to znaczy nie została wrysowana jako droga publiczna. Radny był tym faktem zdziwiony- po pierwsze dlatego, że jest to jedna z najstarszych ulic Lubonia, po drugie dlatego, że w poprzednich latach, w planach inwestycyjnych, ta ulica była zgłaszana do remontu chodnika i wykonania oświetlenia. Dlatego pofatygował się do prezesa spółdzielni mieszkaniowej Spójnia, właściciela tej drogi, gdzie otrzymał deklarację, że jest ona skłonna przekazać nieodpłatnie tę ulicę miastu w zamian za poczynione inwestycje (budowę chodnika, oświetlenia, kanalizacji).
Radny Lechosław Kędra wyraził obawę, że gdyby ta droga miała przejść na własność miasta, a nie zostanie ona wrysowana w plan miejscowy, w przyszłości mogą być problemy z jej wydzieleniem.
Problem ulicy Cyryla Ratajskiego zauważył również radny Piotr Paweł Ruszkowski, który miał obawy, że jeżeli droga ta nie zostanie wpisana jako publiczna, planowane w niej przez miasto inwestycje nie będą mogły być realizowane, gdyż formalnie będzie to własność Spójni.
Projektantka planu, pani Maria Jurczyszyn, odpowiedziała radnemu, że jest to niemożliwe, aby ulicę Cyryla Ratajskiego wpisać do planu jako drogę publiczną, gdyż publiczna musi mieć określone parametry. Teren ten jest za wąski, budynki tam się znajdujące znalazłyby się między dwoma ciągami komunikacyjnymi, co nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Natomiast jako ciąg pieszo- jezdny mógłby być publiczny. A więc ciąg tak, ulica nie.
Dalej głos zabrał radny Włodzimierz Kaczmarek, który poprosił o krótkie przedstawienie prognozy skutków finansowych uchwalenia tego planu.
Projektantka planu, pani Maria Jurczyszyn, odpowiedziała radnemu, że prognoza jest bardzo szacunkowa. Ustalenie jakichkolwiek wskaźników przy tak szalejących cenach rynkowych jest niemal niemożliwe. Pewne jest jednak to, że miasto nie straci na tym planie. Zyski będą głównie z podatków od gruntów i budynków, jak również od czynności cywilno-prawnych. Poza wykupami dwóch gruntów (pasa zieleni i ciągu pieszo- rowerowego nad Wartą) innych skutków finansowych nie będzie.
Zastępca burmistrza, Marian Walny, zwrócił uwagę, że nie ma wątpliwości co do tego, że scalenie tego terenu obniżyło jego wartość rynkową. Sześćsetmetrowe działki budowlane są dużo droższe niż np. 2000 m.
Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał, ile metrów miasto musi wykupić?
Projektantka planu, pani Maria Jurczyszyn, odpowiedziała radnemu, że powierzchnia do wykupu to 7 tys. 855 m2 (ciąg pieszo- rowerowy i ulica 1 KD). Ogólna kwota dla zabezpieczenia realizacji wykupu gruntów na własność miasta wynosi 557.600,00 zł (przyjmując cenę wykupu za 1m2 - 80,00 zł za 6 tys. 970 m2, bo do tylu może się ta powierzchnia zmniejszyć ze względu na pewne zamiany terenów).
Radny Włodzimierz Kaczmarek zapytał, czy został też wykonany szacunek wpływów z podatków.
Projektantka planu, pani Maria Jurczyszyn odpowiedziała radnemu, że taki szacunek został wykonany. Były analizowane następujące wpływy: z podatku od nieruchomości, wpływy z rent planistycznych, opłaty adiacenckie, odszkodowania, wykupy, zamiany oraz wpływy z podatku od czynności cywilno-prawnych. Po przeanalizowaniu powyższych elementów wyszło, że łączny wzrost prognozowanych wpływów będzie wynosił 9.123.166,00 zł rocznie. Wydatki 775.402,00 zł (koszty sieci wodnej, kanalizacyjnej, deszczowej, wykupy gruntów).
Na tym dyskusję nad planem zakończono.
W dalszej części Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, poddał pod głosowanie autopoprawki do planu:
Głosowanie:
za autopoprawkami głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za autopoprawkami głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Autopoprawki zostały przyjęte jednogłośnie.
Dalej głosowano wszystkie nieuwzględnione przez Burmistrza uwagi (6).
Pierwsza , pana Piotra Pawła Ruszkowskiego, dotyczyła obszaru 4 MW/U i wpisania ulicy Cyryla Ratajskiego. Uwaga nie została przez Burmistrza uwzględniona, gdyż obecnie funkcjonujący dojazd do budynków na terenie 4 MW/U nie jest ujawniony w ewidencji gruntów.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Ewa Rogowicz,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Magdalena Woźniak-Patej.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 14 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 6 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Druga nieuwzględniona uwaga, również pana Piotra Pawła Ruszkowskiego, dotyczyła drogi 2 KP. Uwaga odrzucona, ponieważ nie ma fizycznej możliwości poszerzenia terenów pod drogi.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymał się od głosu:
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymał się od głosu – 1 radny/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Kolejna uwaga, również pana Piotra Pawła Ruszkowskiego, została częściowo uwzględniona. Chodziło o obszar 1 US. Uwzględniona w części dotyczącej liczby miejsc parkingowych.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Kolejna nieuwzględniona uwaga, także pana Piotra Pawła Ruszkowskiego, dotyczyła przeznaczenia obszaru 2 MW na parking publiczny. Uwaga odrzucona, gdyż dojazd do parkingu publicznego nie może odbywać się drogami wewnętrznymi.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radna Lidia Białasik,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 15 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 5 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Kolejna nieuwzględniona uwaga, piąta, złożona przez Grupę River Sp. z o.o., ul. Armii Poznań 49, 62-030 Luboń dotyczyła zmiany klasyfikacji terenów dróg publicznych oraz placów wewnętrznych. Uwaga odrzucona, gdyż w planie zapewniony został dostęp z dróg publicznych do każdego z terenów, stanowiących odrębne własności. Natomiast zgodnie z polityką przestrzenną ,tereny przeznaczone pod komunikację, zlokalizowane na obszarze działek należących do poszczególnych właścicieli, nie są kwalifikowane jako place i ulice publiczne.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Włodzimierz Kaczmarek.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 17 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 3 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Szósta i ostatnia uwaga - spółdzielni mieszkaniowej Spójnia. Uwaga nieuwzględniona w części dotyczącej granicy planu (ul. Armii Poznań) oraz podziału działki nr 2/11 i lokalizacji w sąsiedztwie przemysłu, usług, dróg.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymała się od głosu:
radna Magdalena Woźniak-Patej.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymała się od głosu – 1 radna/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
W SUMIE DO PLANU WPŁYNĘŁO OSIEM (8) UWAG. RADA GŁOSOWAŁA TYLKO UWAGI NIEUWZGLĘDNIONE LUB UWZGLĘDNIONE CZĘŚCIOWO, TJ. SZEŚĆ (6).
Po zakończeniu dyskusji nad planem, przegłosowaniu autopoprawek oraz nieuwzględnionych uwag Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, zarządził głosowanie nad przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”.
Za przyjęciem mpzp - „Tereny po WPPZ” głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za przyjęciem mpzp - „Tereny po WPPZ” głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Plan miejscowy został przyjęty jednogłośnie.
Zał. nr 5 – Uchwała nr XXIX/172/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Luboń - „Tereny po WPPZ” (załącznik nr 2 do uchwały – wykaz uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu planu, załącznik nr 3 do uchwały – rozstrzygnięcie Rady Miasta Luboń o sposobie realizacji w mpzp inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania)
ad 4.
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu miasta Luboń - „Stary Luboń” rozpoczęto od procedury uchwalania planu, którą przedstawił kierownik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miasta, pan Hubert Prałat.
Następnie głos oddano projektantowi, panu Radosławowi Jończakowi.
Projektant planu, pan Jarosław Jończak:
Plan miejscowy „Stary Luboń” wywołuje niewielkie skutki w zakresie zmian w zagospodarowaniu, a wynika to z tego, iż w 90% jest to teren już zagospodarowany. Nie umniejsza to jednak rangi tego planu. Plan porządkuje niekontrolowany rozwój zabudowy. Prognoza finansowa została przyjęta w perspektywie dziesięcioletniej- od momentu uchwalenia planu. Wpływy do budżetu miasta będą czterokrotnie wyższe niż wydatki. Nie brano w ogóle pod uwagę wpływów z podatków od gruntów i budynków, ponieważ w tym zakresie nic się nie zmieni. Na etapie wyłożenia do publicznego wglądu zostało wniesionych siedem (7) uwag. Niektóre nie były rozstrzygane, ponieważ były bezprzedmiotowe - inwestycje zgodne z ustaleniami planu.
W sprawie powyższego planu wysłuchano opinii Komisji Komunalnej Rady Miasta Luboń. Jak poinformował jej przewodniczący, pan Włodzimierz Kaczmarek, Komisja zajmowała się projektem planu w dniu 15 grudnia 2008r., czyli przed wyłożeniem do publicznego wglądu. Tak więc nie zajmowała się ona uwagami do planu (uwagi wpływały w styczniu). Komisja miała szereg uwag do planu, ale zaopiniowała go pozytywnie, głosując jednogłośnie za jego przyjęciem (11 głosów za przyjęciem planu), jednak z zaznaczeniem, że to głosowanie będzie ważne po rozpatrzeniu wszystkich uwag.
Podczas dyskusji radny Włodzimierz Kaczmarek złożył wniosek, aby w par. 16 ust. 1 pkt 2 zmienić na: „ 2) zabudowy usługowej, z wyjątkiem terenu 3MW/U, dla którego dopuszcza się wyłącznie adaptację istniejącej zabudowy na funkcję usługową. ”
Głosowanie:
za wnioskiem radnego pana Kaczmarka głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Wniosek radnego został przyjęty jednogłośnie.
Kolejne uwagi radnego Włodzimierza Kaczmarka zostały uznane za oczywistą omyłkę, dlatego nie były głosowane. Mianowicie w par. 18, ust. 1, pkt 1; par. 24, ust. 1, pkt 2; par. 25 ust. 1, pkt 1 wprowadzono wyrazy „ … w tym ...” o pow. handlowej do 2000 m2.
W par. 6 ust. 5 pomiędzy słowami: „... w granicach strefy”, a słowami „pośredniej zewnętrznej ...”, należało dopisać słowo: „ochrony”. Otrzymano: „... w granicach strefy ochrony pośredniej zewnętrznej ...”
W dalszej części odbyło się głosowanie w sprawie nieuwzględnionych przez Burmistrza uwag do planu .
Pierwsza uwaga, radnego Marka Samulczyka, dotyczyła dopuszczenia grodzenia terenów zieleni. Uwaga została uwzględniona częściowo. Usunięto zapis: „Ustala się zakaz grodzenia terenów”, ale wprowadzono inny: „Dopuszcza się grodzenie placów zabaw w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy cieków wodnych”.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Druga uwaga, radnego Piotra Pawła Ruszkowskiego, dotyczyła połączenia drogi ul. Dąbrowskiego do istniejącej ul. Krańcowej. Uwagi nie uwzględniono, ponieważ przeprowadzenie drogi koliduje z planowanym zagospodarowaniem działki.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Lechosław Kędra,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
przeciw głosował:
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
wstrzymali się od głosu:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 11 radnych, przeciw - 1 radny, wstrzymało się od głosu – 8 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Trzecia uwaga, pana Piotra Pawła Ruszkowskiego, dotyczyła powiększenia terenu komunikacyjnego. Uwaga została uwzględniona częściowo, tzn. powiększono teren 14KD-L przy skrzyżowaniu z 26KD-D i 9KD-PJ, umożliwiając budowę lepszego rozwiązania komunikacyjnego, np. skrzyżowania typu rondo.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymał się od głosu:
radny Piotr Paweł Ruszkowski.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymał się od głosu – 1 radny/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Czwarta uwaga, również pana Piotra Pawła Ruszkowskiego, dotyczyła dostosowania planu do istniejącej funkcji. Uwagi nie uwzględniono, ponieważ ustalenia planu dopuszczają realizację parkingów na terenie zieleni urządzonej, pozostałe funkcje terenów, określone w planie miejscowym ,są zgodne ze stanem faktycznym i kierunkami zapisanymi w Studium.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
przeciw głosował:
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
wstrzymał się od głosu:
radny Jakub Bielawski,
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 18 radnych, przeciw - 1 radny, wstrzymał się od głosu – 1 radny/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Piąta (5) uwaga -złożona przez Spółkę PAJO. Uwaga nie została uwzględniona, ponieważ chodziło o umożliwienie zlokalizowania miejsc postojowych obsługujących inwestycję poza granicami terenu tej inwestycji. Uznano, że właściciel -w ramach swojej działki -musi zapewnić miejsca postojowe.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Szósta (6) nieuwzględniona uwaga, złożona przez Spółkę PAJO, dotyczyła dopuszczenia modernizacji i zmiany lokalizacji istniejących zjazdów po uzgodnieniu z gestorem drogi.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymał się od głosu:
radny Piotr Paweł Ruszkowski.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymał się od głosu – 1 radny/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Siódma (7) i ostatnia nieuwzględniona uwaga, złożona przez Spółkę PAJO PLUS, dotyczyła zmiany tekstu uchwały w par. 26, ust. 1, pkt 1, tj. zwiększenia powierzchni handlowej z 2000 m2 do 20000 m2. Uwagi nie uwzględniono, ponieważ zapis ten byłby niezgodny z obowiązującym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Luboń” z dnia 25 września 2008r.
Za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za utrzymaniem rozstrzygnięcia Burmistrza głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Rozstrzygnięcie Burmistrza zostało przez Radę podtrzymane.
Po zakończeniu dyskusji nad planem, przegłosowaniu wniosku oraz nieuwzględnionych uwag Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, zarządził głosowanie nad przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Luboń - „Stary Luboń”.
Za przyjęciem mpzp - „Stary Luboń” głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za przyjęciem mpzp - „Stary Luboń” głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Plan miejscowy został przyjęty jednogłośnie.
Zał. nr 6 – Uchwała nr XXIX/173/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Luboń - „Stary Luboń” (załącznik nr 2 do uchwały – wykaz uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu planu, załącznik nr 3 do uchwały – rozstrzygnięcie Rady Miasta Luboń o sposobie realizacji w mpzp inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania)
ad 5.
Na złożony przez radnego Włodzimierza Kaczmarka wniosek Rada Miasta Luboń nie przyjęła uchwały w sprawie Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe miasta Luboń. Wniosek radnego dotyczył odrzucenia przedmiotowej uchwały do czasu dostosowania jej do istniejących i przyjętych przez Radę Miasta dokumentów. Radny zauważył, że w przygotowanym materiale nie uwzględniono zakładanej w Strategii Miasta liczby ludności. Obliczenia nie zostały zrobione w oparciu o informacje gminy, tylko wg danych GUS. Dlatego radny wnioskował, ażeby dokument został przyjęty po stosownym przeliczeniu.
Takie samo stanowisko wyraziła Komisja Komunalna.
Za takim wnioskiem pana Kaczmarka głosowało:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Adam Dworaczyk,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Marek Samulczyk.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem pana Kaczmarka głosowało - 16 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 4 radnych/
Uchwała w sprawie Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe miasta Luboń została oddalona.
ad 6.
Zmiany w budżecie na rok 2009 przedstawiła skarbnik miasta, pani Teresa Socha.
Komisja Budżetu i Finansów, po przeanalizowaniu zmian w budżecie przedłożonych przez Burmistrza, zaproponowała zmniejszenie następujących wydatków:
Zaoszczędzone łącznie w ten sposób 145.000,00 zł Komisja zaproponowała przeznaczyć na rezerwę celową - na dofinansowanie i utrzymanie obiektów sportowych.
Komisja zwróciła się też do Burmistrza o sprawdzenie kosztorysów na wodociągowanie oraz prace związane z przedszkolem przy ul. Konarzewskiego na kwotę 300.000,00 zł, które wydały się Komisji bardzo duże i podane na wyrost.
Za takimi wnioskami głosowało pięciu (5) członków Komisji, przeciw trzech (3), wstrzymał się od głosu jeden (1) członek Komisji. Jedna (1) osoba była nieobecna.
Po przedstawieniu wniosków Komisji Budżetu i Finansów jej przewodniczący ,pan Lechosław Kędra, zapytał, ile przy ostatnim wodociągowaniu miasto płaciło za 1 metr poprowadzenia wodociągu w ulicy nieutwardzonej?
Do wniosków Komisji Budżetu i Finansów ustosunkował się zastępca burmistrza, Rafał Marek.
Po pierwsze ,to radni i poszczególne Komisje Rady Miasta Luboń wnioskowały do burmistrza o opracowanie Strategii promocji miasta. Po drugie, Strategia rozwoju kultury powinna być spójna ze Strategią promocji miasta, a więc zasadne byłoby, żeby te dwa dokumenty były opracowywane równocześnie. Potrzebę przyjęcia Strategii promocji miasta bardzo obrazowo pokazał nierozstrzygnięty konkurs na logo i hasło miasta, kiedy pojawiły się różne dylematy, jak np. pytanie, z czym Luboń powinien się kojarzyć. Monety lokalne również nie były oryginalnym pomysłem Lubonia, ale pomysłem wielu gmin w Polsce, który zawsze okazywał się trafiony. Kwota 90.000,00 zł miała być jedynie pożyczką na wyprodukowanie numizmatów przez mennicę państwową. Przewidywano bowiem, biorąc pod uwagę doświadczenie innych gmin, że jeżeli nawet miasto na tym nie zarobi, to na pewno nie straci i wyłożone pieniądze wrócą do kasy miasta. Pomysł został wcześniej przedstawiony Komisji Sfery Społecznej i uzyskał jej akceptację, dlatego tym bardziej niechęć Komisji Budżetu i Finansów była dla burmistrza zaskakująca. Najbardziej jednak niezrozumiała, a wręcz bulwersująca ,była dla burmistrza Rafała Marka kwestia dotycząca zdjęcia środków z budowy placów zabaw.
Radny Włodzimierz Kaczmarek zwrócił uwagę, że skoro kwota 90.000,00 zł związana z wybiciem okolicznościowych monet miałaby się zwrócić, to powinna ona zostać zapisana w budżecie nie tylko jako wydatek, ale również jako przychód miasta. To po pierwsze. Po drugie, radny zwrócił uwagę, że miasto czeka sporo innych wydatków i być może ważniejszych niż emisja monet. Miasto czekają wydatki związane z utrzymaniem hali. Nastąpi też zwiększenie wydatków Gimnazjum nr 2, w związku z korzystaniem z hali widowiskowo-sportowej. Stąd wniosek radnego, aby rezerwę budżetową w wysokości 145.000,00 zł, wynikającą z decyzji Komisji Budżetu i Finansów, pozostawić na powyższe zadania.
Głos w dyskusji zabrał radny Piotr Paweł Ruszkowski, który na wstępie wyraził opinię, że Strategia rozwoju kultury jest dla miasta Lubonia dokumentem bardzo ważnym i niesamowicie potrzebnym. Padały pod adresem burmistrzów słowa o rozrzutności, natomiast w opinii radnego największą rozrzutnością, a wręcz niegospodarnością i beztroską jest fakt niepodejmowania decyzji w kwestii kultury, a szczególnie w kwestii zagospodarowania Ośrodka Kultury przy ul. Armii Poznań. Tak więc jest to pierwsza rzecz, jaka powinna w przedmiotowej Strategii się znaleźć. Po drugie, godzinę wcześniej, Rada Miasta Luboń przyjęła plan miejscowy „Stary Luboń”, a we wrześniu Strategię rozwoju miasta, w których to dokumentach znajdują się konkrety dotyczące kultury. W Strategii rozwoju kultury znajduje się zapis o zagospodarowaniu na rozwój Biblioteki Miejskiej – Dworku Cieszkowskiego przy ul. Puszkina. Dlatego -zdaniem radnego- jest to tak bardzo pilny dokument, który należałoby konsekwentnie realizować. W przeciwnym razie, jeżeli nie będzie konkretnych działań, planów, to będzie to beztroska i niegospodarność. Strategia rozwoju kultury powinna być przyjęta już dawno. Blokowanie powstania tak ważnego dokumentu dla miasta jest całkowicie nieuzasadnione.
Po uściśleniu wniosku Komisji Budżetu i Finansów Przewodniczący Rady zarządził głosowanie w sprawie jego przyjęcia lub odrzucenia. Wniosek: Utworzyć rezerwę celową w kwocie 145.000,00 zł na inwestycje i utrzymanie obiektów sportowych poprzez zmniejszenie następujących wydatków:
Za wnioskiem Komisji Budżetu i Finansów głosowało:
radna Lidia Białasik,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
przeciw głosowali:
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem Komisji Budżetu i Finansów głosowało - 11 radnych, przeciw - 9 radnych, głosów wstrzymujących nie było/
Wniosek Komisji Budżetu i Finansów uzyskał poparcie.
W związku z powyższym padły trzy (3) kolejne wnioski:
Pierwszy radnego Andrzeja Michalczyka o zwiększenie wydatków w dziale place zabaw o 20.000,00 zł, poprzez umniejszenie rezerwy celowej.
Drugi radnego Adama Dworaczyka o umniejszenie rezerwy celowej o 10.000,00 zł i przeznaczenie tych środków na opracowanie Strategii promocji miasta.
Trzeci radnego Adama Dworaczyka o umniejszenie rezerwy celowej o 25.000,00 zł i przeznaczenie tych środków na opracowanie Strategii rozwoju kultury.
Wnioski były głosowane wg kolejności zgłoszenia.
Za wnioskiem radnego Andrzeja Michalczyka głosowali:
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
przeciw głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem radnego Andrzeja Michalczyka głosowało - 9 radnych, przeciw - 11 radnych, głosów wstrzymujących nie było/
Wniosek radnego Andrzeja Michalczyka upadł.
Za wnioskiem radnego Adama Dworaczyka (o umniejszenie rezerwy celowej o 10.000,00 zł i przeznaczenie tych środków na opracowanie Strategii promocji miasta)
głosowali:
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
przeciw głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem radnego Adama Dworaczyka głosowało - 9 radnych, przeciw - 11 radnych, głosów wstrzymujących nie było/
Wniosek radnego Adama Dworaczyka upadł.
Za wnioskiem radnego Adama Dworaczyka (o umniejszenie rezerwy celowej o 25.000,00 zł i przeznaczenie tych środków na opracowanie Strategii rozwoju kultury miasta)
głosowali:
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
przeciw głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem radnego Adama Dworaczyka głosowało - 9 radnych, przeciw - 11 radnych, głosów wstrzymujących nie było/
Wniosek radnego Adama Dworaczyka upadł.
W dalszej części dyskusji radny Włodzimierz Kaczmarek poruszył sprawę dotyczącą ulic: Cmentarnej i Traugutta. Pytanie dotyczyło zakresu planowanych prac i nazewnictwa, bowiem wysokość nakładów sugeruje szeroki zakres robót, natomiast w WPI (Wieloletnim Planie Inwestycyjnym) mowa jest o remoncie. Dlatego radny zapytał, czy ze względu na skalę przedsięwzięcia będzie to coś więcej niż remont, jak np. budowa, przebudowa, modernizacja, itp.
Drugie pytanie radnego dotyczyło prac na placu Edmunda Bojanowskiego. Zaplanowano 100.000,00 zł na usuwanie barier architektonicznych, co dla radnego nie było nowością, natomiast zdziwienie wzbudził planowany projekt innych prac. Dlatego radny zapytał, o jakie prace chodzi i czy nie można powyższych prac pogodzić w jednym projekcie.
Na drugie pytanie radnego odpowiedział zastępca burmistrza, Rafał Marek. Urząd posiada opracowaną w 2004 roku koncepcję zagospodarowania placu,ale nie ma projektu technicznego. Plac Edmunda Bojanowskiego jest jednym z kluczowych miejsc w Luboniu i zasługuje na właściwe potraktowanie. Idea jest taka, ażeby ogłosić konkurs otwarty dla architektów na zagospodarowanie tego terenu. To jest jak gdyby jedna rzecz. Druga rzecz,że pojawiły się nowe fakty. Od ul. Zielonej będzie prowadzony gazociąg przez plac E. Bojanowskiego. W tym stanie rzeczy nie ma sensu likwidowanie barier. Dlatego też burmistrz zwróci się w kwietniu do Komisji Sfery Społecznej oraz Komisji Komunalnej o wskazanie innych miejsc w Luboniu, w których to radni widzieliby potrzebę usuwania barier.
Na pierwsze pytanie radnego odpowiedział dyrektor Biura Majątku Komunalnego, pan Tomasz Stawicki. Wyjaśnił, że dokumentacja potrzebna na dzień składania wniosku dotyczyła remontu nawierzchni ulicy Cmentarnej oraz Traugutta. Wszystkie inne inwestycje na tym terenie, jak np. wymiana kanalizacji deszczowej, to będzie przebudowa. Hasło więc będzie używane dwutorowo. Dla potrzeb Programu „Schetynówka” - remont, dla potrzeb całości inwestycji – przebudowa.
Ponieważ więcej pytań nie było, przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Luboń na rok 2009 z przegłosowanymi wnioskami.
Za przyjęciem zmian w budżecie na rok 2009 głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
przeciw głosowała:
radna Magdalena Woźniak-Patej,
wstrzymali się od głosu:
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radny Andrzej Sobiło.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za przyjęciem zmian w budżecie głosowało - 15 radnych, przeciw - 1 radny, wstrzymało się od głosu – 4 radnych/
Zmiany w budżecie na rok 2009 zostały przyjęte.
Zał. nr 7 – Uchwała nr XXIX/174/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie zmian w budżecie miasta Luboń na rok 2009
ad 7.
Projekt uchwały w sprawie zmiany do uchwały o Wieloletnim Programie Inwestycyjnym miasta Luboń na lata 2008-2012 przedstawiła skarbnik miasta, pani Teresa Socha.
Komisja Budżetu i Finansów zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie (jednogłośnie) z zaznaczeniem, ażeby w uzasadnieniu do uchwały było widać zmiany.
Tak się stało. Zmiany zostały przedstawione w formie tabeli.
W dyskusji głos zabrał radny Piotr Paweł Ruszkowski, który zapytał, czy przedmiotowy Program nadal musi się nazywać „... na lata 2008-2012”, skoro rok 2008 został już zamknięty.
Radca Prawny, pan Przemysław Czaczyk, odpowiedział radnemu, że po pierwsze- zmiany dotyczą planu pierwotnego na lata 2008-2012 (to nie jest nowy plan), po drugie- nowelizacja dotyczy treści, a nie tytułu.
Oprócz poprawki redakcyjnej w par. 1 , której nie głosowano, więcej uwag ani pytań nie było.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie zmiany do uchwały o Wieloletnim Programie Inwestycyjnym miasta Luboń na lata 2008-2012.
Za zmianami w WPI głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Wanda Suleja-Kot,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za zmianami w WPI głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Zmiany w WPI zostały przyjęte.
Zał. nr 8 – Uchwała nr XXIX/175/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie zmiany do uchwały o Wieloletnim Programie Inwestycyjnym miasta Luboń na lata 2008-2012
ad 8.
Projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu przedstawiła jego kierowniczka, pani Jolanta Włodarska. Zmiany dotyczyły struktury organizacyjnej Ośrodka. Według nowych zapisów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podzielono na trzy (3) sekcje:
Komisja Sfery Społecznej jednogłośnie poparła zmiany w Statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Poważne wątpliwości wzbudziła w radnych zaproponowana przez panią kierownik autopoprawka. Chodziło o nowy zapis - w par. 8, ust. 4, iż „Noclegownia zapewnia schronienie osobom bezdomnym w okresie od 1 października do 30 kwietnia”.
Radny Jakub Bielawski zwrócił uwagę, że zapis ten może spowodować,iż bezdomni, poza tym okresem, mogą znaleźć się pod przysłowiową „chmurką”, czemu pani kierownik, Jolanta Włodarska, nie zaprzeczyła.
Kontrowersyjny zapis Przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, poddał pod głosowanie.
Za wprowadzeniem nowego zapisu, jako ust. 4 w par. 8, iż „Noclegownia zapewnia schronienie osobom bezdomnym w okresie od 1 października do 30 kwietnia” głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Adam Dworaczyk,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
przeciw głosowali:
radny Jakub Bielawski,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
wstrzymali się od głosu:
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za autopoprawką głosowało - 13 radnych, przeciw - 4 radnych, wstrzymało się od głosu – 3 radnych/
Autopoprawka została przegłosowana.
Za przyjęciem projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Lechosław Kędra,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Jakub Bielawski,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za podjęciem uchwały głosowało - 16 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 4 radnych/
Zał. nr 9 – Uchwała nr XXIX/176/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie zmiany Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu
ad 9.
W dalszej części pani kierownik, Jolanta Włodarska, przedstawiła sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu za 2008 rok.
Sprawozdanie MOPS-u było przedmiotem posiedzenia Komisji Sfery Społecznej, która zaopiniowała je pozytywnie.
W dyskusji głos zabrał jedynie przewodniczący Rady Miasta, Ryszard Olszewski, który zapytał o zasiłki pielęgnacyjne oraz dożywianie dzieci.
Zał. nr 10 – Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu za 2008 rok
ad 10.
Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii za 2008 rok przedstawiła przewodnicząca Komisji, pani Elżbieta Zapłata-Szwedziak.
Komisja Sfery Społecznej po pierwsze -przyjęła sprawozdanie GKRPA, po drugie -zajęła się podjętą kilka lat temu uchwałą w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta Luboń. Po przeanalizowaniu tej uchwały, z 2003 roku, Komisja nie widzi potrzeby jej nowelizacji. Komisja była w tej sprawie jednomyślna.
W dyskusji radny Włodzimierz Kaczmarek powrócił do sprawy wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Czy punkt sprzedaży alkoholu przy pl. Edmunda Bojanowskiego uzyskał pisemną zgodę wszystkich instytucji znajdujących się w promieniu mniejszym niż 100 metrów?
Jak poinformował zastępca burmistrza, Rafał Marek, punkt sprzedaży alkoholu, restauracja „MARAGO”, uzyskała pisemną zgodę dyrektora SP nr 1, proboszcza parafii pw. św. Barbary i ustną zgodę sióstr służebniczek.
Zdaniem radnego Kaczmarka, burmistrz powinien kierować się wyłącznie zgodą pisemną, która jest lub nie jest wskazaniem do wydania zezwolenia. Twierdzenie ubiegającego się o takie zezwolenie, że posiada ustną zgodę, nie powinno być dla burmistrza żadną podstawą. To po pierwsze. Po drugie, zdaniem pana Kaczmarka, w tym miejscu zezwolenia na sprzedaż alkoholu Komisja nie powinna była wydać.
Radna Ewa Rogowicz zapytała, co to są dyżury motywujące i w jaki sposób są organizowane.
Przewodnicząca Komisji odpowiedziała, że do tej pory były to tzw. dwójki (dwóch członków Komisji), teraz będą to trójki, które mają za zadanie wspieranie i motywowanie osób uzależnionych do leczenia.
Radna Ewa Rogowicz zwróciła uwagę na bardzo wysokie wynagrodzenia członków Komisji, które w przeciągu dwóch lat wzrosły o 100%.
Następnie zapytała, dlaczego przez 1,5 roku Komisja działała w okrojonym składzie, tzn. bez przewodniczącego.
Zastępca Burmistrza Rafał Marek odpowiedział radnej, że w tamtym czasie wszystkie obowiązki przewodniczącego przejął pełnomocnik burmistrza, który z tymi zadaniami bardzo dobrze sobie radził. Jakość pracy GKRPA w tym czasie była nienaganna.
Wzrost wynagrodzeń Komisji wynika z ustawowych podwyżek oraz stylu pracy.
Na tym dyskusję nad sprawozdaniem zakończono.
Zał. nr 11 – Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii za 2008 rok
ad 11.
Projekt uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Luboń i nadania jej statutu przedstawił radny Adam Dworaczyk.
Młodzieżowa Rada będzie 15-osobowym ciałem doradczym, „narybkiem” przyszłych polityków lokalnych i głosem młodych ludzi w ważnych dla nich sprawach. Kadencja Młodzieżowej Rady będzie trwać trzy lata.
Na wniosek radnego Włodzimierza Kaczmarka zmieniony został zapis dotyczący wieku, ażeby nie było sytuacji, że mandat zostanie utracony z powodu ukończenia 24 lat. Wybieranym można być do 21 roku życia. Kadencja ma trwać trzy lata. W związku z powyższym z par. 16 pkt 1 wykreślono pdpkt c – „Radny traci mandat na skutek ukończenia 24 lat”.
Z takim wnioskiem głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Piotr Paweł Ruszkowski.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za wnioskiem radnego Włodzimierza Kaczmarka głosowało - 17 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 3 radnych/
W Ordynacji wyborczej, w rozdziale V, par. 12 autopoprawką zmieniono zapis, iż: „Uprawnionymi do głosowania są osoby w wieku 13-21 lat, zameldowane na stałe w Luboniu” (zamiast od 13 do 17 lat).
Za autopoprawką głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Bogdan Jędrzejewski,
radna Anna Sawicka-Baraniak.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za autopoprawką głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/
Na koniec przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Luboń i nadania jej statutu.
Za podjęciem uchwały głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Lechosław Kędra,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymał się od głosu:
radny Bogdan Jędrzejewski.
W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
Nieobecny podczas głosowania: radny Włodzimierz Kaczmarek.
/za podjęciem uchwały głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymał się od głosu – 1 radny, nieobecny podczas głosowania – 1 radny/
Zał. nr 12 – Uchwała nr XXIX/177/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Luboń i nadania jej statutu
ad 12.
Projekt uchwały w sprawie przyznania pośmiertnie Medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”, panu Wojciechowi Dutce, przedstawił przewodniczący Komisji Organizacyjno-Prawnej, pan Andrzej Michalczyk. Wniosek o pośmiertne odznaczenie pana Wojciecha Dutki został złożony przez Stowarzyszenie Kulturalno-0światowe „Forum Lubońskie”. Stary regulamin przyznawania odznaczeń nie przewidywał jego nadawania pośmiertnie. W związku z powyższym należało dostosować stary regulamin i umożliwić legalnie nadawanie tego honorowego wyróżnienia także pośmiertnie.
Wojciech Dutka organizował samorząd w naszym mieście, powiecie i województwie, reprezentował Luboń i jego problemy w strukturach samorządu Wielkopolski, tworzył organizacje społeczne w Luboniu i podejmował na jego terenie liczne inicjatywy. M.in. współtworzył Komitet Obywatelski, który organizował w Luboniu nowe władze w okresie przemian ustrojowych na początku lat 90. Działał w Komitetach Osiedlowych, np. przy realizacji gazociągu. Założył organizację ekologiczną Zielona Fundacja.
Jego osiągnięcia i zasługi opisano szeroko w wydanej przez ABRYS Sp. z o.o. książce pt. Życie - Praca – Myśl – Wojciech Dutka – dla ludzi i środowiska.
Mając na uwadze liczne przykłady godnej uznania działalności Wojciecha Dutki dla Lubonia, Rada Miasta Luboń wnioskuje o nadanie mu Medalu Zasłużony dla Miasta Lubonia.
Dyskusji nie było.
Za podjęciem uchwały głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 19 radnych. Nie brał udziału w głosowaniu radny Bogdan Jędrzejewski.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za podjęciem uchwały głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych, nie brał udziału w głosowaniu – 1 radny/
Zał. nr 13 – Uchwała nr XXIX/178/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie przyznania Medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”
ad 13.
Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XIX/114/2008 Rady Miasta Luboń z dnia 24 kwietnia 2008r. w sprawie ustalenia regulaminu korzystania z placów zabaw i gier zlokalizowanych na terenie miasta Luboń przedstawił zastępca burmistrza, Rafał Marek.
W związku z powstaniem nowego placu gier i zabaw przy ul. Kołłątaja w Luboniu należało wprowadzić go do „Spisu placów gier i zabaw w mieście Luboń”.
Komisja Sfery Społecznej poparła projekt uchwały jednogłośnie.
Dyskusji nie było.
Za podjęciem uchwały głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za podjęciem uchwały głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Zał. nr 14 – Uchwała nr XXIX/179/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie zmiany uchwały nr XIX/114/2008 Rady Miasta Luboń z dnia 24 kwietnia 2008r. w sprawie ustalenia regulaminu korzystania z placów zabaw i gier zlokalizowanych na terenie miasta Luboń
ad 14.
Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr L/253/2002 z dnia 27 czerwca 2002r. w sprawie okręgów wyborczych i obwodów głosowania w mieście Luboń przedstawił sekretarz miasta, Janusz Piasecki.
W związku ze zwiększeniem liczby mieszkańców dotychczasowego obwodu nr 1 (w okręgu nr 1) nastąpiło nieznaczne przekroczenie liczby 3000 mieszkańców w tym obwodzie głosowania (3.048 mieszkańców). Tymczasem zgodnie z art. 30 ust. 2a ustawy – stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 3.000 mieszkańców. W związku z powyższym zaproponowano utworzenie nowego, czwartego obwodu głosowania w okręgu nr 1 w granicach określonych w załączniku nr 2 do uchwały oraz zmianę numeracji obwodów.
Komisja Organizacyjno-Prawna zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.
Dyskusji nie było.
Za podjęciem uchwały głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za podjęciem uchwały głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Zał. nr 15 – Uchwała nr XXIX/180/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie zmiany uchwały nr L/253/2002 z dnia 27 czerwca 2002r. w sprawie okręgów wyborczych i obwodów głosowania w mieście Luboń
ad 15.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za korzystanie z hali widowiskowo-sportowej w Luboniu przedstawił zastępca burmistrza, Marian Walny.
Przedłożony został Radzie cennik korzystania z hali widowiskowo sportowej przy Gimnazjum nr 2, który został przygotowany na podstawie cen, jakie funkcjonują w podobnych obiektach w okolicznych gminach.
Komisja Organizacyjno-Prawna zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.
Komisja Sfery Społecznej wydała opinię pozytywną.
Komisja Budżetu i Finansów- również opinia pozytywna.
W dyskusji głos zabrał jedynie radny Włodzimierz Kaczmarek, który wyraził opinię, że skoro zakład budżetowy nie może liczyć kosztów amortyzacji, to bardzo silnie ten fakt wpłynie na wynik finansowy zakładu. Dlatego radny zaapelował, ażeby być czujnym. Chodziło o podatek dochodowy.
Za podjęciem uchwały głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za podjęciem uchwały głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Zał. nr 16 – Uchwała nr XXIX/181/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie ustalenia wysokości cen i opłat za korzystanie z hali widowiskowo-sportowej w Luboniu
ad 16.
Projekt uchwały w sprawie współpracy z miastem Bumbesti Jiu w Rumunii przedstawił zastępca burmistrza, Rafał Marek.
Radzie przedłożony został Protokół partnerstwa pomiędzy Luboniem a miastem Bumbestii Jiu w hrabstwie Gorj w Rumunii. Ten dwujęzyczny dokument opiniowany przez ministerstwo dotyczył współpracy w zakresie edukacji, sportu, kultury, turystyki, ekonomii i handlu. Protokół zostanie podpisany przez burmistrzów obu miast partnerskich.
Radny Jakub Bielawski poinformował Radę, że radni miasta Bumbesti Jiu taką uchwałę już podjęli.
Za podjęciem uchwały głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk,
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
głosów przeciwnych nie było,
głosów wstrzymujących nie było.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za podjęciem uchwały głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/
Zał. nr 17 – Uchwała nr XXIX/182/2009 Rady Miasta Luboń z dnia 26 marca 2009r. w sprawie współpracy z Miastem Bumbesti Jiu w Rumunii
ad 17.
Burmistrz Miasta, Dariusz Szmyt, przekazał odpowiedź na interpelację radnej Anny Sawickiej-Baraniak z XXVIII sesji Rady Miasta Luboń, z dnia 5 lutego 2009r. ,w sprawie pomijania w utwardzaniu ul. Dworcowej, w kontekście planowanej inwestycji w ciągu ulic Poznańska – Polna – Kręta.
Zał. nr 18 - Odpowiedź Burmistrza Miasta Luboń na interpelację radnej Anny Sawickiej-Baraniak, złożonej na XXVIII sesji, w dniu 5 lutego 2009r.
Na XXIX sesji, w dniu 26 marca 2009r., interpelacji nie było.
Zapytania:
Radny Jakub Bielawski zadał trzy pytania:
Te zapytania radny złożył na wyraźną prośbę mieszkańca ul. Konarzewskiego - p. Tomasza Gusa.
W imieniu nieobecnej na sesji radnej, Magdaleny Nyćkowiak, radny Jakub Bielawski przedłożył pięć (5) następujących zapytań:
1. Ponawiam zapytanie - kiedy zostanie naprawiony chodnik przy Pl. E. Bojanowksiego, róg obok Urzędu Miasta? Został zdjęty asfalt i od ponad roku nie jest zakładana nawierzchnia zastępcza.
2. Ponawiam zapytanie - poprawia się pogoda, w związku z tym pytam, kiedy zostanie naprawiona ulica Lipowa?
3. Ponawiam zapytanie - w związku z licznymi uwagami mieszkańców mam pytanie ,czy można równać ulice tak, aby spad był na bok,i tak, aby nie tworzyły koryta, z którego nie może wypłynąć woda?
4. W związku z zawarciem porozumienia pomiędzy miastem Luboń, AW SA i GDDKiA mam pytanie, kiedy zostanie usunięty złamany maszt od baterii słonecznej, leżący od półtora roku w rowie przy ulicy Unijnej?
5. Czy została udzielona odpowiedź od któregoś z odbiorców w temacie stanowiska Rady Miasta Luboń i Burmistrza w kontekście F16?
ad 18.
W wolnych głosach i wnioskach Rada Miasta Luboń odpowiedziała na akcję szczepień 13-letnich dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy. Akcję w 51% ufunduje Starostwo Powiatowe (jedna szczepionka kosztuje około 1.500,00 zł), 49% zostanie pokryte z budżetu miasta. W Luboniu akcja dotyczy 143 dziewczynek.
W sprawie upoważnienia Burmistrza do czynności związanych ze szczepieniami głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
radna Magdalena Woźniak-Patej,
przeciw głosował:
radny Włodzimierz Kaczmarek,
wstrzymał się od głosu:
radny Adam Dworaczyk.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za upoważnieniem Burmistrza głosowało - 18 radnych, przeciw - 1 radny, wstrzymał się od głosu – 1 radny/
W dalszej części wolnych głosów i wniosków burmistrz, Dariusz Szmyt, poinformował o propozycji przystąpienia do Związku Międzygminnego – „Schronisko dla zwierząt” z siedzibą w Kostrzynie. Jeżeli byłaby wola Rady, aby przedmiotową uchwałę podjąć, trzeba by to zrobić najpóźniej w miesiącu kwietniu.
/W tym momencie szefowie wszystkich Komisji otrzymali Statut Związku./
Zastępca burmistrza, Marian Walny, poinformował, że umorzone zostało postępowanie Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania na okres przekraczający rok budżetowy.
Wiceprzewodnicząca Rady, pani Wanda Suleja-Kot ,odczytała wniosek pana Roberta Korcza, złożony w imieniu mieszkańców ulic Fiołkowej, Azaliowej, Nagietkowej, dotyczący utwardzenia nawierzchni poboczy ww. dróg.
Zał. nr 19 - Wniosek pana Roberta Korcza, złożony w imieniu mieszkańców ulic Fiołkowej, Azaliowej, Nagietkowej, dotyczący utwardzenia nawierzchni poboczy ww. dróg
Zał. nr 20 – Odpowiedź na wniosek mieszkańców ulic Fiołkowej, Azaliowej, Nagietkowej, dotyczący utwardzenia nawierzchni poboczy ww. dróg
W dalszej części przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, poinformował, że do Wojewody Wielkopolskiego wpłynęła skarga redakcji internetowej „Echo Lubonia”. Skarga dotyczyła zamknięcia dostępu do informacji publicznej przez Przewodniczącego. W celu wyjaśnienia sprawy Wojewoda Wielkopolski poprosił o ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w skardze.
Przygotowaną odpowiedź przedstawił Radzie radca prawny, Przemysław Czaczyk.
Zał. nr 21 – Odpowiedź na skargę pana Tomasza Kujawy, redaktora naczelnego gazety internetowej „Echo Lubonia”
Następnie przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, przypomniał o obowiązku złożenia do końca kwietnia br. oświadczeń majątkowych.
Radny Andrzej Sobiło poinformował, że członkowie Komisji Sfery Społecznej otrzymali zaproszenie na uroczyste otwarcie bezpłatnego Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Luboniu.
Burmistrz miasta, Dariusz Szmyt, zaprosił szanowną Radę na uroczyste otwarcie hali widowiskowo-sportowej – 16.042009r.
ad 19.
Do protokołu nr XXVIII z sesji Rady Miasta Luboń, która odbyła się 5 lutego 2009r. uwag nie było.
Za przyjęciem protokołu nr XXVIII/2009 głosowali:
radna Lidia Białasik,
radny Jakub Bielawski,
radny Adam Dworaczyk.
radny Lechosław Kędra,
radny Bogdan Jędrzejewski,
radny Paweł Radosław Krzyżostaniak,
radna Wanda Suleja-Kot,
radny Stefan Krukowski,
radny Andrzej Michalczyk,
radny Ryszard Olszewski,
radny Jerzy Kazimierz Paluszczak,
radny Piotr Paweł Ruszkowski,
radna Ewa Rogowicz,
radny Marek Samulczyk,
radna Anna Sawicka-Baraniak,
radny Andrzej Sobiło,
radna Elżbieta Zapłata-Szwedziak,
radny Zbigniew Ziółkowski,
głosów przeciwnych nie było,
wstrzymali się od głosu:
radny Włodzimierz Kaczmarek,
radna Magdalena Woźniak-Patej.
W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.
Nieobecna: radna Magdalena Joanna Nyćkowiak.
/za przyjęciem protokołu nr XXVIII/2009 głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/
Protokół nr XXVIII/2009 został przyjęty.
ad 20.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad przewodniczący Rady, Ryszard Olszewski, o godz. 24.57 zamknął obrady XXIX sesji Rady Miasta Luboń.
Załączniki:
Zał. nr 2 – Sprawozdanie z działalności Operacyjnej Jednostki OSP Lubo za rok 2008.
Zał. nr 4 – Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej miasta Luboń w roku 2008
Zał. nr 10 – Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Luboniu za 2008 rok
Zał. nr 22 – Lista obecności z XXIX sesji – radnych
Zał. nr 23 – Lista obecności uczestniczących w sesji mieszkańców Lubonia
Zał. nr 24 – Lista obecności zaproszonych na sesję gości