Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miasta Luboń

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006: Protokół nr LI/2006 z LI sesji Rady Miasta Luboń, która odbyła się 20 lipca 2006r.

 


Protokół nr LI/2006

z LI sesji Rady Miasta Luboń,

która odbyła się 20 lipca 2006r.

w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Luboniu


Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Propozycja uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń „Kościół – ul. Źródlana”.

  3. Propozycja uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Luboniu.

  4. Propozycja uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu Miasta Luboń oraz materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

  5. Dyskusja nad wnioskiem przedsiębiorców o zmniejszenie stawek podatku od nieruchomości i podjęcie stosownej uchwały.

  6. Propozycje uchwał w sprawie przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń” (Państwo J.J. Dylewiczowie, J.L. Duflou).

  7. Sprawozdanie Burmistrza z bieżących prac.

  8. Sprawozdanie stałych Komisji Rady.

  9. Interpelacje i zapytania.

  10. Wolne głosy i wnioski.

  11. Przyjęcie protokołu z L sesji Rady Miasta Luboń.

  12. Zakończenie obrad.



ad. 1

Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański przywitał przybyłych radnych oraz gości.

Po stwierdzeniu obecności osiemnastu (18) radnych spełniającej warunek quorum, Przewodniczący zaproponował następujące zmiany do porządku obrad.:



  • w pkt.6 wskazał, że zamiast propozycja uchwał w sprawie przyznania medalu “Zasłużony dla Miasta Luboń” powinno być propozycja uchwały (jedna uchwała). Komisja Organizacyjno - Prawna zadecydowała, że uhonorowanie Pana .J.L.Duflou nastąpi w późniejszym czasie i zadecydowała o uhonorowaniu tylko Państwa Dylewiczów.

  • jako pkt 2 Przewodniczący zaproponował dyskusję nad wnioskiem przedsiębiorców o zmniejszenie stawek podatku od nieruchomości i podjęcie stosownej uchwały.



Ponieważ uwag do porządku obrad nie było, Przewodniczący zarządził głosowanie nad zmienionym porządkiem obrad.



Głosowanie:

za zmienionym porządkiem obrad głosowali:


radny Stefan Krukowski



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak



radny Rafał Marek



radny Tadeusz Waliczak



radny Dariusz Szmyt








głosów przeciwnych nie było


głosów wstrzymujących nie było


W głosowaniu wzięło udział 18 radnych

Nieobecni: radny Bogdan Jędrzejewski, radny Piotr Paweł Ruszkowski , radny Adam Dworaczyk.

/za przyjęciem porządku obrad głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/




/zał. Nr 1/ - Porządek obrad.



ad.2


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Przewodniczącemu Komisji Budżetu i Finansów panu Włodzimierzowi Smogurowi, który przedstawił opinię w tej sprawie.


Radny Włodzimierz Smogur – przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów podkreślił, że na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów przedmiotem dyskusji był wniosek przedsiębiorców o zmniejszenie stawek podatku od nieruchomości. Po przeanalizowaniu wszystkich argumentów jakie były przedstawione we wniosku, Komisja negatywnie ustosunkowała się do wniosku o zmniejszenie stawek podatku od nieruchomości.

Głosowanie Komisji – na 11 głosów 10 było za odrzuceniem wniosku, a 1 osoba się wstrzymała.


W trakcie sesji na obrady dotarli : radny Adam Dworaczyk i radny Piotr Paweł Ruszkowski.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Przewodniczącemu Komisji Organizacyjno -Prawnej panu Andrzejowi Sobiło, który przedstawił opinię w tej sprawie.


Radny Andrzej Sobiło – przewodniczący Komisji Organizacyjno-Prawnej:

Komisja Organizacyjno-Prawna również opiniowała ten wniosek i opinia była negatywna,

Głosowanie Komisji – 9 głosów za odrzuceniem wniosku.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.


Głos zabrał Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, który stwierdził, że mamy do czynienia z nietypową sytuacją w związku z wnioskiem, który wpłynął do Urzędu Miasta od przedsiębiorców z ul. Chemików o zmniejszenie stawki podatku od nieruchomości o 50%.

Jako, że ustalanie stawek podatkowych jest kompetencją Rady Miasta, przekazano ten wniosek Radzie Miasta.

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek podkreślił, że należy wyjaśnić kwestie stanu formalnego, ponieważ może to rodzić pewne wątpliwości.

Stwierdził, że nie jest możliwe ustalanie odrębnych stawek dla określonych podmiotów, ponieważ stawki nie mają charakteru podmiotowego, można natomiast zróżnicować stawki dla poszczególnych obszarów miasta. Wnioskujący przedsiębiorcy działają na południe od Zakładów Chemicznych między Starorzeczem, Wartą i południową granicą miasta i taki rejon przestrzennie dałoby się wydzielić. Największe wątpliwości istnieją jeżeli chodzi o to czy stawki podatku można zmieniać w ciągu roku podatkowego.

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek uważa, że można by, patrząc od strony czy nie ma przeciwwskazań aby podjąć taką uchwałę, wychodząc z założenia, iż nie można zmieniać stawek w sposób niekorzystny dla podatnika, można natomiast zmienić je na korzyść. Z tym ,że w takiej sytuacji te nowe stawki dla określonego rejonu weszłyby w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa i oznaczałoby to, że weszłyby w życie od października.

Ze względu na termin sesji Burmistrz przygotował Radzie projekt uchwały, był on już przygotowany przed posiedzeniami Komisji, wtedy kiedy nie znał jeszcze stanowiska Komisji i z tego też względu nie wpisał w tym projekcie uchwały stawek podatku. Można przyjąć, że w przedłożonym projekcie wynoszą one połowę obowiązujących stawek.

Podsumowując Burmistrz , uważa, że nie ma powodów formalnych uniemożliwiających podjęcie takiej uchwały, ale z drugiej strony chciałby dodać iż przygotowanie uchwały przez Burmistrza jest w większym stopniu wyrazem obowiązku aniżeli pełnego przekonania o potrzebie jej podjęcia. Po analizie wniosku wskazał, iż powodem wniesienia podanym przez wnioskujących przedsiębiorców jest znaczny wzrost stawek podatku i szczególne dodatkowe obciążenia związane z działającym w tym miejscu przedsiębiorstwem. Patrząc na wniosek ma na uwadze podstawy do wyodrębnienia pewnej grupy lub pewnego miejsca i obniżenia stawek.

Jeżeli chodzi o wzrost stawek to ten wzrost należy odnosić do wszystkich przedsiębiorców na terenie Lubonia, a przedmiotem ewentualnej oceny i analizy powinny być stawki dotyczące działalności gospodarczej. Wnioskujący mówią, że za grunty w okresie 2002-2006 wzrost był ok. 22%, a dla budynków blisko 15%. Porównywanie tego z ze wskaźnikiem wzrostu towarów cen i usług jest złudną miarą, bo ten wskaźnik zawiera w sobie towary i usługi konsumpcyjne, a natomiast jest wiele towarów i usług stanowiących wydatki miasta, które rosły także znacznie szybciej niż wskaźnik inflacji, chociażby koszty energii.

Ten wzrost nawet tu podany nie oznacza wcale takiego samego wzrostu obciążeń podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości. Jak widać stawki podatku od budynku pod działalnością gospodarczą wzrosły mniej (ok.15%), a to jest zasadnicza część obciążenia podatkowego. Tak więc ten wzrost podatku wyniósłby daleko mniej aniżeli podany wzrost stawek za grunt. Można powiedzieć, że w zakresie stawek podatkowych sytuacja wszystkich przedsiębiorców na terenie Lubonia jest podobna, a w samym wzroście trudno byłoby znaleźć uzasadnienie do wyodrębnienia pewnego terytorium. Drugim z tych elementów na który powołują się wnioskodawcy to są dodatkowe obciążenia wynikające z faktu korzystania z drogi i mostu będącą własnością Zakładów Chemicznych za co ponoszą z tego tytułu określone opłaty. Burmistrz powiedział, że jego obowiązkiem było zbadanie relacji nakładów ponoszonych w związku z działaniem w tym określonym miejscu do wysokości podatku i ulgi podatkowej o którą przedsiębiorcy wnioskują. Wyłączając firmę Merix opłaty za korzystanie z drogi i mostu dla pozostałych 5 firm wynoszą średnio 7 % podatku od nieruchomości.

Burmistrz stwierdził, że nie ma podstaw do wypowiadania się na temat czy warunki lokalizacji nabycia gruntów nie zawierały rekompensaty za dodatkowe utrudnienia za korzystanie z tych nieruchomości.

Burmistrz dodał, że fakt przygotowania przez niego uchwały, nie znaczy ,że jest za jej podjęciem. Punkt widzenia Burmistrza reprezentuje przede wszystkim interes budżetu i dochodów miasta i w tym sensie się wypowiadał.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański udzielił głosu przedstawicielom przedsiębiorstw położonych wzdłuż ul. Chemików.


Głos zabrał gość – Pan Drwęcki, który stwierdził, że Burmistrz zna problemy jakie nurtują przedsiębiorców. Powiedział, że wyliczenia na poziomie 7-12% nie są ścisłe, bo różnica polega na tym, że nie korzystają z infrastruktury, która jest dostępna dla innych podmiotów gospodarczych w Luboniu, ale korzystają z infrastruktury Zakładów Chemicznych, które z tego tytułu każą sobie płacić określone kwoty, na przykład za energię elektryczną-biorą pieniądze za korzystanie z transformatora – 6gr/KW, nie mają kanalizacji więc korzystają z szamb-wywóz nieczystości jest dużo wyższy niż korzystanie z kanalizacji. Wyjaśnił, że Fabryka jest właścicielem drogi dojazdowej i nie jest winą działających tam firm, że znalazły się na wyspie, jest to wina prawdopodobnie tych co dokonali nacjonalizacji i zostawili drogę dojazdową do tych terenów i most jako własność fabryki. Przytoczył argumenty fabryki które brzmiały: “że oni ten most utrzymują, wybudowali i wyremontowali drogę dojazdową i most na który ich było stać” , a teraz wymagają od nas żebyśmy partycypowali w odpowiednim procencie w kosztach. Zaczęli nawet stawiać rogatki.

Zagrożenie jakie widzi Pan Drwęcki w obecnej sytuacji to fakt, że teraz ok. 30 % powierzchni przeznaczonych na działalność gospodarczą w skali roku jest niewykorzystana (przedsiębiorcy rezygnują z dzierżaw). Uważa, że może dojść do tego,że cały szereg właścicieli zacznie się likwidować ,bo nie będzie ich stać na utrzymanie. O tym ,że te obciążenia stają się znaczące świadczy wysokość zaległości podatkowej od osób fizycznych od roku 2000 zaległości wzrosły z 302 tys do 866 tys w 2005r., a od osób prawnych od z 22,5 tys do 170 tys w 2005r. Powstaje pytanie, czy te zaległości narosły z tytułu tego ,że ludzie są oporni i nie chcą płacić, czy dlatego, że nie mogą.

Pan Drwęcki stwierdził, że z własnego doświadczenia może powiedzieć,że nie jest w stanie zapłacić, ponieważ są ogromne zatory płacowe, które są ochraniane przez fiskusa,a państwo nie stara się rozwiązać tej sytuacji. Po interwencji w tej sprawie w Ministerstwie Finansów i RPO nie zostały podjęte żadne działania i dopóki nie będzie klarownej sytuacji takie zatory będą miały miejsce. Ta sprawa jest skomplikowana i w efekcie jeżeli ten trend w gospodarce będzie się utrzymywał to trzeba liczyć się z tym ,że małe firmy będą “padać”. Zadaje pytanie czy ta ich propozycja jest wzięta z sufitu. Otóż nie stwierdził, Należy się zastanowić nad tym jak zmniejszyć te stawki od nieruchomości, może nie o 50% o które wnioskował, ale warto przedyskutować tą sprawę i wypracować jakieś rozwiązanie.

Wnioskuje, aby Rada bardziej życzliwie podeszła do tej sprawy, zaoferował również swoją pomoc i wszelkie niezbędne materiały do pełnego zbadania sprawy.


Głos zabrał radny Tadeusz Waliczak


Jako reprezentant lubońskiego rzemiosła, stwierdza, że nie tylko przedsiębiorcom z ul. Chemicznej jest ciężko, pozostałym rzemieślnikom jest równie ciężko, też muszą wywozić nieczystości i ponosić inne opłaty. Uważa, że do sprawy należy podejść globalnie, do całego rzemiosła lubońskiego, a nie wyróżniać tylko część przedsiębiorców.

Stwierdził, że do sprawy należy wrócić pod koniec roku i z nowym rokiem podjąć jakieś działania.



Głos zabrał radny P.P. Ruszkowski


Stwierdził, że kwestia zróżnicowania podatków jest sprawą o której często się mówi. Niektóre Komisje miały ten temat w planie swojej pracy, do którego nie doszło.

Uważa, że ten przykład sytuacji przedsiębiorców zmusi gremium do bardziej rzetelnego spojrzenia na sprawę i to nie tylko dotyczącą stawek podatkowych dla przedsiębiorców, ale też dla mieszkańców.

Powiedział, że jako radny spotyka się z sytuacją, że te same podatki płacą mieszkańcy posiadający nieruchomość bez pełnego uzbrojenia jak i mieszkańcy posiadający nieruchomość z uzbrojeniem pełnym.

Radny P.P Ruszkowski traktuje ten głos jako wywołanie tematu na przyszłość.

Stwierdził, że precedensem jest to, że zmianę podatku proponujemy w środku roku budżetowego i dziwił się tej sytuacji.



Przewodniczący Zdzisław Szafrański

Odpowiedział, że u Burmistrz Miasta też wzbudza wątpliwości formalne.



Radny Piotr Paweł Ruszkowski

Przytoczył zdarzenie wcześniejsze dotyczące uchwały „de minimis”, która została podjęta bardzo szybko i nerwowo. Praca Komisji była między wtorkiem, a czwartkiem – przerabiana była uchwała jakiejś innej gminy na warunki lubońskie, a w czwartek była Sesja.

Wyraził prośbę, żeby takie działania robić ze spokojem, ponieważ jest to potrzebne zarówno dla przedsiębiorców i pracodawców itd. Nie można czegoś takiego zmieniać w ciągu roku budżetowego. Następne takie podejście mogłoby być pod koniec roku 2006.



Przewodniczący Zdzisław Szafrański

Zauważył, że sprawy by nie było, gdyby nie wniosek przedsiębiorców do którego muszą się ustosunkować



Radny Piotr Paweł Ruszkowski

Radny cieszy się, że wniosek mieszkańców czy przedsiębiorców jest silniejszy od wniosku Radnych, czy wniosków składanych do Komisji.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański udzielił głosu przedstawicielowi przedsiębiorstw położonych wzdłuż ul. Chemicznej



Głos zabrał Pan Witkowski z Sulfochemu

Przedstawił dlaczego powstała omawiana sprawa. Sytuacja powstała na wskutek różnicy terminów uwłaszczenia zakładów przez ustawę. Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych ukazała się miesiąc wcześniej aniżeli o zakładach naukowo-badawczych, w związku z tym Zakłady Chemiczne przejęły cały teren łącznie z nami. Tak jak wcześniej byliśmy samodzielnym zakładem na własnym terenie, w tym momencie staliśmy się częścią zakładów chemicznych i musieliśmy to wszystko od nich wykupywać czy wynajmować. Nie ma możliwości żeby doprowadzić wodę i prąd oddzielnie, wszystkie tereny wokół są własnością Zakładów Chemicznych. My nie możemy się usamodzielnić. Jesteśmy dwukrotnie obciążani, płacimy z tytułu korzystania z infrastruktury miejskiej tak jak każdy mieszkaniec Lubonia i płacimy również za to Zakładom Chemicznym.

Z tym wnioskiem zgłaszaliśmy się w zeszłym roku, ale okazało sie że jest za późno, podatki są ustalone i nic się nie da zrobić.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrańki przyznał rację panu Witkowskiemu stwierdzając, że podatki są uchwalane na początku grudnia i możliwe, że wcześniejszy wniosek wpłynął za późno.

Złożył propozycję, aby potraktować wniosek o zmianę stawek podatkowych jako rzecz do uchwalenia w grudniu.



Głos zabrał Pan Herman - jeden z wnioskodawców,

Odniósł się do wypowiedzi radnego Tadeusza Waliczaka. Nam w tym wniosku głównie chodziło o to aby przygotować się do remontu mostu przewidywanego za 10 lat, żebyśmy nie musieli zamykać naszych przedsiębiorstw ze względu na brak środków finansowych.

Powiedział również, że słyszał, że Poznań, Gdańsk płaci jedne z najwyższych podatków, a Luboń pod tym względem porównywany jest do Warszawy. Bardzo prosi o solidne podejście do tego problemu i ma nadzieję na pomoc ze strony miasta.




Głos zabrał Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek

Burmistrz nawiązał do wypowiedzi Pana Witkowskiego z Sulfochemu, stwierdził, że sytuacja o której mówił była szczególna tylko w jego przypadku. Podmioty o których mówimy lokalizowały się po roku 1990 na tym terenie, czyli świadomie był dokonywany wybór lokalizacji. Powiedział, że nie wypada mówić Burmistrzowi na temat cen i warunków na jakich były nabywane te nieruchomości.



Głos zabrał Pan Herman

W odpowiedzi na stwierdzenie Burmistrza Pan Herman powiedział, że gdy nabywali ten teren nie było jednoznacznie powiedziane, że droga dojazdowa i most są własnością Zakładów Chemicznych. Pan Herman sam dowiadywał się w Urzędzie Miasta i otrzymał słowo, że droga i most są własnością gminy. Nie było to do końca wiadome i stąd ich rozżalenie z zaistniałej sytuacji.



Głos zabrał Pan Drwęcki


Pan Drwęcki podkreślił, że jeśli chodzi o firmę Roman May jest tam od roku 1919 i wszystkie te komplikacje jakie powstały są wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej nacjonalizacji, bo nie można było znacjonalizować w taki sposób, żeby stworzyć wyspę i w ten sposób zostali odcięci z jednej strony Kocie Doły, z drugiej Park i Warta z kolejnej Zakłady Chemiczne, które zostały znacjonalizowane. Jego zdaniem nie należało nacjonalizować drogi i mostu. Nie byłoby teraz tego problemu. Nie był to nasz wybór bo jak mówiłem wcześniej byliśmy tu od 1919r.



Przewodniczący Zdzisław Szafrański


Kończąc ten punkt obrad Przewodniczący stwierdził, że mieliśmy szereg wątpliwości co do tego, aby zmiany w stawce podatkowej miały nastąpić w tym roku. Zaproponował żeby ten wniosek trafił jeszcze raz na Komisję Budżetu i Finansów przy okazji ustalania stawek podatkowych na przyszły rok.

Przewodniczący przyjmuje wniosek przedsiębiorców do dalszego rozpatrzenia.





Pan Drwęcki


Wspomniał na koniec o podatku katastralnym. Ten podatek będzie uwzględniał wyposażenie w infrastrukturę, inaczej będzie wyceniona nieruchomość, która nie jest zaopatrzona w media, a inaczej z pełną infrastrukturą.

I zapowiedział, że są do dyspozycji radnych odnośnie wszelkich informacji związanych z wnioskiem.


ad.3



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos kierownikowi Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska i poprosił o przedstawienie tematu dotyczącego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń “Kościół – ul. Źródlana”.



Kierownik ZPIOŚ pan Hubert Prałat:


Pan Hubert Prałat przypomniał, że sprawa dotyczy planu miejscowego obszaru miasta Luboń pod nazwą “Kościół – ul. Źródlana”. Dnia 1.10.2005 r. wpłynęło pismo Arcybiskupa w sprawie uwzględnienia w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego lokalizacji kościoła z zapleczem duszpasterskim. To pismo jako z jednej strony bodziec, a z drugiej strony element konieczny i niezbędny do realizacji zmiany i dokonania zapisów w planie terenu lokalizacji kościoła, było podstawą do tego że dnia 26.01.2006 r. Rada Miasta Luboń podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego pod nazwą “Kościół ul. Źródlana”. W dniu 16.02.2006 r. zostało wywieszone zawiadomienie, a w Głosie Wielkopolskim ukazało się 20.02.2006r., również ogłoszenie ukazało się na tablicy Urzędu o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego. W ramach możliwości składania wniosków poza organami i organizacjami, które są obligatoryjnie zawiadamiane i obligatoryjnie zajmują stanowisko. Wpłynął tylko jeden wniosek ze strony księdza Proboszcza, razem z projektantem, dotyczący pewnych sugestii co do zapisów w tym planie. W tym samym czasie został przeprowadzony w trybie zapytania o cenę wybór wykonawcy, zostało rozesłane sześć zaproszeń, wpłynęły dwie oferty i w dniu 01.03.2006 r. został wybrany wykonawca za kwotę brutto 6 832 zł. Następna propozycja była za 9 500 zł, były tylko dwie propozycje co spełniło wymóg prawa zamówień publicznych. Przy zapytaniu o cenę trzeba przedłożyć przynajmniej pięć zapytań i muszą wpłynąć co najmniej dwie oferty ważne. Te dwie oferty ważne wpłynęły więc można było wybrać wykonawcę, którym została firma Integra z którą jako Urząd mieliśmy już kontakty wcześniej. W ramach prac projektowych 24.04.2006 r. Gminna Komisja Urbanistyczno – Architektoniczna zapoznała się z pracami nad tym planem. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych Komisja Komunalna Rady Miasta miała możliwość zapoznania się z planem, co miało swoje odzwierciedlenia w Protokole nr 56 z 24.04.2006 r. Dnia 22.05.2006 r. ukazało się ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu miejscowego do publicznego wglądu. Wyłożenie miało miejsce w okresie od 29.05 2006 r. do 19.06.2006 r. i nikt nie wykazał zainteresowania wyłożeniem planu. 14.06.2006 r. była wyznaczona dyskusja publiczna na Sali Sesyjnej Urzędu Miasta, gdzie na zainteresowanych przez godzinę czekali projektant i Pan Hubert Prałat.

Do dnia 04.07.2006 r. wyznaczony był ostateczny termin składania pisemnych uwag do projektu planu. Żadna uwaga nie wpłynęła.

06.07.2006 r. projekt uchwały został przekazany do Biura Rady i efektem tego został on zamieszczony w programie Sesji i w związku z tym jest dzisiejszy zapis w programie i propozycja uchwały o przyjęciu tego planu miejscowego.

Zaznaczył, że w materiale jest naturalny wymiar we właściwej skali. Na koniec Pan Hubert Prałat poprosił o pytania do projektanta.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Przewodniczącemu Komisji Komunalnej panu Mirosławowi Kleczowi, który przedstawił opinię Komisji w tej sprawie



Radny Mirosław Klecz – przewodniczący Komisji Komunalnej:

Zaznaczył, że Komisja spotykała się co najmniej dwukrotnie w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń “Kościół – ul. Źródlana”. Na ostatnim etapie projektu, przed uwagami, Komisja spotkała się 24.04.2006 r. i wydała jednogłośnie opinię pozytywną do tego planu.



Głos zabrał radny Rafał Marek



Zadał pytanie dotyczące wymiany gruntów z parafią i skierował je do Burmistrza Miasta Włodzimierza Kaczmarka.



Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek



Podkreślił, że nie dokonano żadnej zamiany gruntów. Aby tego dokonać potrzebny jest plan miejscowy, który daje podstawę do lokalizacji przeznaczenia terenu pod Kościół. Natomiast są uzgodnienia między Miastem, a Parafią dotyczące zakresu zasad zamiany gruntów.



Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra



Zgodził sie z wypowiedzią Burmistrza Kaczmarka i dodał, że uzgodniono z Księdzem Proboszczem jakie tereny byłyby zamienne za grunty przeznaczone pod Kościół. Wskazał, że na najbliższej Komisji w Poniedziałek 24.07.2006 r. będzie to szczegółowo omawiane, będzie to: poszerzenie ul. Galla przy cmentarzu parafialnym, poszerzenie ul. Drzymały, poszerzenie ul. Granicznej przy głównym wejściu i wąski pasek za kaplicą cmentarną na ul. Traugutta. Zrobiono wycenę przez rzeczoznawcę gruntów miejskich pod Kościół i porównując wartości działki budowlanej oddanej pod Kościół z gruntami oddanymi pod ulice to Parafia miałaby zwrócić Miastu niecałe 20 000 zł. Powiedział również, że istnieje możliwość że Rada Miasta wyrazi zgodę na nieodpłatne przekazanie gruntu na cele kultu, ale jest to decyzja Rady Miasta.



Głosowanie :

za uchwałą głosowali:


radny Stefan Krukowski

radny Andrzej Michalczyk

radna Lidia Godek

radny Włodzimierz Smogur

radny Zdzisław Szafrański

radny Leon Wawrzyniak

radny Zbigniew Ziółkowski

radna Ewa Rogowicz

radny Marian Szymański

radny Marek Samulczyk

radna Wanda Suleja-Kot

radny Mirosław Klecz

radny Andrzej Sobiło

radna Zofia Skok-Łukomska

radny Włodzimierz Woźniak

radny Tadeusz Waliczak

radny Rafał Marek

radny Dariusz Szmyt

radny Piotr Paweł Ruszkowski

radny Adam Dworaczyk


głosów przeciwnych nie było


W głosowaniu wzięło udział 20 radnych


Nieobecni: radny Bogdan Jędrzejewski



/zał. Nr 2/ - Uchwala nr LI/247/2006 Rady Miasta Luboń w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń „Kosciół – ul. Źrodlana”.


ad. 4



Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański oddał głos Zastępcy Burmistrza i poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Luboniu.



Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra, podkreślił, że w materiałach na Sesję każdy z radnych dostał mapę, po czym wskazał przebieg projektowanej ulicy – Al. Jana Pawła II.

Ulica ta zaczyna sie od ul. Powstańców Wielkopolskich – od zakładu fotograficznego do gruntu gdzie w tej chwili zaczyna się budowa przy ul. Puławskiego, przecina ul. Wschodnią, ul. Konarzewskiego i dochodzi prawie do ul. Ogrodowej.

Uważa, że celowym byłoby nadać nazwę dla całego odcinka ulicy.



Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański przypomniał, że już wcześniej dyskutowano na temat nazwania ulicy -Al. Jana Pawła II, ale był wniosek aby poczekać na jakąś godną ulicę. Stwierdził, że teraz taka okazja sie nadarza, ponieważ ta ulica jest szeroka około 40 m i długa, uważa, że ta nazwa dla tej ulicy jest odpowiednia



Radny Rafał Marek zadał pytanie czy nadanie nazwy ulicy Jana Pawła II należy uzgodnić z Arcybiskupem i czy takie rozmowy zostały już podjęte.



Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański odpowiedział, że nie ma takiego prawnego wymogu odnośnie nadania nazwy ulicy, może pomnik, albo nazwa szkoły, ale nie ulica.



Głosowanie

za uchwałą głosowali:


radny Stefan Krukowski

radny Andrzej Michalczyk

radna Lidia Godek

radny Włodzimierz Smogur

radny Zdzisław Szafrański

radny Leon Wawrzyniak

radny Zbigniew Ziółkowski

radna Ewa Rogowicz

radny Marian Szymański

radny Marek Samulczyk

radna Wanda Suleja-Kot

radny Mirosław Klecz

radny Andrzej Sobiło

radna Zofia Skok-Łukomska

radny Włodzimierz Woźniak

radny Tadeusz Waliczak

radny Rafał Marek

radny Piotr Paweł Ruszkowski

radny Adam Dworaczyk



głosów przeciwnych nie było


W głosowaniu wzięło udział 19 radnych


Nieobecni: radny Bogdan Jędrzejewski, radny Dariusz Szmyt


/zał. Nr 3/ - Uchwała nr LI/248/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie nadania nazwy ulicy w Luboniu.



ad. 5

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Skarbnikowi Miasta i poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu Miasta Luboń oraz materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.


Skarbnik Miasta Teresa Socha:

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miasta jest zobowiązana do ustalenia procedury uchwalania budżetu Miasta oraz określenia rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

Konieczność przyjęcia nowej procedury uchwalania budżetu wynika z dostosowania treści uchwały budżetowej do wymogów wprowadzonych ustawą z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 i Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006r. Nr 45, poz. 319).


Projekt uchwały opiniowały dwie Komisje Rady Miasta Luboń: Komisja Budżetu i Finansów i Komisja Organizacyjno-Prawna. Obie Komisje wyraziły o projekcie uchwały opinię pozytywną.


Pytań nie było, w związku z powyższym, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu Miasta Luboń oraz materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


Rafał Marek



radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Włodzimierz Woźniak


radny Tadeusz Waliczak



głosów przeciwnych nie było


głosów wstrzymujących nie było


W głosowaniu wzięło udział 19 radnych

Nieobecni: radny Bogdan Jędrzejewski, radny Dariusz Szmyt.

/za przyjęciem uchwały głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/


/zał. Nr 4/ - Uchwała nr LI/249/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie procedury uchwalania budżetu Miasta Luboń oraz materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.


ad. 6

Przewodniczący Zdzisław Szafrański przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”, który został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Organizacyjno-Prawną Rady Miasta Luboń i uzasadnił tę propozycję.:

Państwo Józef i Józefa Dylewiczowie od wielu lat są związani z naszym miastem poprzez Europe Inter Echanges Plateau Est de Rouen. Są inicjatorami powstania Komisji Polskiej i jej aktywnymi członkami. Ich działalność zaowocowała wieloma różnorodnymi formami, w tym wymianą młodzieży i bezpośrednimi kontaktami rodzin. Utrwaleniu tych kontaktów służyło podpisanie w 2002r. Karty Przyjaźni.

Państwo Dylewiczowie zmuszeni zostali do opuszczenia naszego kraju po wprowadzeniu stanu wojennego (paszport w „jedną stronę”). Jednak przez cały czas czuli się związani z naszym krajem. Organizowali pomoc materialną przesyłając między innymi leki dla szpitali czy wspomagając Polaków przybywających do Francji.

Przy każdej wymianie polsko-francuskiej pełnią funkcję tłumaczy – poświęcając swój czas i umiejętność zupełnie bezinteresownie.


Ponieważ żadnych pytań nie było, Przewodniczący Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


Rafał Marek



radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Dariusz Szmyt



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Włodzimierz Woźniak



głosów przeciwnych nie było


wstrzymał się od głosu:


radny Tadeusz Waliczak


W głosowaniu wzięło udział 20 radnych

Nieobecny: radny Bogdan Jędrzejewski.

/za przyjęciem uchwały głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymał się od głosu – 1 radny/


/zał. Nr 5/ - Uchwała nr LI/250/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”.


ad. 7

Przewodniczący Zdzisław Szafrański poprosił Burmistrzów o przedstawienie sprawozdań z bieżących prac za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra - Sprawozdanie z działalności Komunalnej za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r.:

  1. Dokończono prace rozpoczęte w 2005r.:

  • budowa sygnalizacji świetlnej na ul. Fabrycznej, Sobieskiego,

  • budowa oświetlenia ulicy Fiołkowej, Nagietkowej i Azaliowej,

  • dokończenie budowy chodnika na ul. Lipowej i Polnej,

  • dokończono I etap kolektora Wirskiego do dworca PKP,

  • rozstrzygnięto przetargi i trwa budowa kanałów sanitarnych w rejonie ulic Streicha, Okrzei,

  • rozpoczęto budowę II etapu kolektora Wirskiego (do ul. Mazurka),

  • do końca bieżącego miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Konarzewskiego (z partycypacją dewelopera).

  1. Zakończono malowanie pasów na jezdniach, wiosenne równanie ulic i trwa mechaniczne zamiatanie ulic.

  2. Trwają prace związane z utrzymaniem zieleni. 80% drzew przewidzianych do wycinki zostało wykarczowanych, połowa drzew wg przetargu została uformowanych. Wysokie skarpy wzdłuż ul. Unijnej zostały wykoszone. W tym czasie zostały też wycięte topole w ul. Dojazdowej i nasadzone nowe drzewa w miejscach wskazanych przez Urząd.

  3. Do połowy sierpnia mają być gotowe projekty budowy kanałów deszczowych, oświetlenia ul. Dębieckiej, Rivoliego oraz budowy nawierzchni w ul. Krótkiej.

  4. Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę chodników a do końca miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na budowę łącznika pomiędzy ul. Źródlaną a Unijną.

  5. Otrzymaliśmy od projektantów koncepcję modernizacji Bocianki i zlewni do Bocianki.

  6. Utwardzone zostały tłuczniem najgorsze odcinki ul. Malwowej i Rydla oraz ułożone zostały płyty drogowe na ul. Kruczej.

  7. Została uruchomiona przepompownia ścieków na ul. 3 Maja.

  8. Zmodernizowany został punkt zlewczy ścieków poprzez likwidację przepompowni i zamontowany biofilter.

  9. Trwa budowa sieci wodociągowej, zakończona została w ul. Panka. Od poniedziałku, tj. 24 lipca rozpocznie się w ul. Kołłątaja (z sanitarką), a pod koniec miesiąca będzie rozkopywana Narutowicza.

  10. Urząd zawarł stosowne umowy z Aquanet-em na sfinansowanie budowy sieci wodociągowej i sanitarnej w Luboniu.

  11. Dużo czasu poświęcanego jest na uzgadnianie projektów związanych z budową marketu przez firmę Neinver. Miasto przejmuje ziemię nadającą się na cmentarz. Wykonawca prac własnym kosztem zlikwidował pomost pod wagę i rozbierze drogę za kaplicą.

  12. Regulacja strumienia Junikowskiego. Urząd zobowiązał Starostwo do wydania decyzji na wycinkę drzew zobowiązującą Neinvera do nasadzeń drzew w miejscu wskazanym przez Urząd. W ramach modernizacji Strumienia Junikowskiego będzie poszerzany i umacniany jego brzeg oraz będą zbudowane dwa nowe przepusty.



Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski:

  • Na podstawie wniosków dyrektorów szkół i placówek oświatowych, określono zakres niezbędnych remontów w placówkach oświatowych.

  • Do przedszkoli publicznych na rok przedszkolny 2006/2007 przyjęto 273 dzieci:

  • do Przedszkola nr 1 – 98 dzieci (nie przyjęto 30)

  • do Przedszkola nr 5 – 150 dzieci (nie przyjęto 60)

  • do Przedszkola przy ul. Konarzewskiego – 125 dzieci (nie przyjęto 50).

  • Tradycyjnie już w dniu 3 maja przygotowano uroczystość patriotyczną, która tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą a uświetniona została występami dzieci i młodzieży ze szkół lubońskich i Ośrodka Kultury.

  • Dokonano przeglądów placów zabaw i boisk szkolnych. W sytuacji niesprawnych urządzeń zostały one naprawione a w piaskownicach został wymieniony piasek.

  • Opracowano arkusze organizacyjne szkół, które przesłane zostały do akceptacji do Kuratorium. Arkusze zostały przez Kuratora zatwierdzone, nie było żadnych zastrzeżeń ani uwag.

  • Na wypoczynek zimowy Miasto przeznaczyło 44.000,00 zł, na wypoczynek letni 80.000,00 zł. Na wypoczynek letni przekazano poszczególnym szkołom następujące kwoty: Sz.P. Nr 1 – 22.677,20 zł, Sz.P. Nr 2 – 27.814,28, Sz.P. Nr 3 – 13.513,76 zł, Sz.P. Nr 4 – 12.981,20 zł, Gim. Nr 1 – 3.032,00 zł. Kwoty te zostały przydzielone proporcjonalnie do ilości dzieci.

  • 17 i 18 czerwca odbyły się tradycyjnie „Dni Lubonia”.

  • 23 czerwca zakończono rok szkolny i kulturalny.

  • Wydano 242 decyzje przyznające stypendia socjalne. I tak:

  • dla Szkoły Podstawowej nr 1 wydano – 24 decyzje

  • dla Szkoły Podstawowej nr 2 wydano – 43 decyzje (Burmistrz Olszewski zwrócił uwagę, że jest to największa szkoła podstawowa w Luboniu)

  • dla Szkoły Podstawowej nr 3 wydano aż – 54 decyzje (najmniejsza szkoła podstawowa w Luboniu)

  • dla Szkoły Podstawowej nr 4 wydano – 51 decyzji

  • dla Gimnazjum nr 1 – 43 decyzje

  • dla Gimnazjum nr 2 – 27 decyzji (Gimnazjum nr 2 jest większe od Gimnazjum nr 1 o połowę).






Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

  • Wypełnianie obowiązków kierownika Urzędu.

  • Nastąpił wybór, w trybie konkursu, dwóch pracowników. Jeden pracownik został zatrudniony w Wydziale Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska – cały etat, drugi na 1/3 etatu jako audytor.

  • Podpisano z Urzędem Pracy umowy na zatrudnienie bezrobotnych bez prawa do zasiłku. Jest to 26 umów o prace społeczno-użyteczne /10 godzin tygodniowo, czyli 40 godzin miesięcznie/.

  • Równolegle zawarto umowy z aresztem śledczym. Skazani, od dwóch do czterech osób dziennie, wykorzystywani są do prac porządkowych i remontowych w Urzędzie.

  • Także realizowane są prace społeczno-użyteczne w ramach kar. Osoby te wykorzystywane są głównie do porządkowania i utrzymania zieleni.

  • Ważną częścią realizowanych prac w tym okresie były prace związane z budżetem (przygotowanie sprawozdania z wykonania budżetu za 2005r. i kilkakrotne zmiany budżetu w roku 2006).

  • Przygotowany został współudział Miasta w rozwiązywaniu problemu usuwania azbestu. W realizacji tego przedsięwzięcia, podpisana została ze Starostwem umowa. Z umowy tej wynika, iż Miasto Luboń przeznaczy ze swojego budżetu 15.000,00 zł a otrzyma 38.000,00 zł. Osoba zainteresowana usunięciem azbestu ze swojej posesji poniesie 30% kosztów, 70% kosztów poniesie Miasto.

  • Ten czas był poświęcony także na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Zostały przygotowane i złożone dwa (2) wnioski do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, w ramach działania 3.2, łącznie na kwotę niespełna 4.000.000,00 zł. Na razie wnioski te są po pozytywnej opinii formalnej.

  • Podpisano umowę o dofinansowanie przebudowy skrzyżowania ulic: Poniatowskiego, Kościuszki, Unijnej, na kwotę 340.000,00 zł.

  • Przygotowano i złożono do Ministerstwa Sportu wniosek o dofinansowanie II etapu budowy hali widowiskowo-sportowej.

  • Przygotowano i złożono wniosek do Ministra Kultury o dofinansowanie remontu Domu Kultury przy ul. Sobieskiego. Wniosek ten nie uzyskał akceptacji. Burmistrz powiedział, że wnioski, które zostały pozytywnie rozpatrzone dotyczyły wyłącznie dużych instytucji, takich jak np. Muzeum Narodowe.

  • Obecnie trwają prace dotyczące złożenia wniosku do Eko-funduszu. Jest to wniosek dotyczący dofinansowania budowy kanalizacji sanitarnej w rejonie Dolnego Lasku. W przypadku Eko-funduszu ważne jest powiązanie inwestycji z elementami ekologicznymi. W tym przypadku sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego daje podstawy do złożenia takiego wniosku.

  • Przygotowywany jest kolejny wniosek, w związku ze złożeniem wniosku na przebudowę skrzyżowania ulic: Poniatowskiego, Kościuszki Unijnej, do Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  • W związku z przygotowaniem do II naboru środków pomocowych na lata 2007-2013 (Marszałek założył system ewidencji przedsięwzięć na lata 2007-2013), złożyliśmy dziewięć (9) wniosków. Na wszystkie złożone wnioski, Miasto otrzymało odpowiedź, iż kwalifikują się one do wsparcia w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego.

  • Burmistrz reprezentował Miasto w różnego rodzaju porozumieniach, ale najważniejsze z nich, to spotkanie w Spółce „Aquanet” i Zgromadzenie Międzygminne „SELEKT”.

  • Odbyło się zgromadzenie wspólników „Translub”-u i „KOM-LUB”-u. Oba Zarządy uzyskały absolutorium. „Translub” zakończył rok ze stratą w wysokości 108.000,00 zł, „KOM-LUB” ze zyskiem 32.000,00 zł.

  • W pierwszym półroczu trwały prace nad planami miejscowymi. Zakończono prace nad Studium Zagospodarowania Przestrzennego. Trwają końcowe prace nad planem „Fosfory”. Przyjęto uchwałą miejscowy plan dla Kościoła przy ul. Źródlanej, który wywołany został w styczniu. Trwają prace nad planem terenów po byłych Zakładach Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego. Trwają prace nad zmianą planu „Luboń-Północ”.

  • Następną zrealizowaną działalnością, było przygotowanie i podpisanie umowy notarialnej w sprawie pozyskania gruntów pod działalność komunalną gruntu w sąsiedztwie Zakładów Chemicznych – trójstronnej umowy z udziałem Spółki Roman May, pp. Śledzikowskich o tym, że po zakończeniu wydobycia kruszywa i rekultywacji Miasto zakupi na korzystnych warunkach grunt pod działalność komunalną.

  • Podpisano umowę z Zakładami Chemicznymi o współdziałaniu Miasta przy budowie Parku Przemysłowego.

  • W ostatnim czasie odbyły się też rozmowy z „Autostradą” dotyczące przejęcia dróg przyautostradowych. Miasto jest gotowe przejąć te drogi, pod warunkiem przekazania także gruntów pod tymi drogami.

  • Trwają cały czas rokowania w sprawie rozliczenia I etapu budowy hali widowiskowo-sportowej, w kontekście kar umownych za niedotrzymanie terminu ukończenia budowy.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o ewentualne pytania do Burmistrzów, odnośnie przedstawionych sprawozdań z bieżących prac.


Radny Rafał Marek miał zapytanie do Burmistrza Kędry w kontekście utrzymania terenów zielonych. Radny zapytał, czy w ramach utrzymania zieleni, jest też utrzymywana, podlewana i pielęgnowana zieleń na Wzgórzu Papieskim.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że firma, która prowadziła nasadzenia na Wzgórzu Papieskim się nie sprawdziła. Miasto tej firmie nie zapłaciło za utrzymanie zieleni w tym miejscu ani „złotówki”. Część drzew nie przetrwała zimy, część drzew została połamana. Miasto ma do tej firmy dużo zastrzeżeń, w związku z powyższym prace te nie zostały odebrane i nie doszło do rozliczenia.



Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek dla wyjaśnienia dodał, że do momentu odebrania prac przez Miasto, obowiązek utrzymania zieleni spoczywa na firmie, która te nasadzenia wykonywała.

Radny Rafał Marek: Został ogłoszony nowy przetarg na nasadzenia. W związku z powyższym radny zapytał, czy w ramach tego nowego przetargu, zostało uwzględnione podlewanie nasadzeń na Wzgórzu Papieskim.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że ramach tegorocznego przetargu zostały przewidziane do pielęgnacji takie miejsca, jak: utrzymanie Ronda, utrzymanie terenów przy Krzyżu, koszenie wysokich traw, głównie przy ul. Unijnej i Dębieckiej, zadania związane z wycinką drzew, karczowaniem, pielęgnacją. Nie uwzględniono w tym przetargu nowych nasadzeń drzew i podlewania.



Radny Rafał Marek zwrócił uwagę Burmistrza Kędry, że obecnie wiele drzew na Wzgórzu Papieskim usycha. Są to ogromne straty dla Miasta. Dlatego radny apelował, aby jak najszybciej zająć się tą sprawą.


Radna Ewa Rogowicz zwróciła się z zapytaniem do Burmistrza Kaczmarka, który wspomniał o podpisaniu umowy o dofinansowaniu przebudowy skrzyżowania ulic: Poniatowskiego, Kościuszki, Unijnej, na kwotę 340.000,00 zł.

W związku z powyższym radna zapytała, kiedy Burmistrz przewiduje rozpoczęcie przebudowy tego skrzyżowania.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnej, że warunkiem otrzymania dofinansowania było zadeklarowanie udziału własnego Miasta w 50%. Tak więc w budżecie Miasta na ten cel również trzeba było przeznaczyć 340.000,00 zł. Obecnie jesteśmy na etapie projektu i wystąpienia o pozwolenie na budowę. Jeżeli wszystko będzie układać się pomyślnie, prace nad przebudową skrzyżowania mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku, jeżeli nie, to w przyszłym.


Radna Ewa Rogowicz zwróciła się też z zapytaniem do Burmistrza Olszewskiego. Radna zapytała, czy znane są Urzędowi Miasta wyniki porównawcze egzaminów klas szóstych. Radnej chodziło o wyniki porównawcze – Powiat – Wielkopolska – Gmina – Okręg.


Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski odpowiedział radnej, że w tym roku takiej informacji Kuratorium jeszcze do wiadomości Urzędu nie przekazało.


Radny Andrzej Sobiło zapytał, co będzie z tymi dziećmi, które nie dostały się do przedszkoli publicznych.


Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski odpowiedział radnemu, że oprócz przedszkoli publicznych w Luboniu funkcjonują cztery (4) przedszkola niepubliczne. Prawdziwa liczba dzieci, które nie dostały się do przedszkoli, będzie znana na koniec września, gdyż do końca września przedszkola niepubliczne mają obowiązek złożyć Urzędowi dokładne dane na zapotrzebowanie ilości dzieci do danego przedszkola.


Radny Marek Samulczyk zwrócił się do Burmistrza Kędry i zapytał, dokąd (robiąc kanalizację w ul. Dworcowej) w tym roku będzie robiony kolektor sanitarny.

Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że w roku 2006 kolektor sanitarny będzie robiony do ul. Konarzewskiego, a w roku 2007 do ul. Mazurka.


Radny Rafał Marek zapytał, czy Urząd ma zgodę od Autostrady na wejście na ich teren, przy przebudowie skrzyżowania ulic: Poniatowskiego, Kościuszki, Unijna.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra:

Miasto posiada pisemną zgodę na I etap budowy.



ad. 8

Przewodniczący Zdzisław Szafrański poprosił o przedstawienie sprawozdań stałych Komisji Rady za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r.


Sprawozdanie Komisji Komunalnej Rady Miasta Luboń od 27 stycznia 2006 do 20 lipca 2006r. - przewodniczący pan Mirosław Klecz.:

  • Posiedzenie nr 50 z dnia 30-01-2006

Komisja zapoznała się z proponowanym rozwiązaniem komunikacyjnym połączenia obiektu handlowego z ulicą Dębiecką na terenie MPZP „LUBOŃ-PÓŁNOC” i zaopiniowała to rozwiązanie pozytywnie.

KK przyjęła informacje nt. zakupów i sprzedaży gruntów miejskich na potrzeby miasta.

Otrzymaliśmy wykaz lubońskich drzew pomnikowych.

  • Posiedzenie nr 51 z dnia 27-02-2006

Przyjęcie planu pracy komisji na 2006 rok.

Debata na temat komunikacji miejskiej.

Dyskusja dotycząca wymiany gruntów pomiędzy miastem i parafią św. Barbary.

  • Posiedzenie nr 52 z dnia 13-03-2006

Analiza Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

  • Posiedzenie nr 53 z dnia 27-03-2006

Wizja lokalna terenów zakupionych przez spółkę Hale Poelziga od zakładów ziemniaczanych.

Opinia nt. uchwały o przystąpieniu do sporządzenia MPZP na terenie po zakładach ziemniaczanych.

  • Posiedzenie nr 54 z dnia 03-04-2006

Spotkanie z mieszkańcami Lasku (rejon ulic Panka, Poznańska, Modra) w sprawie złego stanu dróg gruntowych. Debata na temat możliwości poprawy sytuacji.

  • Posiedzenie nr 55 z dnia 10-04-2006

Zaopiniowanie porozumienia w sprawie powołania Parku Przemysłowego Luboń na terenach „Fosforów”

  • Posiedzenie nr 56 z dnia 24-04-2006

Wydanie pozytywnej opinii do MPZP Luboń – Kościół – ul. Źródlana.

  • Posiedzenie nr 57 z dnia 29-05-2006

MPZP Luboń Fosfory – zapoznanie się z projektem uchwały i wydanie opinii pozytywnej do ostatecznej wersji planu.

Opinia pozytywna do uchwały o przystąpieniu do zmiany MPZP Luboń – Północ. Kolejna zmiana tego planu dotyczy układu komunikacyjnego łączącego tereny handlowe z ulicą Dębiecką.

Dyskusja na temat wniosku Hal Poelziga dotyczącego usunięcia naruszenia interesu prawnego spółki poprzez wywołanie MPZP z uwagami ograniczającymi sposób wykorzystania terenu. Komisja sformułowała własny wniosek (przedstawiony i przegłosowany na sesji).

  • Posiedzenie nr 58 z dnia 12-06-2006

Zapoznanie się z koncepcją, spółki Hale Poelziga, zagospodarowania terenów po zakładach ziemniaczanych – spotkanie z zarządem spółki.

Zmiany w planie remontów dróg.

  • Posiedzenie nr 59 z dnia 26-06-2006

Spotkanie z właścicielami terenów po zakładach ziemniaczanych. Dyskusja publiczna dotycząca MPZP.





Sprawozdanie Komisji Budżetu i Finansów za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r. - przewodniczący pan Włodzimierz Smogur.:


22 lutego 2006r.

  • Przegląd gospodarki finansowej Biura Majątku Komunalnego.

  • Informacja na temat budżetu.


22 marca 2006r.

  1. Przeszacowanie budżetu.

  2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbioru i unieszkodliwienia odpadów komunalnych.

  3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza do zaciągania pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska..

  4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany wieloletniego planu inwestycyjnego.

  5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków niewygasających.

5 kwietnia 2006r.

  1. Sprawozdanie opisowe Burmistrza Miasta Luboń z wykonania budżetu miasta za rok 2005.


24 maja 2006r.

  1. Informacja finansowa spółki „Translub”.

  2. Informacja finansowa spółki „Kom'Lub”.

  3. Zaopiniowanie uchwały o zmianie budżetu i zaciągnięciu pożyczki.


28 czerwca 2006r.

  1. Propozycja uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju lokalnego Miasta Luboń”.

  2. Propozycja uchwały dotycząca zmiany uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2005.

  3. Propozycja uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.

  4. Propozycja uchwały w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta za pierwsze półrocze oraz informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych instytucji kultury za pierwsze półrocze.

  5. Propozycja uchwały w sprawie szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych, do których nie stosuje się ustawy – Ordynacja podatkowa oraz określenia organów do tego uprawnionych.

  6. Propozycja uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie opłat za korzystanie ze środków lubońskiej komunikacji miejskiej.


19 lipca 2006r.

1. Zaopiniowanie propozycji uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu

Miasta Luboń oraz materiałów informacyjnych towarzyszących

projektowi budżetu.

2. Dyskusja nad wnioskami przedsiębiorców o zmniejszeniu podatku

od nieruchomości i zaopiniowanie propozycji uchwały.




Sprawozdanie nr 13 z posiedzeń Komisji Rewizyjnej od dn. 27.01.06. do dn. 20.07.06. - przewodnicząca pani Ewa Rogowicz.:

W okresie sprawozdawczym Komisja odbyła 11 posiedzeń. Posiedzenia nr 50 – 59 dotyczyły kontroli do absolutorium dla Burmistrza za wykonanie budżetu w 2005 r.


Posiedzenie nr 50 odbyło się dn. 02. lutego. Kontrolowano wykonanie wydatków budżetu 2005 r. w działach:

- drogi publiczne i gminne – wydatki bieżące (dz.600 rozdz.60016)

- oczyszczanie miast i wsi – wydatki bieżące (dz.900 rozdz.90003)

- oświetlenie ulic, placów i dróg – wydatki bieżące (rozdz.90015)

W posiedzeniu wzięli udział Z-cy Burmistrza p. R. Olszewski i p. L. Kędra. Ponadto p. R. Olszewski odpowiadał na pytania związane z wnioskami pokontrolnymi w 2005r.


Posiedzenie nr 51 odbyło się 23. lutego. Kontrolowano wydatkowanie dotacji za 2005 rok przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. W posiedzeniu udział wziął Burmistrz R. Olszewski. TMML reprezentowali: Prezes p. Antoni Przybylski, Wiceprezesi: pp. Przemysław Maćkowiak, Tadeusz Skrok, Bogdan Pietrzak oraz Skarbnik Maria Suchowiak. Komisja wstrzymała się z przyjęciem wyjaśnień do zakończenia kontroli prowadzonej przez kontrolera Urzędu Miejskiego.

Kontrolowano również wydatkowanie dotacji przez Stowarzyszenie „Luboń bez granic” reprezentowane na posiedzeniu przez Prezesa p. Grażynę Kiercul. Po zaleceniu dokonania formalnych poprawek w sprawozdaniu wyjaśnienia przyjęto.


Posiedzenie nr 52 odbyło się 16. marca. Udział wziął Z-ca Burmistrza p. R. Olszewski. Rozmawiano z Dyrektorem Ośrodka Kultury p. R. Górniaczyk. na temat wydawania Informatora (m. in. formę sprawozdań z prac komisji Rady Miasta, plany dotyczące dystrybucji pisma).

Przeprowadzono kontrolę wydatkowania dotacji na 2005 rok przez Stowarzyszenie „Wspólna Droga”. W posiedzeniu uczestniczył Zarząd Stowarzyszenia reprezentowany przez: pp. Ireneusza Zygmanowskiego, Beatę Gryczę, Janinę Lewandowską, Danutę Nawrocką, Annę Różańską. Komisja nie miała uwag do rozliczenia, z przyjęciem sprawozdania postanowiła zaczekać do protokołu pokontrolnego Kontrolera U. M. p. Krzysztofa Kozieła. Komisja zwróciła uwagę na przejrzyste uporządkowanie przedstawianych przez Zarząd Stowarzyszenia dokumentów.

Komisja zapoznała się z wynikami kontroli dotacji dla TMML prowadzonej przez U. M., przyjęła sprawozdanie i rozliczenie ww. Stowarzyszenia.


Posiedzenie nr 53 odbyło się 23. marca. Udział wzięli Z-ca Burmistrza p. R. Olszewski oraz Kierownik Wydziału p. Mirosław Stromczyński. Kontrolowano wykonanie dochodów w dziale podatki od nieruchomości od osób fizycznych. Komisja przyjęła wyjaśnienia. Ponadto zapoznano się z protokołem kontroli U. M. rozliczającym dotację dla Stowarzyszenia „Wspólna Droga”. Wobec braku zastrzeżeń Komisja przyjęła sprawozdanie finansowe i rozliczenie ww. Stowarzyszenia.


Posiedzenie nr 54 odbyło się 03. kwietnia. Udział wzięli: Przewodniczący Rady Miasta oraz Przewodniczący Klubu Radnych „Forum Obywatelskie”. Komisja obradowała nad trybem rozpatrzenia wniosku Klubu Radnych FO o dodatkową kontrolę działań Burmistrza dotyczącą zbycia nieruchomości przy autostradzie. Rozmawiano o szczegółach zarzutu postawionego we wniosku.


Posiedzenie nr 55 odbyło się 06. kwietnia. Udział wzięli: Burmistrz, jego Zastępcy i Skarbnik Miasta. Analizowano sprawozdanie Burmistrza z wykonania budżetu w 2005 r. Wyjaśnienia przyjęto i przegłosowano wniosek o udzielenie absolutorium. Wniosek został skierowany do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.


Posiedzenie nr 56 odbyło się dn. 13. kwietnia. Uczestniczył Burmistrz p. Włodzimierz Kaczmarek. Odpowiadał na pytania związane ze sprzedażą gruntu przy ul. Dębieckiej.


Posiedzenie nr 57 odbyło się 20. kwietnia. Udział wzięli Burmistrz p. Włodzimierz Kaczmarek, Z – ca Burmistrza p. Ryszard Olszewski i w części posiedzenia radny p. Rafał Marek. Kontynuowano kontrolę związaną z działaniami Burmistrza dotyczącymi zbycia gruntu przy ul. Dębieckiej. Wyjaśnienia w sprawie i odpowiedzi na zadawane pytania kontynuował Burmistrz. Przyjęto końcowy wniosek dotyczący kontroli.


Posiedzenie nr 58 odbyło się 24. kwietnia. Członkowie Komisji otrzymali roboczą wersję protokołów z dwóch ostatnich posiedzeń. Przewodnicząca Komisji zaleciła przygotowanie na piśmie ewentualnych wersji poprawek do wprowadzenia.


Posiedzenie nr 59 odbyło się 25. kwietnia. Wprowadzano poprawki do protokołów z posiedzeń nr 56 i 57 oraz do sprawozdania ze zleconej kontroli problemowej dotyczącej zbycia gruntów przy autostradzie. Przyjęto w głosowaniu ostateczną wersję ww. dokumentów.


Posiedzenie nr 60 odbyło się w budynku Gimnazjum nr 1. Uczestniczyli: dyrektor p. Maria Nowak i Z – ca Burmistrza p. Ryszard Olszewski. Komisja omawiała m. in. regulamin przydzielania dodatków funkcyjnych, motywacyjnych i nagród, regulamin wypłat z funduszu socjalnego, ilość nadgodzin z podziałem na stałe i doraźne, ilość etatów pedagogicznych i obsługi, liczebność uczniów na poszczególnych poziomach klas oraz w grupach na języku obcym i informatyce, szkolenie BHP dla pracowników, aktualność badań lekarskich nauczycieli i pracowników obsługi, ilość wypadków, ostatni próbny alarm, plan ewakuacji, oznaczenie dróg ewakuacyjnych, współpracę z Policją i Strażą Miejską, Książkę Obiektu Budowlanego, remonty w bieżącym roku szkolnym.


Posiedzenie nr 61 odbyło się 05. lipca. Kontrolowano pracę Zastępców Burmistrza. Uczestniczyli Burmistrzowie R. Olszewski i L. Kędra. Omawiano m. in. formę zatrudnienia, wynagrodzenie i jego składniki, nagrody, zakres odpowiedzialności za prowadzenie dokumentacji, rodzaje problemów wnoszonych przez mieszkańców, współpracę z podległymi im spółkami miejskimi. Ze względu na nieobecność Burmistrza W. Kaczmarka, przyjęcie wyjaśnień postanowiono przełożyć na kolejne posiedzenie, po otrzymaniu odpowiedzi na pytania sformułowane do Burmistrza na piśmie.





Sprawozdanie z Komisji Organizacyjno-Prawnej za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r. - przewodniczący pan Andrzej Sobiło.:


24.01.2006r.

  • Sprawozdanie Komendanta Policji w Luboniu.

  • Sprawozdanie Komendanta Straży Miejskiej.

  • Sprawozdanie Komendanta Straży Pożarnej.

  • Opiniowanie uchwał.

  • Ustalenie planu pracy Komisji.


9.02.2006r.

Utrzymanie porządku i czystości w mieście.


28.02.2006r.

Opiniowanie uchwał.


28.03.2006r.

Opiniowanie uchwał.


4.04.2006r.

Organizacja ruchu drogowego w mieście. Porozumienie w sprawie powołania Parku Przemysłowego Luboń.


30.05.2006r.

Opiniowanie uchwał.


8.06.2006r.

Współpraca ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.


22.06.2006r.

Opiniowanie uchwał.


19.07.2006r.

Opiniowanie uchwał.




Sprawozdanie Komisji Inwentaryzacyjnej za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r. - przewodniczący pan Marek Samulczyk.:

Komisja Inwentaryzacyjna w okresie sprawozdawczym spotkała się jeden raz – 20 marca 2006r. Komisja podpisała karty inwentaryzacyjne nieruchomości Skarbu Państwa, położonej w Luboniu. Komunalizacja dotyczyła części ul. Pułaskiego o powierzchni 0,3141 ha na własność Miasta.





Sprawozdanie z pracy Komisji Sfery Społecznej za okres od 27 stycznia do 20 lipca 2006r. - przewodnicząca pani Wanda Suleja-Kot.:


24.01.2006r. - Sprawozdanie z działalności GKRPA za 2005 rok.

- Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży.


28.02.2006r. - Sprawozdanie finansowe MOPS w Luboniu za 2005 rok.

- Sprawy bieżące.




21.03.2006r. - Przedstawienie wyników konkursu ofert na realizację

zadań publicznych.

- Sprawy bieżące.




18.04.2006r. - Działalność Biblioteki Miejskiej w Luboniu

(posiedzenie wyjazdowe).

- Prognozy demograficzne dla Lubonia a kwestia zapewnienia

dzieciom opieki przedszkolnej.

- Sprawy bieżące.




11.05.2006r. - Tereny sportu i rekreacji w Luboniu – ich stan

oraz przygotowanie do letniego wypoczynku dzieci

i młodzieży

(posiedzenie wyjazdowe).




7.06.2006r. - Działalność świetlicy socjoterapeutycznej przy SP nr 3

(posiedzenie wyjazdowe).

- Podsumowanie całorocznej pracy Ośrodka Kultury w Luboniu

(posiedzenie wyjazdowe).

- Sprawy bieżące.



18.06.2006r. - Letni wypoczynek dzieci i młodzieży.

- Stan zaawansowania prac związanych z budową hali

widowiskowo-sportowej

(posiedzenie wyjazdowe).

- Sprawy bieżące


/Uwaga! Szczegółowy przebieg posiedzeń- w protokołach Komisji/


ad. 9

Przewodniczący Zdzisław Szafrański przeczytał odpowiedź na interpelację radnego Adama Dworaczyka złożoną na L sesji Rady Miasta Luboń w dniu 29 czerwca 2006r.:

/Odpowiedź na interpelację, z upoważnienia Burmistrza, przygotował sekretarz Miasta pan Janusz Piasecki/.

W dniu 29.06.2006r. na ręce Burmistrza Lubonia złożona została interpelacja zawierająca następujące pytania:

  • Co zrobiono od października 2005r. w zakresie udostępnienia do powszechnego użytku, zapisu dźwiękowego z przebiegu sesji Rady Miasta?

  • Kiedy zapis dźwiękowy z sesji Rady będzie powszechnie dostępny na stronie internetowej?


Niniejszym z upoważnienia Burmistrza Lubonia udzielam Panu Radnemu odpowiedzi.


W odpowiedzi na Pańską interpelację z dnia 27.10.2005r. w sprawie możliwości prowadzenia transmisji telewizyjnej z obrad Sesji Rady Miasta Luboń – Burmistrz przekazał m.in., iż “... możliwe jest udostępnienie na stronie internetowej Urzędu, do powszechnego użytku zapisu dźwiękowego z sesji Rady w formie cyfrowej ...”

Stwierdzenie to oznaczało, iz w razie wyrażenia przez Radę Miasta woli udostępnienia zapisów dźwiękowych z przebiegu Sesji Rady, pliki zawierające zapis dzwiękowy Sesji zostaną udostępnione.


W czasie dyskusji, która odbyła się podczas obrad 41 Sesji Rady w dniu 24-11-2005r., bezpośrednio po udzieleniu odpowiedzi na Pańską interpelację (ani też później), Rada Miasta nie powzięła decyzji o udostępnieniu nagrań do powszechnego korzystania. Z tej przyczyny nagrania te nie zostały udostępnione w internecie.


W celu sprawdzenia jak od strony technicznej funkcjonuje możliwość pobierania plików dźwiękowych ze strony www.bip.lubon.pl ,Urząd Miasta w dniu 2006-07-17 na wyżej wymienionej stronie, testowo umieścił odnośniki do serwera ftp z plikami dźwiękowymi z Sesji nr 49 i 50 Rady Miasta.

Sprawa udostępniania zapisów audio z kolejnych sesji wymaga jednakże zgody Rady, bez takiej decyzji przedmiotowe materiały nie będą udostępnione w Internecie”.


/zał. Nr 6/ - Odpowiedź na interpelację radnego pana Adama Dworaczyka.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański po odczytaniu interpelacji zaproponował, aby radni zapoznali się z jakością tych nagrań i technicznym ich odczytaniem i podjęli decyzję, czy materiały te mogą być w takiej formie udostępniane w Internecie, czy należałoby jednak pomyśleć o udoskonaleniu zapisów audio z sesji i zainwestowaniu np. w lepsze głośniki.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski stwierdził, że nie trzeba czekać na opinię radnych. Jakość nagrań wszyscy znają, opinia radnych na ten temat jest znana, bo wiele razy ta kwestia była na sesjach podnoszona. Nikt jednak nigdy nie przedstawił Radzie kosztorysu ani sposobu, w jaki tę sytuację można by zmienić na lepszą. Nie można przecież wymagać od Rady, aby szukała narzędzi, wykonawców, itd.

Na koniec radny zapytał, kiedy można by się spodziewać ewentualnych zmian w tej sprawie.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że w pierwszej kolejności należałoby zwiększyć środki na ten cel, co można uczynić przy najbliższym przeszacowaniu budżetu, we wrześniu. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada.


Na LI sesji w dniu 20 lipca 2006r., interpelacji nie było.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o zapytania.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział na zapytanie z L sesji, która odbyła się 29 czerwca 2006r. Zapytanie dotyczyło nasadzeń.

Odp. Drzewa zakupione zostaną z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na co w budżecie Miasta przewidziane zostało 20.000,00 zł. Do końca czerwca wydane zostało już 7.500,00 zł (na nagrody w konkursach ekologicznych), co najmniej drugie tyle zostanie wydane na Akcję „Sprzątanie Świata”. Tak więc na nasadzenia pozostanie ok. 4.000,00 zł. Miasto jednak stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na nasadzenia.


Radny Rafał Marek zapytał, czy Burmistrz Kędra mógłby coś więcej powiedzieć na temat starań Miasta w pozyskaniu środków zewnętrznych na nasadzenia.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że na razie nie chciałby „zapeszać”, ale na następnej sesji sprawa będzie już jasna i radni otrzymają konkretną informację.


Radny Stefan Krukowski zapytał, czy wszystkie grunty pod Aleję Jana Pawła II zostały już przez Miasto wykupione.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że dokładną informację o tej sytuacji przedstawi na następnej sesji.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski poprosił, aby w informacji tej, Burmistrz Kędra podał, ile procent Alei Jana Pawła II jest własnością Miasta z podziałem na działki i ich wielkości (niekoniecznie na sesji, informacja taka mogłaby zostać podana na Komisji Komunalnej).


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał Burmistrza Kędrę, co Miasto robi w tym kierunku, aby pozyskać jeszcze nie przejęte grunty.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że ponad rok temu były prowadzone z poszczególnymi właścicielami działek rozmowy, które zakończyły się niedogadaniem. Powód był jeden, tzn. właściciele działek żądali o 100%-200% więcej, niż proponowało zapłacić za grunt Miasto.


ad. 10.

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o wolne głosy i wnioski.


Radny Rafał Marek poruszył kwestię strony internetowej Urzędu Miasta. Radny wyraził opinię, iż w ostatnim czasie zaszło w tej kwestii wiele pozytywnych zmian, jednak jedna zmiana, zdaniem radnego, jest bardzo negatywna. Chodziło o zamianę starego planu Miasta na nowy. Nowy plan Miasta nie uwzględnia w ogóle niektórych części Lubonia, tj. np. części Lasku czy ulicy Dębieckiej i Unijnej. W związku z powyższym radny zapytał, dlaczego postanowiono tę mapę zmienić, tym bardziej, że zmiana ta jest niekorzystna.


Sekretarz Miasta Pan Janusz Piasecki odpowiedział radnemu, że jest to plan tymczasowy, a nowy, bardzo dokładny i szczegółowy plan Miasta Lubonia jest obecnie przygotowany przez profesjonalną firmę.

Radny Rafał Marek zapytał, dlaczego do czasu przygotowania nowego planu Miasta nie mógł pozostać ten stary.


Sekretarz Miasta odpowiedział radnemu, że wygasła licencja.


Radny Rafał Marek wyraził opinię, że licencję można było przedłużyć, tym bardziej, że taki stan rzeczy, ma już miejsce pół roku.


Radna Ewa Rogowicz poruszyła sprawę koniecznych do podjęcia zmian w Statucie Miasta.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański przyznał radnej rację i powiedział, że Komisja Organizacyjno-Prawna ma to wpisane do zadań swojej pracy.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski złożył wniosek i jednocześnie wyraził swoje rozżalenie. Powiedział, że bardzo miło się słuchało, iż Komisja Sfery Społecznej miała okazję przebywać na terenie budowanej hali widowiskowo-sportowej, gdyż nie wszyscy niestety mieli taką okazję. Radny dodał, że żałuje bardzo, iż nie pomyślano o tym, że można było zrobić wspólną Komisję – Komisję Sfery Społecznej z Komisją Komunalną, która nie miała ani jednej możliwości, żeby przebywać na terenie hali. W opinii pana Ruszkowskiego jest to wręcz obowiązkiem każdego radnego, aby śledzić prace największej inwestycji w Luboniu, a tym bardziej Komisji Komunalnej.

W związku z powyższym radny złożył wniosek, aby Komisje Rady co najmniej co dwa, trzy miesiące spotykały się na terenie budowanej hali.


Radny Rafał Marek poruszył sprawę odpadów elektronicznych. Na ostatniej sesji – L/2006 - radny poruszał już tę sprawę, w konsekwencji pojawienia się na dyżurze radnego petenta, który miał w tym temacie zapytanie. I okazuje się, ze nie jest do końca tak, jak odpowiedział Burmistrz Kędra, że jest to wyłącznie sprawa sklepów.

My, jako Miasto jesteśmy zobligowani do września br. poinformować mieszkańców o punktach zbiórki tego typu odpadów. Ponadto jesteśmy zobowiązani zgłosić do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska listę takich punktów, które występują na terenie gminy. To jest pierwsza rzecz, a po drugie możemy sami umożliwić odbiór tego typu odpadów, chociażby poprzez akcje typu „wystawka”. Są przecież i gminy i przedsiębiorstwa, które tego typu odpady odbierają.

Tak więc radny wyraził opinię, iż Burmistrz Kędra we wrześniu poinformuje Radę, że takie punkty w Luboniu również istnieją.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zasugerował, aby przy okazji Akcji „Sprzątanie Świata”, przejść również ścieżką dydaktyczną.



Przewodniczący Zdzisław Szafrański poinformował, że kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się 12 września 2006r. Kolejne przypuszczalne terminy, to 5 i 26 października.


ad. 11

Przewodniczący Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad protokołem nr L/2006 z sesji Rady Miasta Luboń, która odbyła się 29 czerwca 2006r.


Do protokołu uwag nie było.


Głosowanie:

za protokołem nr L/2006 głosowali:


Rafał Marek



radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Tadeusz Waliczak




głosów przeciwnych nie było


wstrzymali się od głosu:


radny Dariusz Szmyt


radny Piotr Paweł Ruszkowski


W głosowaniu wzięło udział 19 radnych

Nieobecni: radny Włodzimierz Woźniak, radny Bogdan Jędrzejewski.

/za przyjęciem protokołu głosowało - 17 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/


ad. 12

Przewodniczący Zdzisław Szafrański zakończył obrady LI sesji Rady Miasta Luboń ok. godz. 20.00.




Załączniki:

  1. /zał. Nr 1/ - Porządek obrad.


  1. /zał. Nr 2/ - Uchwala nr LI/247/2006 Rady Miasta Luboń w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń „Kosciół – ul. Źrodlana”.


  1. /zał. Nr 3/ - Uchwała nr LI/248/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie nadania nazwy ulicy w Luboniu.


  1. /zał. Nr 4/ - Uchwała nr LI/249/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie procedury uchwalania budżetu Miasta Luboń oraz materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.


  1. /zał. Nr 5/ - Uchwała nr LI/250/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”.


  1. /zał. Nr 6/ - Odpowiedź na interpelację radnego pana Adama Dworaczyka.


  1. Lista obecności.

   

wstecz

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

Rada Miasta Luboń »

Zapis audio z Sesji Rady Miasta

Zapis wideo z Sesji Rady Miasta

Uchwały Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Wykaz imiennych głosowań kadencji 2018-2023 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2018-2023 »

Zasłużony dla Miasta Luboń »

Siewca Roku »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2014-2018 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2010-2014 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2006 - 2010 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2006-2010 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2006-2010 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2002-2006 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 1998-2002

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 1990-1994

Rejestr uchwał Rady Miasta 1990 - 2014

Interpelacje i wnioski radnych