Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miasta Luboń

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006: Protokół nr XLIX/2006 z XLIX sesji Rady Miasta Luboń, która odbyła się 1 czerwca 2006r.

 


Protokół nr XLIX/2006

z XLIX sesji Rady Miasta Luboń,

która odbyła się 1 czerwca 2006r.

w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Luboniu


Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Rozstrzygnięcie wezwania do usunięcia naruszenia prawa (uchwała nr XLVII/227/2006 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń „Tereny po WPPZ”) - podjęcie stosownych uchwał.

  3. Propozycja uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Luboń Północ”.

  4. Propozycja uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  5. Propozycja uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na 2006 rok.

  6. Propozycja uchwał w sprawie zmian statutu Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów „SELEKT” ”.

  7. Propozycja uchwały w sprawie przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Luboń”.

  8. Interpelacje i zapytania.

  9. Wolne głosy i wnioski.

  10. Przyjęcie protokołu z XLVIII sesji Rady Miasta Luboń.

  11. Zakończenie obrad.


ad. 1

Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański przywitał przybyłych radnych oraz gości (panią w-ce Prezes Zarządu Hal Poelzig'a dr Renatę Hliwę). Po stwierdzeniu obecności dwudziestujeden (21) radnych spełniającej warunek quorum, Przewodniczący zapytał, czy są uwagi do porządku obrad.


Uwag do porządku obrad nie było.



/zał. Nr 1/ - Porządek obrad.



ad. 2

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański odczytał wniosek – wezwanie do usunięcia naruszeń, złożony przez Hale POELZIG'A sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu przy ul. Armii Poznań 49, dotyczący uchwały nr XLVII/227/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 12 kwietnia 2006r.

Działając jako Zarząd „HALE POELZIG'A” sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu wnoszę o wprowadzenie poprawki do uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Tereny po WPPZ”, przyjętej przez Radę Miasta Luboń dnia 12 kwietnia 2006r. polegającej na korekcie zapisu §2 ust. 4 tj. zamianie słów „dominującą” na „uzupełniającą”.

Uzasadnienie:

Uchwała nr XLVII/227/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 12 kwietnia 2006r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ” nie jest zgodna z kierunkami polityki przestrzennej miasta, określonymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń.

W załączniku nr 3 uchwały nr XLIV/217/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 2 marca w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przyjętego uchwałą Rady Miasta Luboń nr LII/252/98 z dnia 28 maja 1998r. - teren po WPPZ znajduje się w jednostce, oznaczonej na rysunku studium symbolem 10C i wskazany jest do przekształceń funkcjonalnych (str. 23: tereny planowanej zabudowy techniczno-produkcyjnej i przekształcenia terenów poprzemysłowych).

W przedmiotowej uchwale o przystąpieniu do sporządzania planu §2 ust. 4 przyjmuje się, iż dominującą funkcją dla tego obszaru powinno być przeznaczenie pod obiekty produkcyjne, składy, magazyny, usługi. W tym wypadku wyklucza to możliwość przekształceń funkcji w ramach programu rewitalizacji terenów poprzemysłowych”.

/zał. Nr 2/ - Wniosek – wezwanie do usunięcia naruszeń, złożony przez Hale POELZIG'A sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu przy ul. Armii Poznań 49

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański przypomniał, że przedłożony na marcowej sesji przez Burmistrza projekt przedmiotowej uchwały, nie zawierał ust. 4 w §2.

Dopisany ust. 4 w §2 był wynikiem złożonego na sesji wniosku.

Na koniec Przewodniczący Rady poprosił przewodniczących Komisji, które zajmowały się złożonym przez HALE POELZIG'A wnioskiem, o przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.


Pan Mirosław Klecz – przewodniczący Komisji Komunalnej:

29 maja 2006r. Komisja Komunalna Rady Miasta Luboń, rozstrzygając wezwanie do usunięcia naruszeń (wniosku złożonego przez HALE POELZIG'A), zadecydowała, aby powrócić do pierwotnej wersji uchwały (takiej, jaką Burmistrz przedstawił na sesji w marcu br).


Pan Andrzej Sobiło – przewodniczący Komisji Organizacyjno-Prawnej:

Nad przedmiotowym wnioskiem obradowała również Komisja Organizacyjno-Prawna Rady Miasta Luboń, która podjęła taką samą decyzję (o powróceniu do pierwotnej wersji uchwały, bez ust. 4 w §2).


Dyskusja:

Radny Marian Szymański wyraził opinię, iż sprawa jest jednoznaczna. Komisje Rady Miasta (Komisja Komunalna i Komisja Organizacyjno-Prawna) zadecydowały o powróceniu do pierwotnej wersji uchwały, w związku z powyższym taką wersję uchwały Rada powinna głosować.


Radny Rafał Marek miał pytanie formalne. Mianowicie, biorąc pod uwagę stanowiska Komisji Rady, „jak to będzie wyglądało” w porządku obrad. Mamy pkt 2, który jest rozstrzygnięciem wezwania do usunięcia naruszenia prawa, czy Rada w związku z powyższym będzie ten punkt głosowała?


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański wyjaśnił, że nie przez przypadek pkt 2 porządku brzmi „Rozstrzygnięcie wezwania do usunięcia naruszenia prawa ....... i podjęcie stosownych uchwał”. W pierwszej kolejności Rada podejmie decyzję, czy odrzuca wezwanie, czy uznaje je za zasadne, a w przypadku odrzucenia podejmie drugą stosowną uchwałę.


Radny Mirosław Klecz: W imieniu Komisji Komunalnej złożył wniosek o powtórne przegłosowanie pierwotnej uchwały, przedłożonej przez Burmistrza Miasta w dniu 12 kwietnia 2006r.


Burmistrz Miasta Włodzimierz Kaczmarek ustosunkował się do wniosku radnego pana Mirosława Klecza i powiedział, że z ostrożności dla dobra sprawy i bezpieczeństwa, proponowałby zająć się rozstrzygnięciem zarzutu, przyjęciem go lub odrzuceniem. Swoje stanowisko w tej sprawie uzasadnił tym, iż Rada powinna merytorycznie wypowiadać się w sprawach, które ma w porządku obrad.

Radny Rafał Marek powiedział, że w związku z powyższym ma zapytanie, jeśli Rada będzie głosować nad rozstrzygnięciem tej skargi a wnioskodawca w swoim wniosku zaproponował inne rozwiązanie (zupełnie odwrotne), to:

  • czy głosując za racjonalnością tej skargi jednocześnie przychylamy się do wniosku strony, która ma zarzuty do uchwały i wskazujemy funkcję uzupełniającą (zamiast dominującą) dla zapisów w ust. 4 §2?


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański wyjaśnił jeszcze raz, iż są dwa warianty. W przypadku I wariantu odrzuca się wezwanie Rady Miasta do usunięcia naruszenia interesu prawnego ... To by była pierwsza uchwała. Drugą uchwałą – przystąpienie do miejscowego planu – bez zapisu w ust. 4 §2.


Radny Rafał Marek powiedział, że jest jeszcze wariant II – „Uznaje się za zasadne ....” Rada będzie głosowała oba warianty. Co będzie w przypadku, kiedy zostanie przegłosowany wariant II. Czy wówczas również Rada będzie mogła głosować drugą uchwałę.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański: Warianty są dwa, ale propozycją Komisji Rady jest przegłosowanie wariantu I i głosowanie nad pierwotnym projektem uchwały.


Radca Prawny Roman Jan Hojan: Podstawa prawna do wniesienia tego wezwania jest inna i tak naprawdę treść przedmiotowego wniosku jest odmienna. Wniosek w planie dotyczy usunięcia naruszenia interesu prawnego (z czym nie do końca osobiście zgadza się mecenas Roman Jan Hojan, tzn. w jego opinii wnioskodawca nie wykazał naruszenia interesu prawnego poprzez przyjęcie tej uchwały) i zmiany zapisów w uchwale. To nie jest tak, iż z wniosku wynika, że został naruszony interes prawny i teraz Rada ma go skorygować, ale wniosek mówi wyraźnie, że należy zmienić konkretny zapis w uchwale. Tak więc co do zasady i podstawy prawnej, wezwanie do usunięcia naruszenia interesu prawnego wnioskodawcy, ten wniosek nie jest uprawniony.

Mecenas miał natomiast poważne wątpliwości, czy na etapie przystąpienia do sporządzania planu można regulować plan jakimikolwiek zapisami (dominująca funkcją dla terenu będzie..., czy uzupełniającą ..). Zdaniem mecenasa Hojana takie zapisy można regulować na etapie sporządzania planu, gdzie każdy ma prawo złożyć wniosek.

Tak więc na obecnym etapie – etapie przystąpienia do sporządzenia planu, Radca Prawny Roman Jan Hojan zaproponował usunięcie ust. 4 w §2.


Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem wariantu I („Odrzuca się wezwanie Rady Miasta Luboń do usunięcia naruszenia interesu prawnego ......”).


Głosowanie:

za wariantem I – odrzuceniem wezwania głosowali:



radny Adam Dworaczyk

radny Stefan Krukowski



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak


głosów przeciwnych nie było


wstrzymali się od głosu:


radny Piotr Paweł Ruszkowski


radny Tadeusz Waliczak


radny Rafał Marek

W głosowaniu wzięło udział 20 radnych

Nieobecny: radny Bogdan Jędrzejewski

/za przyjęciem uchwały głosowało - 17 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 3 radnych/

/zał. Nr 3/ - Uchwała nr XLIX/231/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”.


Po odrzuceniu przez Radę Miasta Luboń wezwania, Radca Prawny Roman Jan Hojan przedstawił projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie zmiany uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”.

W §2 uchwały nr XLVII/227/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 12 kwietnia 2006r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ” skreśla się ust. 4.



Radny Rafał Marek zwrócił się do Radcy Prawnego Hojana i zapytał, czy uzasadnienie jest integralną częścią uchwały i czy podlega ono zaskarżeniu.



Radca Prawny Roman Jan Hojan odpowiedział radnemu, że uzasadnienie nie podlega zaskarżeniu. Uzasadnienie do uchwały jest pomocne przy wykładni przepisów prawa i w poznaniu intencji uchwały.


Radny Rafał Marek zaproponował więc, aby w uzasadnieniu dokonać zapisu zbliżonego do ust. 4 w §2 poprzedniej uchwały. W ten sposób wskazówki, o których mówiła Rada w poprzedniej uchwale będą integralną częścią uzasadnienia, natomiast z punktu widzenia procedury prawnej wszystko będzie zgodne z prawem.


Radca Prawny Roman Jan Hojan wyraził opinię, iż propozycja radnego nie znajduje oparcia w orzecznictwie. Uzasadnienie do uchwały przygotowuje osoba, która wnosi projekt uchwały. Ponadto nie głosuje się uzasadnienia, tylko głosuje się uchwałę – część normatywną. Tak samo jest w przypadku ustaw sejmowych. W Dzienniku Ustaw nie ogłasza się uzasadnienia, ogłasza się ustawy.


W-ce Prezes Zarządu Hal Poelzig'a dr Renata Hliwa skrytykowała radnego i powiedziała, że jest to paradoks i nie jest to opinia Pani w-ce Prezes Zarządu Spółki wnioskującej, ale to co powie teraz, powie jako prawnik. Pan Radny miał bardzo ciekawy pomysł. Zapytał najpierw, czy można zaskarżyć uzasadnienie do uchwały i kiedy dowiedział się, że uzasadnienie nie podlega zaskarżeniu, zaproponował całej Radzie, aby odrzucony przez Radę zapis, który jest sprzeczny z prawem i który nie może znajdować się w uchwale, znalazł się w uzasadnieniu.

Przedkładając to działanie na język legislacji sejmowej, to co zaproponował Pan Radny szanownej Radzie to paradoks, polegający na tym, że:

poseł X wnosi poprawkę do aktu prawnego, poprawka została odrzucona, jednocześnie poseł Y proponuje, aby uzasadnienie tejże poprawki znalazło się w uzasadnieniu.

Pani prawnik skwitowała tę propozycję, jako niezłą konstrukcję opartą ewidentnie na łamaniu prawa. Jest to jawne obejście prawa. Dlatego Pani mecenas poprosiła, aby koniecznie propozycja radnego znalazła się w protokole, by w razie czego, w przyszłości, przy podejmowaniu decyzji co do tego terenu, będzie się można do tego ustosunkować.



Radny Rafał Marek ustosunkował się do wypowiedzi Pani dr Renaty Hliwy i podkreślił, że my, jako Rada, jak na razie ustosunkowywaliśmy się tylko do skargi. Głosowania nad propozycją o umieszczeniu zaproponowanego przez radnego w uzasadnieniu zapisu nie było.


W-ce Prezes Zarządu Hal Poelzig'a dr Renata Hliwa:

Propozycja Pana Radnego była i została postawiona jasno.



Radca Prawny Roman Jan Hojan powiedział, że w całości zgadza się z opinią Pani Mecenas Renaty Hliwy, zarówno z tym, że propozycja radnego Pana Rafała Marka została jasno skonkretyzowana, jak również z tym, że ta propozycja ma znamiona obejścia prawa.

Dodał też, że nie wyobraża sobie, aby w uzasadnieniu do uchwały można było wpisać coś, co zostało skreślone, jest to niezrozumiałe zupełnie. W wyniku takiego działania, Rada zaprzeczyłaby sama sobie. W propozycji tej nie ma żadnej logiki.


Radny Rafał Marek powiedział, że jego propozycja brzmiała, aby w uzasadnieniu dopisać punkt o podobnym brzmieniu, nie takim samym.

Radny Tadeusz Waliczak zwrócił się do Radcy Prawnego Pana Romana Hojana i zapytał, czy pkt 2 porządku obrad jest zgodny z głosowaniem Rady. Mianowicie Rada odrzuciła skargę – tak brzmi pkt 2 porządku obrad (Rozstrzygnięcie wezwania ....), ale czy teraz Rada może głosować inną uchwałę.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański powiedział, że uważał tę sprawę już za zamkniętą i wyjaśnioną. Nie przez przypadek pkt 2 porządku obrad brzmi „Rozstrzygnięcie wezwania do usunięcia naruszenia prawa ....... i podjęcie stosownych uchwał”. W pierwszej kolejności Rada podjęła decyzję o odrzuceniu wezwania, a teraz podejmie drugą uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pan Przewodniczący poprosił, aby dokładnie czytać przedkładane materiały.


Zdaniem radnego Pana Tadeusza Waliczaka, zgodnie z porządkiem obrad, Rada powinna głosować tylko nad „Rozstrzygnięciem wezwania ...” Głosowanie nad drugą uchwałą jest niezgodne z porządkiem obrad.


Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański:

Jest wniosek radnego Rafała Marka, aby w uzasadnieniu do uchwały w sprawie zmiany uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ” znalazł się zapis o zbliżonym brzmieniu do wykreślonego ust. 4 w §2. Przewodniczący poprosił, aby radny Rafał Marek dokładnie sprecyzował treść tego zapisu.


Radny Rafał Marek poprosił, w związku z powyższym, o krótką przerwę.


Po przerwie.


Radny Rafał Marek sprecyzował swój wniosek, który ułożył w czasie przerwy już na spokojnie i dodał, że nie chciałby być posądzany, iż chodziło mu o obejście prawa.:

Stosowne byłoby uwzględnienie dotychczasowego wykorzystania tego terenu zgodnie z obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego oraz strategią rozwoju społeczno-gospodarczego miasta Lubonia”.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad wnioskiem radnego Rafała Marka, aby w uzasadnieniu do uchwały znalazł się zapis:

Stosowne byłoby uwzględnienie dotychczasowego wykorzystania tego terenu zgodnie z obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego oraz strategią rozwoju społeczno-gospodarczego miasta Lubonia”.


Głosowanie:

za wnioskiem głosowali:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk




przeciw wnioskowi głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radna Zofia Skok-Łukomska


wstrzymali się od głosu:


radny Włodzimierz Woźniak


radny Andrzej Sobiło


radny Marek Samulczyk

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem wniosku głosowało - 7 radnych, przeciw wnioskowi - 11 radnych, wstrzymało się od głosu – 3 radnych/


Wniosek nie uzyskał poparcia.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad uchwałą w sprawie zmiany uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”, w której skreślony został ust. 4.


Głosowanie:

za zmianą uchwały głosowali:


radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radna Zofia Skok-Łukomska




głosów przeciwnych nie było



wstrzymali się od głosu:


radny Włodzimierz Woźniak



radny Andrzej Sobiło



radny Marek Samulczyk


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 11 radnych, przeciw uchwale - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 10 radnych/

/zał. Nr 4/ - Uchwała nr XLIX/232/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie zmiany uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”


Po głosowaniu radny Andrzej Michalczyk złożył wniosek, aby zaprosić innych właścicieli tego terenu (terenu po byłych Zakładach Ziemniaczanych) i właścicieli przyległych do tego terenu ogródków działkowych.


Radny Rafał Marek dodał, że takie spotkanie (wszystkich właścicieli terenu po WPPZ) powinno się odbyć na sesji Rady Miasta.


Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański powiedział, że jest to dobry pomysł, ale po odpowiednich posiedzeniach Komisji Rady.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał Przewodniczącego Rady, w jakim terminie można takiego spotkania się spodziewać.


Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański odpowiedział radnemu, że pierwszy termin spotkania Komisji Komunalnej, której tematem będą tereny po byłym „WPPZ”, został już ustalony na 12 czerwca 2006r.


ad. 3

Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi i poprosił o przedstawienie propozycji uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Luboń Północ”.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

Teren przy ul. Dębieckiej przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Luboń – Północ pod tereny zabudowy handlowej – wielobranżowej o powierzchni powyżej 2000 m, tereny obiektów produkcyjnych, składy, magazyny z zielenią towarzyszącą.

Jak wiadomo z wielokrotnych obrad teren ten został zakupiony pod wielkopowierzchniowy obiekt handlowy. Przygotowany został projekt budowlany, który przewidywał włączenie tego terenu, za pośrednictwem drogi wewnętrznej, do ul. Dębieckiej. Przewidywał to włączenie poprzez rondo. Rozwiązanie takie uzyskało opinię pozytywną Komisji Komunalnej a także, jako rozwiązanie drogowe, pozytywną opinię Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego. Natomiast sporządzony projekt budowlany, przy wystąpieniu o wydanie pozwolenia na budowę, spotkał się ze wstępną odmową Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa Powiatowego – jako rozwiązanie niezgodne z planem miejscowym.

Ten plan miejscowy wskazuje tylko miejsce włączenia się ul. Dębieckiej, natomiast ul. Dębiecką przyjmuje jako istniejącą do adaptacji w planie.

Tak więc, jako potencjalne powody odmowy podaje się:

  • fakt adaptacji w planie ul. Dębieckiej, co odczytywane jest w Starostwie jako niedokonywanie zmian w ul. Dębieckiej,

  • wejście z rondem, jako drogą publiczną, na tereny przeznaczone pod działalność gospodarczą, jest niezgodne z planem

W tej sytuacji toczy się postępowanie w Starostwie Powiatowym, choć na dzień dzisiejszy nie ma nadal decyzji o niewydaniu pozwolenia na budowę.

W związku z powyższym, Burmistrz wniósł na dzisiejszej sesji projekt uchwały, który dotyczy zmiany planu miejscowego Luboń – Północ i opisanie w tym planie rozwiązania komunikacyjnego do obszaru oznaczonego w planie UC/P, czyli tego terenu pod zagospodarowanie z drogą oznaczoną KD-Z2, będącą fragmentem ul. Dębieckiej.

W projekcie przedmiotowej uchwały zaznaczone zostały też elementy, które podawane są przy sporządzaniu każdego miejscowego planu.

Burmistrz dodał, że w ten sposób, niezależnie od wyniku toczącego się postępowania w tej sprawie, chciałby przystąpić do zmiany przedmiotowego planu i zmiany powiązania tego terenu z ul. Dębiecką. Nawet jeżeli inwestor uzyskałby pozwolenie na budowę (czemu Burmistrz nie daje wiary), wtedy należałoby podjąć decyzję, czy dostosowujemy to rozwiązanie, czy też odstępujemy od sporządzania planu.

Burmistrz powiedział, że nie ukrywa, iż inwestor zainteresowany jest tempem prac i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ponadto gdyby droga administracyjna okazała się nieskuteczna, mógłby wystąpić o nowe pozwolenie, wtedy kiedy cały plan zostanie już zmieniony.


Ponieważ żadnych pytań nie było, Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miawsta Luboń - „Luboń Północ”.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:

radny Stefan Krukowski



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




wstrzymali się od głosu:


radny Adam Dworaczyk


radny Rafał Marek


radny Tadeusz Waliczak


radny Piotr Paweł Ruszkowski

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 17 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 4 radnych/


/zał. Nr 5/ - Uchwała nr XLIX/233/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miawsta Luboń - „Luboń Północ”.



ad. 4

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi Miasta i poprosił o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

30 marca 2006r. Rada Miasta Luboń podjęła uchwałę o zaciągnięciu pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (uchwała nr XLVI/224/2006). Uchwała ta mówiła o zaciągnięciu pożyczek na kwotę 1.950.000,00 zł na co składały sie trzy (3) tytuły:

  • 900.000,00 zł (dziewięćset tysięcy złotych) na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy ks. Streicha w Luboniu”;

  • 800.000,00 zł (osiemset tysięcy złotych) na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa Wirskiego kolektora sanitarnego w Luboniu – etap 2”;

  • 250.000,00 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych) na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Konarzewskiego”.

Badając uchwałę, Regionalna Izba Obrachunkowa przypomniała, że w marcu 2005 roku, Rada Miasta Luboń podjęła także uchwałę o zaciągnięciu pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W tej uchwale zapisana jest na rok 2006 pożyczka w wysokości 300.000,00 zł na budowę kolektora Wirskiego – etap I.

To nieporozumienie i brak rozróżnienia budowy kolektora Wirskiego – etap I od etapu II spowodowało, że Regionalna Izba Obrachunkowa dostrzegła sprzeczność pomiędzy zapisami w budżecie a pożyczkami w wysokości 1.950.000,00 zł i obowiązującej zdaniem Kolegium pożyczki na kwotę 300.000,00 zł.

Regionalna Izba Obrachunkowa, chcąc być życzliwą, umniejszyła pożyczkę w wysokości 1.950.000,00 zł o kwotę 300.000,00 zł (pożyczkę z roku 2005), nie zwracając uwagi, że to 300.000,00 zł (z roku 2005) dotyczy zupełnie innego zadania, gdzie Miasto Luboń odstąpiło od finansowania tego zadania przy pomocy pożyczki, bo w większej jego części to zadanie zostało przejęte do finansowania przez Aquanet.

W związku z powyższym, na podstawie tych dwóch uchwał, Miasto Luboń nie mogłoby ubiegać się o pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, ponieważ Luboń realizuje budowę kolektora Wirskiego – etap II (na taką budowę został sporządzony wniosek), a uchwała z roku 2005 dotyczyła – etapu I. Ta sprzeczność na pewno zostałaby dostrzeżona.

W takiej sytuacji, aby nie wydłużać czasu przedłożenia w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ważnej i zgodnej z wnioskiem o pożyczkę uchwały proponuje się podjęcie nowej uchwały.

Aby nie było wątpliwości, Burmistrz proponuje uchylenie fragmentu uchwały z roku 2005, który mówi o zaciągnięciu pożyczki na rok 2006 – kolektor Wirski – etap I. Uchylona zostanie w całości uchwała z roku 2006, poprawiona przez Regionalną Izbę Obrachunkową (bo na dzień dzisiejszy jest to funkcjonująca uchwała, umniejszona o 300.000,00 zł). W konsekwencji, Radzie Miasta Luboń przedłożona została do uchwalenia taka sama uchwała, jaką Rada podjęła w dniu 30 marca 2006r., czyli zaciągnięcie pożyczki na kwotę 1.950.000,00 zł, na którą składają się trzy tytuły:


  • 900.000,00 zł (dziewięćset tysięcy złotych) na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy ks. Streicha w Luboniu”;

  • 800.000,00 zł (osiemset tysięcy złotych) na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa Wirskiego kolektora sanitarnego w Luboniu – etap 2”;

  • 250.000,00 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych) na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej na ulicy Konarzewskiego”.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję i poprosił o pytania.



Ponieważ żadnych pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.



Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:

radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




wstrzymał się od głosu:


radny Adam Dworaczyk

W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 20 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymał się od głosu – 1 radny/


/zał. Nr 6/ - Uchwała nr XLIX/234/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


ad. 5

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Pani Skarbnik i poprosił o przedstawienie zmian w budżecie Miasta Luboń na rok 2006.


Skarbnik Miasta Pani Teresa Socha:

Dochody budżetu miasta Luboń zwiększa się łącznie o kwotę 104.701,00 zł tj. do kwoty 38.564.270,00 zł.

Dz. 852 rozdział 85219 §2030 – plan dotacji celowej na działalność Ośrodka zwiększa się o kwotę 9.000,00 zł na podstawie informacji WW FB.I-3.3011-254/06

rozdział 85295 §2030 – plan dotacji celowej zwiększa się o kwotę 16.993,00 zł

na podstawie informacji WW FB.I-3.3011-311/06 na realizację programu

w zakresie dożywiania.

Dz. 854 rozdział 85415 – plan dotacji celowej na pomoc materialną dla uczniów zwiększa się o kwotę 43.708,00 zł na podstawie informacji WW FB.I-6.3011-284/06.

Dz. 921 rozdział 92195 w §0960 w kwocie 20.000,00 zł zaplanowano darowizny w postaci pieniężnej od sponsorów z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z organizacją imprezy pod nazwą „Dni Lubonia”

w §0970 w kwocie 15.000,00 zł zaplanowano dochody pochodzące z opłat za udostępnianie firmom terenu na cele reklamowe i handlowe podczas imprezy po nazwą „Dni Lubonia”.

Wydatki budżetu Miasta Luboń zwiększa się łącznie o kwotę 104.701,00 zł zł tj. do kwoty 45.932.954,00 zł.

Plan wydatków w dziale 852 rozdział 85219 i 85295 został zwiększony o kwotę 25.993,00 zł tj. w wysokości dotacji celowych wskazanych przy zmianie dochodów.

Plan wydatków w dziale 854 rozdział 85415 został zwiększony o kwotę dotacji celowej tj. 43.708,00 zł wskazaną przy zmianie dochodów.

Plan wydatków w dziale 921 rozdział 92195 został zwiększony o kwotę 35.000,00 zł na pokrycie wydatków związanych z organizacją imprezy pod nazwą „Dni Lubonia”. Środki te pochodzą ze źródeł omówionych przy zmianie dochodów.

Treść załącznika nr 6 do uchwały budżetowej na rok 2006 „Plany dochodów własnych jednostek budżetowych i wydatków nimi finansowanych” została zmieniona poprzez uzupełnienie stanu środków obrotowych na początek i na koniec roku zgodnie z wyjaśnieniem przesłanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej w dniu 4 maja 2006r

Treść załącznika nr 8 do uchwały budżetowej na rok 2006 „Wydatki majątkowe miasta na rok 2006” została zmieniona dla potrzeb ubiegania się o środki finansowe ze ZPORR, zmiana polega na wyszczególnieniu zadań w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej stosownie do zapisanych w WPI.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.


Radny Marian Szymański zapytał, gdzie zostały ujęte w budżecie wpływy ze sprzedaży alkoholu.


Skarbnik Miasta Pani Teresa Socha odpowiedziała radnemu, że wpływy ze sprzedaży alkoholu zostały ujęte w budżecie w dochodach, w dziale 756 rozdziale 75618 w §04080.

Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




głosów wstrzymujących nie było


W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 21 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/


/zał. Nr 7/ - Uchwała nr XLIX/235/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.



ad. 6 i ad. 7

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański oddał głos Burmistrzowi i poprosił o przedstawienie projektów uchwał w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

Na wniosek Związku Międzygminnego Zagospodarowania Odepadów „SELEKT”, we wrześniu 2005r. podjęliśmy uchwałę o zmianie Statutu Związku Międzygminnego „SELEKT”. Do zmiany Statutu Związku potrzebne są uchwały wszystkich gmin tworzących Związek. Zmiany te dotyczyły dwóch (2) elementów: pierwszy element – formalny, rozszerzający listę uczestników Związku oraz dokonano zmian w samym Statucie.

Rada w Śremie nie podjęła tej uchwały, tak więc zmiana nie została dokonana. Stanowisko Śremu wynika z faktu, iż jest to największa gmina przynależna do Związku i oczekuje roli w Związku proporcjonalnie większej, w stosunku do gmin mniejszych.

Po dyskusji Zgromadzenie Związku podjęło nową inicjatywę zmiany Statutu. Po pierwsze tę zmianę podjęto jak gdyby w trybie dwóch uchwał. Pierwsza uchwała, która dotyczy wyłącznie przyjęcia nowych członków Związku, czyli rozszerzenia składu członków, po to, aby ewentualne nieprzyjęcie zmiany Statutu w drugiej części, nie hamowało przynależności gmin. Tak więc temu celowi służy pierwsza z proponowanych do przyjęcia przez Radę uchwał, która wymienia wszystkich uczestników Związku. Drugi projekt uchwały odnosi się do zmian merytorycznych. W części tej uchwały uwagi gminy Śrem zostały uwzględnione, a w części Związek nie uwzględnił uwag Śremu. Nie zaakceptowano, aby zróżnicować siłę gmin, czyli liczbę głosów proporcjonalnie do ilości mieszkańców, a co za tym idzie proporcjonalnie do opłacanych składek na rzecz Związku. W konsekwencji postanowiono, że w Związku każdy będzie miał po jednym głosie. Sprawa dotyczyła też strat i zysków Związku. W starym Statucie był zapis: ..że wysokość, zasady i terminy wnoszenia składki oraz zasady udziału uczestników, ustala w drodze uchwały Zgromadzenie Związku”. Jest to kolejna różnica, która występuje w obecnie proponowanej zmianie. Obecnie w §28 w pkt 3 proponuje się że: „Zasada określona w ust. 2 ma zastosowanie do udziału uczestnika Związku w zyskach Związku”, a więc zyski rozkładają się proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Dalej, jeżeli własne dochody Związku nie wystarczą na pokrycie strat, straty rozkłada się na uczestników Związku odpowiednio do tej samej zasady, czyli według wysokości wnoszonych składek, w oparciu o liczbę mieszkańców. Taka sama zasada będzie dotyczyła inwestycji.

Dalej w §18 dopisano pkt 6 „Biurem Związku kieruje Dyrektor Biura Związku”.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.

Radny Marian Szymański zwrócił uwagę, iż w §28 nastąpiło powtórzenie dwóch takich samych zdań.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek powiedział, że jest to na pewno błąd maszynowy i oczywiście jedno takie samo zdanie należy wykreślić.


Radny Marian Szymański zwrócił jeszcze uwagę na pewne szczegóły w: §18 ust. 1; w §28 ust. 2.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał, jakie będzie obciążenie finansowe wstąpienia do Centrum dla Lubonia, ile zapłacimy rocznie.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że jest to 25.000,00 zł, 1,00 zł od mieszkańca. Na razie nie ma żadnych kosztów inwestycyjnych.


Radny Piotr Paweł Ruszkowski zapytał, kiedy ruszy budowa Centrum.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że nie sądzi, aby budowa Centrum ruszyła wcześniej, jak za rok, półtora.


Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” - zmiany dotyczące uczestników Związku.



Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




głosów wstrzymujących nie było



W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 21 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/


/zał. Nr 8/ - Uchwała nr XLIX/236/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” - projekt zmian merytorycznych.



Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




głosów wstrzymujących nie było



W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 21 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/


/zał. Nr 9/ - Uchwała nr XLIX/237/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”.


ad. 7

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański:

13 kwietnia 2006r. wpłynął do Przewodniczącego Rady Miasta Luboń wniosek od Zarządu Klubu HDK PCK „Lubonianka” o nadanie prezesowi Klubu Panu Jerzemu Zielińskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Lubonia”.

Pan Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały i podał kilka informacji na temat Pana Zielińskiego.:

Pan Jerzy Zieliński urodził się 24 września 1944r. w Kórniku. Od 1946r. mieszkał w Grodzisku Wlkp., gdzie ukończył Szkołę Podstawową a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym. Po ukończeniu 18 roku życia (od 1962r.) został honorowym dawcą krwi. Od 1994r. jest prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Luboniu, którego był też współzałożycielem. Od 1962r. oddał blisko 200 l. krwi. Za swoją działalność społeczną został odznaczony medalem państwowym i honorowym.




Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański otworzył dyskusję.



Radny Piotr Paweł Ruszkowski powiedział, że Regulamin odznaczeń Miasta Luboń ma dwa honorowe odznaczenia: „Zasłużony dla Miasta Lubonia”; „Honorowy Obywatel Miasta Lubonia”. Do tej pory, z wiedzy Pana Ruszkowskiego, Rada Miasta nie przyznała jeszcze nikomu tego drugiego tytułu. Tak więc byłby to pierwszy „Honorowy Obywatel Miasta Lubonia”.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański przyznał rację Panu Ruszkowskiemu, jednak Zarząd Klubu HDK PCK „Lubonianka” złożył wniosek o nadanie prezesowi Klubu Panu Jerzemu Zielińskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Lubonia”.


Ponieważ więcej pytań nie było, Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zarządził głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie przyznania Medalu „Zasłużony dla Miasta Lubonia” Panu Jerzemu Zielińskiemu.


Głosowanie:

za przyjęciem uchwały głosowali:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Piotr Paweł Ruszkowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Dariusz Szmyt



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




głosów wstrzymujących nie było



W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem uchwały głosowało - 21 radnych, przeciw przyjęciu uchwały - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 0 radnych/


/zał. Nr 10/ - Uchwała nr XLIX/238/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie przyznania Medalu „Zasłużony dla Miasta Lubonia”.


Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poinformował, że uroczyste wręczenie Medalu Panu Jerzemu Zielińskiemu nastąpi na sesji Rady Miasta w dniu 29 czerwca 2006r.


ad. 8

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański zapytał Burmistrza, czy jest już gotowa odpowiedź na interpelację radnego Piotra Pawła Ruszkowskiego, którą złożył na XLVI sesji, która odbyła się 30 marca 2006r.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek powiedział, że odpowiedź na interpelację radnego Piotra Pawła Ruszkowskiego nie jest jeszcze gotowa w całości. Interpelacja ta jest bardzo obszerna i szczegółowa. Pracuje nad nią wielu ludzi i pochłania ona wiele czasu. Wymaga szukania pewnych rzeczy w archiwach, co jest oczywiście bardzo czasochłonne. Tak więc Burmistrz poprosił o cierpliwość w tej sprawie i powiedział, że prawdopodobnie odpowiedź na tę interpelację radny Piotr Paweł Ruszkowski otrzyma na kolejnej sesji, która odbędzie się 29 czerwca 2006r.



Na XLIX sesji, która odbyła się 1 czerwca 2006r., interpelacji nie było.



Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o zapytania.



Radny Rafał Marek: W dniu dzisiejszym, tj. 1 czerwca 2006r., minął termin, w którym zarządy jednostek samorządu terytorialnego, musiały podać do publicznej wiadomości, wykaz podmiotów, którym udzielono ulg, umorzeń i rozłożenia na raty zaległości podatkowych. W związku z powyższym radny zapytał, czy taka informacja została już opublikowana.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że taka informacja została już opublikowana i znajduje się na stronie internetowej Miasta Luboń.


Radna Wanda Suleja-Kot powiedziała, że ostatnimi czasy na terenie Lubonia widać porządkujących ludzi. Radna zapytała, co to są za osoby i czy te prace porządkowe odbywać się będą rejonami.


Sekretarz Miasta Pan Janusz Piasecki odpowiedział radnej, ze Miasto podpisało umowy (26 umów – od kwietnia do końca br. roku) z Urzędem Pracy. Są to osoby bezrobotne, bez prawa do zasiłku. Wynagrodzenie za jedną (1) godzinę pracy wynosi 6,00 zł, z tym że 60% tej stawki refunduje Urząd Pracy.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra dodał, że prace te będą odbywały się w zależności od potrzeb, a nie rejonami.


Radny Adam Dworaczyk: W marcu br. miała zapaść decyzja o otrzymaniu pieniędzy na budowę hali widowiskowo-sportowej z Totalizatora Sportowego. W związku z powyższym radny zapytał, jaka w tej sprawie zapadła decyzja.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że Luboń został umieszczony na liście podmiotów przewidzianych do otrzymania pieniędzy. Warunkiem jest jednak dokończenie budowy hali widowiskowo-sportowej do 2007 roku. Kwota przewidzianego dofinansowania wynosi 1.200.000,00 zł.


Radny Adam Dworaczyk zapytał, jakie jest stanowisko Burmistrza w tej sprawie.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek odpowiedział radnemu, że jest za podpisaniem umowy.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra:

Na ostatniej sesji było zapytanie dotyczące zbadania poziomu hałasu wzdłuż autostrady, szczególnie przy „Osiedlu” (pyt. Radnego Rafała Marka).

Urząd Miasta Luboń już od 2003 roku dopomina się od Autostrady dokonania pomiarów, szczególnie od północnej strony autostrady. Niestety ciągle otrzymujemy odpowiedź odmowną.

W miesiącu maju br. Urząd napisał skargę do Urzędu Wojewódzkiego – Wydziału Ochrony Środowiska w celu wymuszenia na Autostradzie przeprowadzenia takich badań.


Radny Rafał Marek powiedział, że na ostatniej sesji prosił również o informację dotyczącą nasadzeń wzdłuż autostrady.

A w kontekście tego, co powiedział Burmistrz Kędra, to jeżeli Autostrady nie uda się zmusić do przeprowadzenia badań natężenia hałasu, to Urząd Miasta samodzielnie może wystąpić do Inspektoratu Środowiska. Wiąże się to oczywiście z poniesieniem kosztów, ale jeżeli badania te wykażą, że są przekraczane dopuszczalne normy, to Miasto może wystąpić do Autostrady z żądaniem budowy ekranów.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra:

Władnym do wydawania takich decyzji, iż przekraczany jest poziom hałasu, jest Urząd Wojewódzki, natomiast Inspektorat Środowiska jest organem wykonawczym.

Jeżeli chodzi o nasadzenia, to w tym roku minął okres gwarancji i Urząd otrzymał pismo, iż będzie przeprowadzany odbiór nasadzeń i nasadzenia uzupełniające. Urząd Miasta nie jest jednak stroną w tej sprawie, dlatego nie będzie mógł przy tym odbiorze uczestniczyć.


Radny Rafał Marek był zdziwiony, gdyż w pisemnej odpowiedzi na złożoną przez niego na sesji interpelację, otrzymał odpowiedź, iż Urząd Miasta Luboń będzie się starał, aby przy odbiorze nasadzeń wzdłuż autostrady był obecny przedstawiciel naszego Miasta.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra: Nie jest to teren Miasta.


Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek: Toczy się pewnego rodzaju gra, między Autostradą Wielkopolską a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i gminami przyległymi do autostrady. Ta gra polega na wymuszeniu na gminach przejęcia i utrzymywania dróg wzdłuż autostrady.

Burmistrz powiedział, że prawda jest też taka, iż dopóki Miasto Luboń nie otrzyma zgody na rozbudowę skrzyżowania ulic Unijnej-Kościuszki nie chce zaogniać sytuacji z Autostradą.


Radny Mirosław Klecz powiedział, że na Komisji Komunalnej zadał pytanie dotyczące ulicy Dojazdowej. Chciałby to pytanie powtórzyć na sesji i zapytał radną Panią Zofię Skok-Łukomską (mieszkankę ul. Dojazdowej), co ze zobowiązaniami mieszkańców tej ulicy, którzy obiecywali, że w miejsce wyciętych topoli zrobią inne nasadzenia na swój koszt.


Radna Zofia Skok-Łukomska odpowiedziała radnemu, że zostały już zrobione wykopy pod nowe drzewka i 2 czerwca będą sadzone. Będą to klony kuliste.


ad. 9

Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański poprosił o wolne głosy i wnioski.


Radny Rafał Marek już niejednokrotnie prosił o chociażby fragmentaryczne wyrównanie chodnika wzdłuż ulicy Kościuszki i poruszał sprawę wystającej na tej ulicy studzienki.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra odpowiedział radnemu, że nie da się naprawiać chodnika po jednej płytce, a na cały nie ma po prostu pieniędzy.


Radny Marian Szymański podziękował Burmistrzowi Olszewskiemu za załatwienie sprawy z Panem Janem Pankiem i przywrócenie go do pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu.


Zastępca Burmistrza Lechosław Kędra podał komunikat, iż nadzór Budowlany Starosty wyda jutro, tj. 2 czerwca zgodę na budowę przepompowni w ul. 3 Maja.



Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek:

  • Poinformował, że Urząd Miasta uzyskał certyfikat w akcji „Przejrzysta Polska”.

  • Poinformował też o sytuacji zakończenia I etapu budowy hali widowiskowo-sportowej. Mianowicie wykonawca w dniu 2 stycznia 2006r. zgłosił obiekt do odbioru. Odbiór został rozpoczęty i przerwany ze względu na warunki zimowe. Te działania były kontynuowane w późniejszym okresie i obecnie zakończone. Jest przygotowany protokół odbioru i usterek, których terminy usunięcia zostaną ustalone. W związku z powyższym protokół odbioru nie jest jeszcze podpisany. Na podstawie opinii biegłego, można przyjąć, iż roboty zostały zakończone 2 stycznia 2006r. Usterki bowiem nie wpływają na odbiór robót, tylko ustala się termin ich usunięcia. W tym wypadku opóźnienie odbioru hali widowiskowo-sportowej wynosi niespełna trzy (3) miesiące. Toczy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Z jednej strony Hydro-Budowa wskazuje powody, dla których uważa, że zakończenie budowy należy przedłużyć, z drugiej strony władze Miasta w znacznej części te powody odrzucają. Wymaga to badania, a Urząd będzie kierował się przede wszystkim opiniami biegłych w tej sprawie w postępowaniu sądowym. Dzienna kara za opóźnienie etapu budowy wynosi według podpisanej umowy ok. 9.000,00 zł, tak więc gra toczy się o niemałe pieniądze.

  • Na koniec powiedział, że „Dni Lubonia” w tym roku odbędą się 17 i 18 czerwca. Następnie podał kilka informacji i zachęcał do wzięcia udziału w licznych zabawach i konkursach zorganizowanych na tę okazję.


Kilka informacji na temat zorganizowanych imprez z okazji „Dni Lubonia” podał również radny Bogdan Jędrzejewski, który szczególnie zachęcał do wzięcia udziału w biegu długodystansowym.


Radny Rafał Marek przypomniał, że rok 2006, jest to czas aktualizacji Strategii Miasta Luboń.


Przewodniczący Zdzisław Szafrański poinformował, że kolejna sesja Rady Miasta Luboń odbędzie się 29 czerwca. Przewidywany termin sesji kolejnej, to 20 lipca. Sierpień – wolny.


Dalej podano terminy spotkań Komisji stałych Rady Miasta Luboń.:

12.06.2006r. - godz. 17.00 – Komisja Komunalna

28.06.2006r. - godz. 16.30 – Komisja Budżetu i Finansów

13.06.2006r. - godz. 16.00 – Komisja Rewizyjna

08.06.2006r. - godz. 17.00 – Komisja Organizacyjno-Prawna

22.06.2006r. - godz. 17.00 – Komisja Organizacyjno-Prawna

07.06.2006r. - godz. 16.30 – Komisja Sfery Społecznej


Na koniec Przewodniczący Rady Zdzisław Szafrański odczytał apel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dotyczący budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zwrócił się poprzez ten apel z prośbą o wsparcie finansowe w budowie tego Pomnika.

Przewodniczący wyraził opinię, iż jest to zbożny cel i sympatycznie byłoby, gdyby Rada Miasta Luboń miała w realizacji tego dzieła swój udział.


ad. 10

Ponieważ uwag do protokołu nr XLVIII/2006 z dnia 27 kwietnia nie było, Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem.


Głosowanie:

za przyjęciem protokołu nr XLVIII/2006 głosowali:


radny Adam Dworaczyk


radny Stefan Krukowski



radny Tadeusz Waliczak



radny Rafał Marek



radny Andrzej Michalczyk



radna Lidia Godek


radny Włodzimierz Smogur


radny Zdzisław Szafrański


radny Leon Wawrzyniak


radny Zbigniew Ziółkowski


radny Bogdan Jędrzejewski


radna Ewa Rogowicz


radny Marian Szymański



radny Marek Samulczyk



radna Wanda Suleja-Kot



radny Mirosław Klecz



radny Andrzej Sobiło



radna Zofia Skok-Łukomska



radny Włodzimierz Woźniak




głosów przeciwnych nie było




wstrzymali się od głosu:



radny Dariusz Szmyt



radny Piotr Paweł Ruszkowski



W głosowaniu wzięło udział 21 radnych

/za przyjęciem protokołu głosowało - 19 radnych, przeciw przyjęciu - 0 radnych, wstrzymało się od głosu – 2 radnych/


ad. 11

Przewodniczący Zdzisław Szafrański zakończył obrady XLIX sesji Rady Miasta Luboń ok. godz. 20.oo.









Załączniki:

  1. /zał. Nr 1/ - Porządek obrad.

  2. /zał. Nr 2/ - Wniosek – wezwanie do usunięcia naruszeń, złożony przez Hale POELZIG'A sp. z o.o. z siedzibą w Luboniu przy ul. Armii Poznań 49.

  3. /zał. Nr 3/ - Uchwała nr XLIX/231/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”.

  4. /zał. Nr 4/ - Uchwała nr XLIX/232/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie zmiany uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Luboń - „Tereny po WPPZ”.

  5. /zał. Nr 5/- Uchwała nr XLIX/233/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miawsta Luboń - „Luboń Północ”.

  6. /zał. Nr 6/ - Uchwała nr XLIX/234/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie zaciągnięcia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  7. /zał. Nr 7/- Uchwała nr XLIX/235/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie zmiany budżetu Miasta Luboń na rok 2006.

  8. /zał. Nr 8/- Uchwała nr XLIX/236/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”.

  9. /zał. Nr 9/- Uchwała nr XLIX/237/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”.

  10. /zał. Nr 10/- Uchwała nr XLIX/238/2006 Rady Miasta Luboń z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie przyznania Medalu „Zasłużony dla Miasta Lubonia”.

  11. Lista obecności.

   

wstecz

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

Rada Miasta Luboń »

Zapis audio z Sesji Rady Miasta

Zapis wideo z Sesji Rady Miasta

Uchwały Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Wykaz imiennych głosowań kadencji 2018-2023 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2018-2023 »

Zasłużony dla Miasta Luboń »

Siewca Roku »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2014-2018 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2010-2014 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2006 - 2010 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2006-2010 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2006-2010 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2002-2006 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 1998-2002

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 1990-1994

Rejestr uchwał Rady Miasta 1990 - 2014

Interpelacje i wnioski radnych