Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miasta Luboń

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006: Protokół nr XLVI/2006 z XLVI sesji Rady Miasta Luboń, która odbyła się 30 marca 2006r.

 

Protokół nr XLVI/2006

z XLVI sesji Rady Miasta Luboń,

która odbyła się 30 marca 2006r.

w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Luboniu


ad. 1

Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański przywitał przybyłych radnych oraz gości (przedstawicieli firm gospodarki odpadami – przedstawiciela firmy EKO-RONDO z Puszczykowa i przedstawiciela firmy KOM-LUB z Lubonia, Pana Mariusza Witajewskiego – pracownika Urzędu Miasta zajmującego się pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej, Pana Huberta Prałata – kierownika Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, Skarbnika Miasta Panią Teresę Sochę). Po stwierdzeniu obecności dwudziestu (20) radnych spełniającej warunek quorum, Przewodniczący zaproponował zmiany do porządku obrad.:

Pierwsza zmiana dotyczyła zmiany nazwy uchwały. Zamiast – „Propozycja uchwały w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbioru i unieszkodliwiania odpadów komunalnych”Propozycja uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.

Druga zmiana dotyczyła zmiany kolejności punktów porządku obrad, tj. pkt 4 przesunięty został jako punkt 5, pkt 5 jako 4, pkt 6 jako pkt 7.

Trzecia zmiana dotyczyła wykreślenia pkt 8 – Propozycji uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Miasta Luboń.


Porządek obrad po zmianach:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Propozycja uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń.

  3. Propozycja uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.

  4. Propozycja uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęci „Planu rozwoju lokalnego Miasta Luboń”.

  5. Propozycja uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  6. Propozycja uchwały dotycząca zmiany uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2005.

  7. Propozycja uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.

  8. Interpelacje i zapytania.

  9. Wolne głosy i wnioski.

  10. Przyjęcie protokołu z XLV sesji Rady Miasta Luboń.

  11. Zakończenie obrad.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zapytał, czy są uwagi do porządku obrad po zmianach.


Radny Marian Szymański zapytał o powód wykreślenia z porządku obrad pkt 8 – Propozycji uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Miasta Luboń.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, iż Burmistrz uznał, że nie chce i nie powinien uczestniczyć w dyskusji na temat własnego uposażenia.


Ponieważ więcej pytań ani uwag nie było, Przewodniczący Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami.


Głosowanie:

za przyjęciem porządku obrad ze zmianami głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Adam Dworaczyk



radny Andrzej Michalczyk



radny Dariusz Szmyt




głosów przeciwnych nie było




wstrzymali się od głosu:

radny Marian Szymański


radny Rafał Marek




W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.

Nieobecny: radny Tadeusz Waliczak

/za przyjęciem porządku obrad głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/


/zał. Nr 1/ - Porządek obrad.




ad. 2

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poinformował, iż Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu zaopiniował projekt „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Luboń” pozytywnie, nie wnosząc do Regulaminu żadnych uwag.

Następnie Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi i poprosił o przedstawienie projektu Regulaminu utrzymania porządku i czystości w mieście Luboń.

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

Na ostatniej sesji, która odbyła się 2 marca 2006r. Rada prowadziła dyskusję nad „Regulaminem utrzymania czystości i porządku w mieście Luboń”, podczas której zapadły i zostały przegłosowane następujące decyzje:

  1. Usunięto w Regulaminie własną definicję „właściciela nieruchomości” i pozostawiono dokładnie taką, jaka wynika z ustawy.

  2. Przegłosowano wniosek, aby pozostawić w Regulaminie dotychczasowy zapis w kwestii kryteriów, tzn. określenia średniej ilości odpadów na osobę a stąd ilości osób przypadających na pojemnik z uwzględnieniem częstotliwości odbioru.

  3. Zadecydowano, aby ustalić limity wytwarzanych odpadów, a tym samym wielkości pojemników dla podmiotów gospodarczych w zależności od ilości pracowników.

  4. Ustalono dopuszczający termin spalania odpadów na wolnym powietrzu i przegłosowano dotychczasowy zapis w Regulaminie, który mówi o dwóch terminach: od 15 lutego do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada, czyli dwa okresy wiosenny i jesienny.

Do Regulaminu miał też uwagi dyr Firmy „KOM-LUB” Pan Urban, który zwrócił uwagę na kontrowersyjne zapisy:

  1. Pierwsza uwaga dotyczyła wielkości pojemników. W Regulaminie zapisano pojemnik o wielkości 110 litrów, a Firma „KOM-LUB” wyposażyła większość obsługiwanych mieszkańców w pojemniki o wielkości 120 litrów. W związku z powyższym zapis w Regulaminie został zmieniony na 120 l. Taką zmianę wprowadzono do przedkładanego projektu Regulaminu.

  2. Na prośbę Dyrektora został też zmieniony zapis w harmonogramie wywozu odpadów. Częstotliwość wywozu odpadów została ustalona, aby był to jeden (1) raz na dwa tygodnie. Ponieważ harmonogram Firmy jest napięty, w sytuacji występowania skomasowanych dni wolnych od pracy częstotliwość taka nie mogłaby by być zachowana. Zapis ten został zmieniony – dwa (2) razy w miesiącu.

  3. Trzecia sprawa dotyczyła zapisu w §15 ust. 1 Regulaminu - „Masa odpadów komunalnych, zbieranych w sposób selektywny przez właścicieli nieruchomości lub najemców/właścicieli lokali, jest rejestrowana przez podmiot uprawniony, z którym mają oni podpisane umowy, na indywidualnych kontach”. Zapis zmieniono .............”zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

  4. Czwartym zastrzeżeniem wniesionym przez dyrektora Firmy „KOM-LUB” było obniżenie ilości osób „przypisanych” do jednego pojemnika. Autorzy projektu wprowadzili zapis, z którego wynika, iż na jeden (1) pojemnik przypada czterech (4) mieszkańców (poprzednio było pięciu (5)). Potrzeba taka wynikała z informacji zebranych podczas prac nad projektem Regulaminu. Burmistrz, jako odpowiedzialny za przedłożony projekt Regulaminu stwierdził, że w tej kwestii nie wprowadzi autopoprawki, czyli utrzyma zapisy „cztery (4) osoby na jeden pojemnik”.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.


Stanowisko Burmistrza nie zyskało aprobaty ze strony dyrektora Urbana, który argumentował, iż zmniejszenie ilości mieszkańców „przypadających na jeden (1) pojemnik” spowoduje wzrost kosztów dla Przedsiębiorstwa ponieważ:

  • w przypadkach, gdzie do tej pory był jeden (1) pojemnik na pięć (5) osób, trzeba będzie „dołożyć” jeszcze jeden pojemnik;

  • właściciele, którzy do tej pory wykazywali większą ilość osób, aby pozyskać dwa (2) pojemniki (dodatkowa opłata) wycofają się z tego, ponieważ drugi pojemnik będzie im przysługiwał z mocy Regulaminu.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał:

  • jakie to spowoduje skutki finansowe dla Przedsiębiorstwa,

  • jaka jest skala osób, które wykazują, że jest ich sześciu w gospodarstwie domowym, a w rzeczywistości jest ich pięciu.


Dyrektor Urban odpowiedział radnemu, że umowy na sześć osób stanowią mniej więcej połowę wszystkich umów.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski powiedział, że na sesji w dniu 2 marca Rada ustaliła, iż zasady pozostaną takie same, jakie funkcjonowały do tej pory. Dlaczego więc te zasady zostały zmienione.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że projekt Regulaminu przedłożony Radzie w dniu 2 marca nie mówił w taki sposób o normach, ale to Rada przyjęła wniosek na poprzedniej sesji, aby ustalić limity odpadów w relacji do ilości osób i częstotliwości wywozu.


Do dyskusji włączył się również Pan Przewodniczący Zdzisław Szafrański, który stwierdził, że zasady zostały zachowane, tzn. utrzymano kryterium ilości pojemników zależnych od ilości osób, od ilości możliwych wyprodukowanych odpadów oraz od częstotliwości wywozu.


Pan Hubert Prałat – kierownik Wydziału ZPiOŚ Urzędu Miasta:

Na posiedzeniu Komisji Komunalnej radni wnioskowali, iż pięć (5) osób na jeden pojemnik to zbyt dużo, a szczególnie w okresie zimowym. Na sesji w dniu 2 marca mówiono o utrzymaniu zasad dotychczasowych co do sposobu ustalania limitów. Obecna poprawka w stosunku do projektu to tylko poprawka techniczna. Ponieważ pojemność pojemników została zwiększona ze 110 l na 120 l (bo takie Firma KOM-LUB posiada), jest to konsekwencja wynikająca z dwukrotnego w miesiącu odbioru odpadów, czyli pojemności 240 litrów podzielonej przez cztery (4) osoby, co daje 60 litrów na miesiąc na osobę.

Jest to konsekwencja czystego rachunku.


Ponieważ więcej uwag i wniosków nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń.


Głosowanie:

za przyjęciem Regulaminu głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur

radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Adam Dworaczyk



radny Andrzej Michalczyk



radny Marian Szymański



radny Rafał Marek




głosów przeciwnych nie było




wstrzymali się od głosu:

radny Marek Samulczyk


radny Dariusz Szmyt



W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.

Nieobecny: radny Tadeusz Waliczak

/za przyjęciem uchwały głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/


/zał. Nr 2/ - Uchwała nr XLVI/221/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń.


ad. 3

Przewodniczący Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi i poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, „rada gminy określa w drodze uchwały, górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi, ..”.

Górne stawki opłat będą stosowane przez Burmistrza w przypadku gdy będzie on zmuszony do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych dla nieruchomości, których właściciele nie zawarli umów z uprawnionymi przedsiębiorcami.

I tak:

Stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych podzielono na dwie grupy.

  1. Odbiór odpadów komunalnych:

  1. od gospodarstw domowych – 7,00 zł netto od 1 osoby na miesiąc,

  2. od pozostałych wytwórców odpadów:

  • 10,50 zł netto za pojemnik 120 l lub krotność stawki przy wyższej pojemności,

  • 80,00 zł netto za 1m³ lub krotność stawki;

2. Wywóz nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych i ich transport

do punktu zlewnego – 11,00 zł netto za 1m³.

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.


Radny Mirosław Klecz: Pojemność pojemnika została zwiększona ze 110 l na 120 l. Stawka jednak za odbiór odpadów pozostała taka sama – 10,50 netto. Radny zapytał, czy nie jest to przypadkiem jakieś przeoczenie.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że nie jest to przeoczenie, ponieważ duża część kosztów związana z wywozem odpadów jest bardziej zależna od wszystkich operacji temu towarzyszących, niż od ilości śmieci.


Radny Marek Samulczyk zapytał, jaki jest procent pojemników starych w stosunku do nowych.


Dyrektor Urban odpowiedział, że jest to ponad 80%.



Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie określenia górnych stawek za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Adam Dworaczyk



radny Andrzej Michalczyk



radny Marian Szymański



radny Rafał Marek



radny Marek Samulczyk



radny Dariusz Szmyt




głosów przeciwnych nie było



głosów wstrzymujących nie było.


W głosowaniu wzięło udział 20 radnych.

Nieobecny: radny Tadeusz Waliczak

/za przyjęciem uchwały głosowało - 20 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/


/zał. Nr 3/ - Uchwała nr XLVI/222/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie określenia górnych stawek za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.


Na sesję przybył radny Tadeusz Waliczak.


ad. 4

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Panu Mariuszowi Witajewskiemu i poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju lokalnego Miasta Luboń”.


Pan Mariusz Witajewski – Europejski Ośrodek Unii:

Zmiany dokonane w Planie Rozwoju Lokalnego są podyktowane koniecznością dostosowania dokumentu do potrzeb naboru wniosków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – Priorytet III.

Mniejsza ilość środków finansowych pozostałych do rozdysponowania w województwie wielkopolskim w jedynym tegorocznym naborze spowodowała konieczność dokonania zmian w sposobie finansowania dwóch zgłoszonych do konkursu wniosków przez Urząd Miasta Luboń.

Wieloletni Plan Finansowy będący składnikiem Planu Rozwoju Lokalnego określa terminy oraz źródła finansowania konkretnych inwestycji na terenie miasta. Wszelkie zmiany w miejskim budżecie a także nabory wniosków przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wymagają aktualizacji tego dokumentu.

W dalszej części Pan Witajewski wyjaśnił przyczyny obniżenia dofinansowania Unii Europejskiej w dwóch złożonych wnioskach przez Urząd Miasta Luboń w ramach naboru ZPORR-u. Dofinansowanie zostało obniżone o 25 w celu zwiększenia szans na otrzymanie dofinansowania unijnego. Z informacji Pana Mariusza Witajewskiego wynika, iż inne gminy w Powiecie Poznańskim postąpiły podobnie.

Budżet jedynego tegorocznego naboru wniosków na dofinansowanie Unii Europejskiej był bardzo niewielki, stąd konieczność takiej decyzji.

W wyniku takiego stanu rzeczy Urząd Miasta Luboń poszukuje innych źródeł finansowania.

W grudniu ubiegłego roku (2005) Miasto złożyło wniosek do Ministerstwa Infrastruktury na realizację przedsięwzięcia przebudowy skrzyżowania (ulice: Unijna, Kościuszki, Poniatowskiego). Wartość wniosku wynosiła 683.000,00 zł, w tym dofinansowanie wynosi połowę. Obecnie Miasto jest na etapie finalizowania umowy z Wojewodą Wielkopolskim.

W miesiącu marcu Urząd złożył także wniosek do Ministerstwa Kultury na modernizację Lubońskiego Ośrodka Kultury (budynek przy ul. Sobieskiego 97). Wartość wniosku wynosi 230.000,00 zł, z czego 206.000,00 zł wynosi dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, jest to 88% tej kwoty. Obecnie Miasto czeka na rozpatrzenie przedmiotowego wniosku.

W roku 2005 Miasto zapewniło sobie dofinansowanie w ramach pożyczek umarzalnych w 25% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na trzy inwestycje kanalizacyjne:

  • kolektor Wirski – etap II

  • zlewnia przy ul. Streicha

  • oraz ul. Konarzewskiego.

Wartość wszystkich pożyczek wynosi 1.950.000,00 zł.

Zdaniem Pana Mariusza Witajewskiego należy wiązać dużą nadzieję z przyszłorocznym naborem w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej 2007-2013.

Obecnie Miasto przygotowuje potrzebną dokumentację, aktualizuje Plan Rozwoju Lokalnego oraz przygotowuje Lokalny Plan Rewitalizacji Miasta Luboń.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.


Radny Rafał Marek zapytał, kiedy został złożony wniosek na przebudowę skrzyżowania ulic: Poniatowskiego, Unijna, Kościuszki.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że pierwszy raz wniosek ten nie otrzymał dofinansowania (było to dwa lata temu – w 2004r.). Drugi raz wniosek został złożony w grudniu 2005r.


Radny Stefan Krukowski zapytał, kiedy miałaby ruszyć przebudowa skrzyżowania.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział, że pod koniec roku, mniej więcej od listopada 2006r.


Radny Rafał Marek miał pytania dotyczące sprawy wniosku na budowę hali widowiskowo-sportowej. Radny zapytał:

  • kiedy był złożony wniosek na budowę hali,

  • kiedy był nabór,

  • kiedy był ponowiony.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że pierwszy nabór wniosków był w grudniu 2004r. Wniosek ten nie przeszedł. Drugiego naboru w ramach działania 3.5 (działanie o nazwie Infrastruktura Sportowa i Edukacyjna) nie było i w roku 2006 już nie będzie.


Pan Mariusz Witajewski: Prawdopodobnie w miesiącu kwietniu Urząd Marszałkowski ogłosi nabór w ramach Programu Rozbudowy Infrastruktury Sportowej dla Województwa Wielkopolskiego (środki pochodzą z Gier Liczbowych). To dofinansowanie będzie wynosiło 30% drugiego etapu budowy hali, czyli prace wykończeniowe wewnątrz.


Radny Adam Dworaczyk: Pan Witajewski twierdzi, że w tym roku nie mamy szans otrzymać na budowę hali widowiskowo-sportowej środków z Unii Europejskiej. Radny zapytał, dlaczego w zmianie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego nie myślimy już o zmianie.


W odpowiedzi Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek powiedział, że nie było obecnie takiej potrzeby, gdyż naboru w ramach działania 3.5 w tym roku nie było i nie znamy jeszcze dokładnej alokacji środków z tego Programu Gier Liczbowych.

Burmistrz zwrócił też radnym uwagę, że są biedniejsze gminy, jak np. Gmina Miedzichowo w Województwie Wlkp., która ma trzy tysiące mieszkańców, budżet tej gminy wynosi 5 mln zł, w tym 2 mln zł potrzebne są na dowóz dzieci do szkół. Burmistrz powiedział, że w tej sytuacji, przy rozdysponowaniu środków Unii Europejskiej, Urząd Marszałkowski chętniej przyznaje te środki gminom biedniejszym.


Radny Adam Dworaczyk zadał pytanie ogólne, które dotyczyło pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Radny zapytał, czy Burmistrz może przyznać, że te wnioski są wystarczające. Czy Burmistrz może powiedzieć, że zrobił wszystko w tej kwestii.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek stwierdził, że Jego zdaniem zrobił wszystko co mógł, nie zapisał się jedynie do tych formacji, które rozdzielają środki.


Radny Rafał Marek zadał przewrotnie pytanie „Może wystarczyło po prostu zapisać się do Związku Miast Polskich?”.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że Miasto Luboń należy do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.


Radny Rafał Marek zapytał o wnioski na budowę kanalizacji sanitarnej - „Czy nie jest tak, że nie wykorzystaliśmy najlepszego czasu?”.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek wyraził opinię, iż bardzo łatwo jest mówić po fakcie a jeszcze łatwiej oceniać.


W dalszej części dyskusji Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek wyjaśnił treść uchwały. Zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego dokonano w następujących miejscach:

  • str. 58 – dot. kanalizacji w rejonie ul. Streicha

  • druga zmiana dot. str. 59 – Kolektor Wirski – II etap

  • str. 63 – zmiana dot. budowy dróg i chodników

  • str. 74 pkt 5 uchwały – zestawienie planu odnosi się do oświetlenia.


Radny Rafał Marek zapytał, czy mamy odpowiednio dobre wskaźniki, żeby otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę kanalizacji sanitarnej.


Pan Mariusz Witajewski odpowiedział: Jeśli chodzi o zlewnię przy ulicy Streicha znajduje się tam ok. 130 przyłączy (są to bardzo dobre wskaźniki). Natomiast w przypadku kolektora Wirskiego jest tylko 19 przyłączy. To wynika ze specyfiki tego kolektora, który jest kanałem zbiorczym (o przekroju 800 mm). Stąd gorsze wskaźniki, niż w przypadku zlewni w ul. Streicha.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał, dlaczego zwiększono o 20.000,00 zł środki na oświetlenie.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że prace nad budową oświetlenia w ulicach: Azaliowej, Fiołkowej, Nagietkowej były podzielone na dwa etapy. 20.000,00 zł jest przeznaczone na dokończenie II etapu tych prac.



Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju lokalnego Miasta Luboń”.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Marian Szymański




radny Marek Samulczyk




głosów przeciwnych nie było



wstrzymali się od głosu:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski


radny Dariusz Szmyt


radny Tadeusz Waliczak


radny Rafał Marek


radny Piotr Paweł Ruszkowski


radny Andrzej Michalczyk


W głosowaniu wzięło udział 21 radnych.


/za przyjęciem uchwały głosowało - 14 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 7 radnych/


/zał. Nr 4/ - Uchwała nr XLVI/223/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju lokalnego Miasta Luboń”.


ad. 5

Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi i poprosił o przedstawienie propozycji uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

Podjęcie uchwały jest konieczne w celu zawarcia umowy pożyczki z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który pozytywnie rozpatrzył wnioski Burmistrza Miasta Luboń o pomoc finansową dla inwestycji pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy ks. Streicha w Luboniu”, pn. „Budowa Wirskiego kolektora sanitarnego w Luboniu – etap 2”, pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Konarzewskiego”.

Pożyczki te będą zaciągnięte w następujących wysokościach:

  • 900.000,00 zł nas realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. ks. Streicha w Luboniu”;

  • 800.000,00 zł na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa Wirskiego kolektora sanitarnego w Luboniu – etap 2”;

  • 250.000,00 zł na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Konarzewskiego”.

Burmistrz powiedział, że spłata pożyczki zostanie pokryta z dochodów własnych Miasta.

Ostateczne warunki pożyczki będą wynikać z zawartej umowy. Ogólne warunki mówią, że pożyczka jest zwracana w kwartalnych ratach, oprocentowanie wynosi połowę stopy konta weksli w stosunku rocznym, maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi do ośmiu (8) lat.

Po spełnieniu warunków umowy, czyli po wykonaniu zadania zgodnie z planem inwestycji i osiągnięciu efektu, istnieje możliwość umorzenia pożyczki do 25%, czyli ¼.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.


Radny Adam Dworaczyk zapytał, jaka jest stopa procentowa tej pożyczki.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że jest to połowa stopy redyskonta weksli w stosunku rocznym. Można szacować to na do 3%.


Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radny Stefan Krukowski



radny Dariusz Szmyt



radny Tadeusz Waliczak



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Andrzej Michalczyk



głosów przeciwnych nie było



wstrzymali się od głosu:


radny Adam Dworaczyk


radny Rafał Marek

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych.


/za przyjęciem uchwały głosowało - 19 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/


/zał. Nr 5/ - Uchwała nr XLVI/224/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


ad. 6

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Skarbnikowi Miasta i poprosił o przedstawienie projektu uchwały dotyczącej zmiany uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2005.


Skarbnik Miasta Pani Teresa Socha:

W załączniku do uchwały nr XLIII/211/2005 Rady Miasta Luboń z dnia 29 grudnia 2005r. w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków w roku 2005 jako termin realizacji wydatków w działach 600, 900, 926 podano 31.03.2006. Niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiły prowadzenie prac budowlanych w I kwartale 2006r. Z uwagi na tę sytuację przedłuża się termin realizacji wydatków na dzień 30.06.2006r.


Zastepca Burmistrza Lechosław Kędra dodał do wypowiedzi Pani Skarbnik, że w budżecie na rok 2005 w wydatkach majątkowych na budowę dróg i chodników zaplanowano kwotę 1.152.000,00 zł. Niezrealizowanie zadań w łącznej wysokości 187.241,38 zł spowodowane jest:

  • w zakresie budowy skrzyżowania Sobieskiego – Fabryczna – Targowa, utrzymującymi się ujemnymi temperaturami powietrza co uniemożliwiło ułożenie kabli w powłokach polwinitowych wraz z wykonaniem robót nawierzchniowych i tym samym zaistniała konieczność wstrzymania realizacji części robót budowlanych na kwotę 79.171,38 zł;

  • w zakresie modernizacji nawierzchni: na terenie dwóch działek w ul. Polnej nie zakończono wykupu nieruchomości w pasie ulicy. Natomiast w ul. Lipowej budowy realizowane przez prywatnych inwestorów na odcinku pomiędzy ul. Poniatowskiego i ul. Zieloną uniemożliwiły zakończenie budowy chodników na łączną kwotę 108.070,00 zł;

  • ujemne temperatury powietrza spowodowały konieczność wstrzymania budowy sieci oświetleniowej w ulicach: Azaliowej, Nagietkowej, Fiołkowej (kable w powłokach polwinitowych) – wartość niewykonania zadania 52.230,31 zł.


Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski poinformował, że budowa hali widowiskowo-sportowej jest w dalszym ciągu realizowana, gdyż wykonawca nie wykonał zadań w terminie wynikającym z umowy. Wobec powyższego na rozliczenie finansowe niewykonanych w roku 2005 zadań przesuwa się kwotę w postaci wydatków niewygasających w wysokości 530.911,16 zł na rok 2006.


Radny Tadeusz Waliczak zapytał, jaki, zgodnie z umową, był termin realizacji i zakończenia budowy hali widowiskowo-sportowj.


Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski powiedział, że zgodnie z umową, prace powinny być zakończone 6 października 2005r.


Radny Tadeusz Waliczak zapytał, czy w związku z powyższym, Firma budowlana zostanie obciążona odsetkami karnymi.


Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski: Tak.


Radny Tadeusz Waliczak zapytał, jakie to będą kwoty.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek powiedział, że władze Miasta są w sporze z przedsiębiorcą. Mamy jednak 20% środków, tak więc przy odbiorze Miasto może nie zapłacić 20% wartości inwestycji. Oprócz tego posiadamy ponad 200.000,00 zł rękojmi, czyli gwarancji należytego wykonania umowy. Te pieniądze nie zostaną przekazane dopóki sprawa nie wyjaśni się do końca i roszczenie w sprawie kar umownych nie zostanie uwzględnione.


Radny Tadeusz Waliczak powiedział, że ma prośbę, aby o rozstrzygnięciu tej sprawy i jej finale Rada została powiadomiona (radnemu chodziło głównie o to, jakie to będą kwoty i w jakich okolicznościach).


Radny Rafał Marek powiedział, iż rozumie, że środki te muszą być cały czas zapisane w budżecie, jako wydatki na budowę hali, a dopiero po rozstrzygnięciu tej sprawy, będzie można nimi dysponować.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek: Tak.


Radny Adam Dworaczyk powiedział, że duża część radnych miała wolę, aby ta hala powstała jeszcze w tej kadencji. Radny zapytał, czy jest chociażby szansa, aby II etap budowy hali ruszył jeszcze w tym roku.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę II etapu hali. Jeśli chodzi o pierwszą część wypowiedzi radnego, to Burmistrz wyraził opinię, iż było to dowodem wielkiej wiary (wiary, części radnych w to, iż hala widowiskowo-sportowa powstanie jeszcze w tej kadencji).


Radny Rafał Marek zapytał, czy to, że nie mamy rozwiązanej sprawy z wykonawcą, nie będzie miało wpływu i nie będzie szkodzić dalszym pracom, pracom związanym z II etapem budowy hali.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, ze nie rozwiązana sprawa z wykonawcą I etapu budowy hali nie będzie miała żadnego wpływu na II etap budowy.




Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały dotyczącej zmiany uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2005.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radny Stefan Krukowski



radny Dariusz Szmyt



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Andrzej Michalczyk



głosów przeciwnych nie było



wstrzymali się od głosu:


radny Adam Dworaczyk


radny Rafał Marek


radny Tadeusz Waliczak


W głosowaniu wzięło udział 21 radnych.


/za przyjęciem uchwały głosowało - 18 radnych, przeciw - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 3 radnych/


/zał. Nr 6/ - Uchwała nr XLVI/225/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. dotycząca zmiany uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2005.


ad. 7

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi i poprosił o przedstawienie zmian w budżecie Miasta Luboń na rok 2006.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

Ponieważ na zmianę budżetu na rok 2006 wpłynęło tak wiele czynników, Burmistrz postanowił, iż przedstawi, skąd wzięły się te zmiany. Generalnie można powiedzieć, iż zmieniły się przychody Miasta. Po drugie zmieniły się także dochody.

Burmistrz omówił plansze o następującej treści.:


z 2005r. + 1.437.921,00 zł

+ WFOŚ + 1.200.000,00 zł

- prefinansowanie - 1.961.329,00 zł

+ 676.592,00 zł


dochód + 714.210,00 zł

+ 1.390.802,00 zł


Omówienie:

Wolne środki z roku 2005 (większość z nich spłynęła do budżetu Miasta po 1 stycznia 2006), to 1.437.921 zł. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Luboń, podjętą na dzisiejszej sesji, zaciągniemy pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 1.200.000,00 zł. Równocześnie w przychodach, na skutek zmiany wysokości środków, o które występujemy, także zmniejszamy wysokość kredytu na prefinansowanie – 1.961.329,00 zł. W wyniku tych trzech zmian, mamy przyrost przychodów na ten rok w budżecie o 676.592,00 zł. Jest to zmiana w przychodach.

Mamy nadzieję, że uzyskamy jeszcze dodatkowy przychód o 714.210,00 zł. Co składa się na ten dochód? Po pierwsze, po uchwaleniu budżetu Państwa, otrzymaliśmy informację o udziałach w podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tej informacji wynika, że kwota ta jest o 152.308,00 zł wyższa, aniżeli planowaliśmy w projekcie budżetu na rok 2006 i uchwaliliśmy na podstawie wcześniejszej prognozy Ministerstwa Finansów. Dalej na tę kwotę, z tej informacji także wynika, że zwiększa się plan subwencji oświatowej o 29.991,00 zł. Dalej jest znaczna kwota dotacji na zadania celowe z zakresu pomocy społecznej 486.700,00 zł na świadczenia rodzinne, 3.100,00 zł na zasiłki i pomoc w naturze i 16.739,00 zł na pomoc materialną dla uczniów, czyli na stypendia socjalne.

Inne źródła to 16.100,00 zł, jako nadwyżka środków obrotowych Biura Majątku Komunalnego, 2.620,00 zł z udziału budynku „KOM-LUB”-u, 6.555,00 zł niewykorzystanej dotacji w klubach miejskich i sportowych. Są to wszystkie te dodatkowe dochody. Tak więc na dzień dzisiejszy możemy wydać 1.390.802,00 zł więcej. O taką samą kwotę rośnie budżet po stronie wydatków.


W dalszej części Burmistrz omówił kolejną planszę.:

200.000,00 zł - remonty szkół

243.000,00 zł - wykupy gruntów

80.000,00 zł - Ośrodek Kultury

35.000,00 zł - przechodzi


27.106,00 zł - GF

20.000,00 zł

506.532,00 zł - dotyczy Pomocy Społecznej

279.164,00 zł - pozostałe


Omówienie:

Przy tworzeniu budżetu na rok 2006 pewne wydatki nie zostały zaplanowane. Mówiliśmy, że uwzględnimy je przy rozliczaniu nadwyżki budżetowej. Mówiliśmy o trzech rzeczach: remontach szkół, wykupach gruntów i remoncie Ośrodka Kultury. Tak więc kwotę 1.390.802 zł rozdysponowaliśmy w następujący sposób: 200.000,00 zł na remonty w szkołach, 243.000,00 zł na wykupy gruntów, 80.000,00 zł na remont Ośrodka Kultury przy ul. Sobieskiego. Dalej przepisujemy środki, które nie przeszły w nadwyżce budżetowej z roku 2005 w wysokości 35.000,00 zł na zadania kontynuowane. Przepisujemy niewydatkowaną kwotę z roku 2005 z Gminnego Fuduszu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w wysokości 27.106,00 zł. Niewykorzystane zostały też środki na utrzymanie Stadionu na ul. Rzecznej w wysokosci 20.000,00 zł. Znaczenie po stronie wydatków miała kwota 506.532,00 zł, czyli dotacje z zakresu pomocy społecznej (na zasiłki rodzinne, na stypendia i na zasiłki i pomoc w naturze). Pozostała kwota do wydatkowania to 279.164,00 zł.

Jest jeszcze jeden problem, który został do rozwiązania na dzień dzisiejszy a przedstawi go Pani Skarbnik.


Skarbnik Miasta Pani Teresa Socha:

Po stronie dochodów i wydatków zwiększono o 3.000,00 zł dotację w formie darowizny dla Policji na zakup paliwa. Są to środki, które w całości pochodzą z mandatów.



Dyskusja:

Radny Rafał Marek miał zapytanie o środki na wykupy gruntów. Jakie są miejsca, które powodują największe obciążenia dla budżetu Miasta (chodziło o odszkodowania za grunty).


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że nie da się tego zlokalizować rejonami. Po pierwsze są to w znacznej części zaległości związane z działaniem ustawy o drogach, a więc obejmuje grunty zajęte pod drogi, które z mocy prawa stały się własnością Miasta . Za grunty te wypłacane są odszkodowania. Odszkodowań tych jest bardzo dużo. Politykę w tym zakresie prowadzi Zastępca Burmistrza Pan Lechosław Kędra.

Po pierwsze więc legalizujemy stan faktyczny.

Po drugie, tam gdzie ludzie występują z wnioskiem o podział gruntu, zgodnie z planem Miasto musi wydzielić drogę i wtedy ta droga z mocy prawa przechodzi na własność Miasta, ale jednocześnie Miasto powinno w takich przypadkach „od ręki” wypłacać odszkodowanie.

Są to różne miejsca Lubonia.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra dopowiedział, że w roku 2006 na wykupy gruntów dodatkowo przeznaczono jeszcze 243.000,00 zł, a brakuje jeszcze ok. 700.000,00 - 750.000,00 zł. Wniosków o wypłacenie odszkodowania jest bardzo dużo, nie ma jednak jakiś większych wykupów. Bywają natomiast sytuacje bardzo skomplikowane, gdzie np. mieliśmy 31 spadkobierców.


Radca Prawny Roman Jan Hojan wyjaśnił, że sprawa gruntów przejętych na rzecz gmin z mocy ustawy z dnia 4 grudnia 1990r., jest o tyle skomplikowana, że do końca ubiegłego roku (2005) trzeba było złożyć wnioski o wypłatę odszkodowania, ale najpierw Wojewoda musi wydać decyzję potwierdzającą, że grunt został przejęty. Służby Wojewody bardzo formalistycznie podchodzą do przedmiotowej sprawy i w wielu przypadkach można się spodziewać, że będzie odmowa wydania takiej decyzji.


Radny Rafał Marek zapytał, jaką podstawę ma Wojewoda żeby odmówić wydania takiej decyzji.


Radca Prawny Roman Jan Hojan odpowiedział radnemu, że podstawą odmowy może być np. fakt, że w planie miejscowym nie ma danej drogi zaznaczonej. Nie wiadomo też na dzień dzisiejszy, co będzie w sytuacjach, kiedy zmienił się właściciel nieruchomości. Trudno przecież by było wypłacać odszkodowanie na rzecz poprzedniego właściciela, który otrzymał ekwiwalent w postaci zapłaty od nabywcy. Zdaniem Mecenasa Hojana Wojewoda sam nie wie, co w takich przypadkach robić, gdyż jeszcze żadna decyzja taka nie zapadła.


Radny Rafał Marek zwrócił się do Burmistrza i powiedział, że jak na pewno Burmistrz pamięta, przy uchwalaniu budżetu na rok 2006, radny Rafał Marek wnioskował o znalezienie środków na uruchomienie Straży Miejskiej w godzinach nocnych. Pojawiły się wtedy głosy przychylające się do tego pomysłu i mamy dzisiaj przeszacowanie budżetu na rok 2006 a tych pieniędzy w budżecie nie ma.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że skoro Pan Rafał Marek jest tak bardzo pamiętliwy, to powinien też pamiętać, że sprawa ta miała zostać rozstrzygnięta w miesiącu czerwcu, przy zmianie budżetu i dotyczy Policji. O Straży Miejskiej, Burmistrz zdania nie zmienił i na pewno nie będzie samodzielnego patrolu nocnego Straży Miejskiej.


Radny Rafał Marek powiedział, że skoro Burmistrz również jest taki pamiętliwy, to powinien pamiętać, że powiedział wtedy: „... być może ma Pan rację i być może należy tę sprawę rozważyć”.


Burmistrz powiedział, że trzeba by było przeczytać protokół z sesji.


Radny Rafał Marek powiedział, że nie chce się kłócić o zdanie, ale taki był mniej więcej sens wypowiedzi Burmistrza.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek jeszcze raz powiedział, że w czerwcu rozpatrzona zostanie sprawa przeznaczenia dodatkowych środków na patrole nocne dla Policji, o Straży Miejskiej Burmistrz nie zmienił zdania i nie będzie wnioskował o samodzielne patrole nocne Straży Miejskiej.


Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Włodzimierz Woźniak


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk




przeciw głosował:


radny Tadeusz Waliczak



wstrzymali się od głosu:


radny Adam Dworaczyk


radny Rafał Marek


radny Stefan Krukowski


radny Dariusz Szmyt


radny Piotr Paweł Ruszkowski


radny Andrzej Michalczyk



W głosowaniu wzięło udział 21 radnych.


/za przyjęciem uchwały głosowało - 14 radnych, przeciw - 1 radny, wstrzymało się od głosu – 6 radnych/


/zał. Nr 7/ - Uchwała nr XLVI/226/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.


ad. 8

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zapytał, czy są interpelacje (na poprzedniej sesji, która odbyła się w dniu 2 marca interpelacji nie było).


Na XLVI sesji w dniu 30 marca 2006r. interpelację złożył radny Piotr Paweł Ruszkowski.

/zał. Nr 8/ - Interpelacja radnego Piotra Pawła Ruszkowskiego.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o zapytania.


Radny Stefan Krukowski zapytał, czy zostały już przeprowadzone przetargi na równanie ulic gruntowych.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że przetargi na równanie ulic zostały już przeprowadzone i czekamy na odpowiednią pogodę.


Radny Stefan Krukowski powiedział, że prosił o przestawienie słupów na ul. Westerplatte. Radny zapytał, czy coś w tej kwestii się dzieje.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że obecnie jest opracowywany projekt zmiany oświetlenia ul. Westerplatte, który przewiduje przestawienie słupów docelowo.


Radna Zofia Skok-Łukomska zwróciła się z zapytaniem do Burmistrza Kędry, czy istnieje możliwość oświetlenia ul. Rydla – od ul. Walki Młodych do ul. Podgórnej.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnej, że inwestycja ta wymagałaby pełnego projektu i byłaby to dla budżetu Miasta bardzo znacząca kwota, bo ok. 1 mln. zł. Sprawa jednak zostanie przedstawiona na Komisji Komunalnej, która w tej kwestii zadecyduje.


Radny Andrzej Sobiło powiedział, że mieszkańcy „dolnego” Lubonia podejrzewają, iż Zakłady Chemiczne po raz kolejny zatruły środowisko. Z wiedzy radnego znowu ucierpiały na tym rośliny i drzewa, nie wspominając już o tym, co „wdychają” ludzie. W związku z powyższym radny zapytał, czy znowu nie sprawdziły się filtry Zakładów, czy władzom Miasta coś wiadomo na ten temat.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że takie rzeczy należy zgłaszać Zakładom Chemicznym. Zakłady Chemiczne w takich sytuacjach powinny reagować natychmiast i zgodnie z przyrzeczeniem złożonym władzom Miasta, wypłacają ludziom odszkodowania za poniesione straty. Z wiedzy Burmistrza Kędry taka sytuacja nie miała miejsca, a wręcz przeciwnie dwa tygodnie temu, tj. ok. 15 marca Zakłady Chemiczne założyły nowy dodatkowy filtr.


Radny Andrzej Sobiło zapytał, czy Burmistrz Kędra mógłby to sprawdzić.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że Burmistrz nie ma takiej możliwości. W razie jakichkolwiek podejrzeń, Miasto jedynie zgłasza ten fakt do Inspektoratu Ochrony Środowiska.


Radna Zofia Skok-Łukomska powiedziała, że już dawno zgłaszała sprawę odcinka drogi ul. Sobieskiego. Chodzi dokładnie o posesję przy ul. Sobieskiego 48, przy której jest bardzo duża dziura, w której gromadzi się woda i samochody wjeżdżające w tę dziurę zalewają bramę posesji. Radna zapytała, czy można liczyć na naprawę tego odcinka tej drogi.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnej, że odcinek tej drogi wymaga remontu i zrobienia dodatkowego kawałka jezdni. Takich spraw jest bardzo wiele. Burmistrz zanotował tę sprawę i przedstawi ją na Komisji Komunalnej.


Radna Wanda Suleja-Kot zapytała, kiedy rozpoczną się wiosenne prace nad czyszczeniem chodników.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnej, że takie prace się już rozpoczęły.


Radny Rafał Marek powiedział, że na dyżurze wiele osób zwróciło mu uwagę na stan chodników w ciągu pieszym od osiedla bloków wzdłuż ul. Kościuszki do Kościoła p.w. św. Barbary i Urzędu Miasta, stąd pytanie czy jest szansa na remont chociaż części z nich.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra powiedział, że jest to zawsze kwestia wyboru, tzn. czy budujemy chodniki w miejscach, gdzie nie ma niczego (ani ulicy, ani chodnika),


czy naprawiamy chodniki już istniejące. Ale jest to oczywiście decyzja Komisji Komunalnej Rady Miasta.


Radny Stefan Krukowski zgłosił, że ulica Poniatowskiego jest w fatalnym stanie.


Radny Rafał Marek zapytał o bazę właścicieli nieruchomości, którzy nie mają zawartych umów z firmami wywożącymi odpady. Czy taką bazę zdążymy zrobić do końca kwietnia.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że takiej bazy do końca kwietnia chyba się nie uda zrobić. Jest to trochę mało czasu.


Radny Rafał Marek zapytał, z jakiego powodu został unieważniony przetarg na utrzymanie terenów zielonych.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że chodziło o uzupełnienie specyfikacji.


Radny Tadeusz Waliczak wrócił do wypowiedzi radnego Rafała Marka dotyczącej naprawy chodników na osiedlu przy ul. Gen. Sikorskiego i powiedział, że zawsze był za tym, aby robić chodniki najpierw na ulicach, gdzie chodników nie ma wcale. Dlatego radny poprosił, aby Burmistrz Kędra sporządził spis ulic, które nie mają żadnego utwardzonego chodnika.


Zdanie Pana Waliczaka poparł radny Marian Szymański.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że taki spis istnieje.

Tę hierarchizację, radny Pan Waliczak akceptował, jako członek Komisji Komunalnej.


Radna Zofia Skok-Łukomska zgłosiła sprawę mieszkanki przy ul. Kościuszki 39, która jest osobą niepełnosprawną. Osoba ta się awanturuje i zakłóca spokój innym mieszkańcom. Radna zapytała, czy Burmistrz mógłby coś w tej kwestii zaradzić.


Zastępca Burmistrza Ryszard Olszewski odpowiedział radnej, że w tej kwestii Burmistrz nie może zaradzić, ale mogą zaradzić odpowiednie do tego służby, tj. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Policja.


Radny Adam Dworaczyk zapytał, czy zmieni się wreszcie wizerunek Placu Edmunda Bojanowskiego przy Urzędzie Miasta Luboń. Stan tego miejsca jest opłakany.



Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że projekt przebudowy Placu Edmunda Bojanowskiego został opracowany. I etap tego przedsięwzięcia rozpocznie się jeszcze w tym roku.



ad. 9

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o wolne głosy i wnioski.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał, jak wygląda sprawa uregulowania w kwestii dróg serwisowych po obu stronach autostrady, od ul. Kościuszki do ul. Opłotków.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że trwa wzajemna korespondencja pomiędzy Poznańskim Zarządem Dróg, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a Urzędem Miasta Luboń. My, jako Miasto nie chcemy się zgodzić, że będziemy ponosić tylko koszty naprawy tej drogi a właścicielem będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski: W rejonie ulicy 3 Maja były robione projekty przyłączy kanalizacyjnych. Jakie to były koszty.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że koszt przyłącza jest kosztem właściciela posesji.


Radny Andrzej Michalczyk złożył pisemny wniosek w imieniu Klubu „Forum Obywatelskiego”. Wniosek dotyczył zlecenia Komisji Rewizyjnej – kontroli problemowej działalności Burmistrza dotyczącej zbycia nieruchomości przy autostradzie.

/zał. Nr 9/ - Wniosek Klubu „Forum Obywatelskie”.



Radny Rafał Marek zapytał o plany inwestora na terenach Zakładów Ziemniaczanych.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek powiedział, że Przewodniczący Zdzisław Szafrański poinformuje o sesji Rady, która będzie temu tematowi poświęcona. Na dzień dzisiejszy Burmistrz powiedział, że może powiedzieć, iż Firma „PAJO” Pana Wnęka złożyła wniosek o sporządzenie planu miejscowego, na którym przewiduje budowę mieszkań (ok. 3 tys. 400 mieszkań) na 10 tys. nowych mieszkańców.


Radny Rafał Marek wyraził opinię, iż jest to koniec Lubonia, jako miasta.


Radny Adam Dworaczyk powiedział, ze teraz wiadomo, dlaczego nie aktualizujemy Strategii.


Na tę wypowiedź radnych oburzył się Przewodniczący Rady, który powiedział, że nie rozumie tych złośliwych komentarzy. Przypomniał wszystkim, że On również jest mieszkańcem tego Miasta i On również tego nie chce i należałoby się zapytać najpierw, kto tego chce.

Przewodniczący poinformował, że w związku z tą sprawą zaplanował sesję na dzień 12 kwietnia, która właśnie temu tematowi będzie poświęcona.

Kolejna sesja, to sesja absolutoryjna, którą Przewodniczący zaplanował na 27 kwietnia.


Na koniec Przewodniczący Komisji stałych Rady Miasta Luboń podali terminy najbliższych spotkań.


ad. 10

Ponieważ do protokołu z dnia 3 marca było kilka uwag, Przewodniczący zarządził, żeby protokół został przyjęty w dniu 12 kwietnia 2006r.


ad. 11

Przewodniczący zakończył obrady XLVI sesji ok. godz. 20.30.



Załączniki:


  1. /zał. Nr 1/ - Porządek obrad.

  2. /zał. Nr 2/ - Uchwała nr XLVI/221/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń.

  3. /zał. Nr 3/ - Uchwała nr XLVI/222/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie określenia górnych stawek za usługi usuwania odpadów z nieruchomości.

  4. /zał. Nr 4/ - Uchwała nr XLVI/223/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju lokalnego Miasta Luboń”.

  5. /zał. Nr 5/ - Uchwała nr XLVI/224/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  6. /zał. Nr 6/ - Uchwała nr XLVI/225/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. dotycząca zmiany uchwały w sprawie niezrealizowanych kwot wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2005.

  7. /zał. Nr 7/ - Uchwała nr XLVI/226/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 30 marca 2006r. w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.

  8. /zał. Nr 8/ - Interpelacja radnego Piotra Pawła Ruszkowskiego.

  9. /zał. Nr 9/ - Wniosek Klubu „Forum Obywatelskie”.

  10. Lista obecności.

   

wstecz

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

Rada Miasta Luboń »

Zapis audio z Sesji Rady Miasta

Zapis wideo z Sesji Rady Miasta

Uchwały Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Wykaz imiennych głosowań kadencji 2018-2023 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2018-2023 »

Zasłużony dla Miasta Luboń »

Siewca Roku »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2014-2018 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2010-2014 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2006 - 2010 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2006-2010 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2006-2010 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2002-2006 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 1998-2002

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 1990-1994

Rejestr uchwał Rady Miasta 1990 - 2014

Interpelacje i wnioski radnych