Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miasta Luboń

Uchwały Rady Miasta kadencji 2002-2006: Uchwała nr LIII/261/2006 z dnia 12 października 2006r. w sprawie przyjęcia “Programu współpracy Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi

 

Uchwała nr LIII/261/2006

Rady Miasta Luboń

z dnia 12 października 2006r.


w sprawie przyjęcia “Programu współpracy Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w 2007 roku”.


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) Rada Miasta Luboń uchwala, co następuje:

§ 1.

Przyjmuje się do realizacji w roku 2007, stanowiący załącznik do uchwały, “Program współpracy Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami”, jakimi są:

  1. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,

  2. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.


§ 2.

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Luboń.


§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.






 

Uzasadnienie

do uchwały nr LIII/261/2006

Rady Miasta Luboń

z dnia 12 października 2006r.

w sprawie przyjęcia “Programu współpracy Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w 2007 roku”.


Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 cytowanej ustawy.



 


 




Załącznik

do uchwały nr LIII/261/2006

Rady Miasta Luboń

z dnia 12 października 2006r.


w sprawie przyjęcia “Programu współpracy Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w 2007 roku”.






PROGRAM WSPÓŁPRACY

MIASTA LUBOŃ

Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI

ORAZ INNYMI PODMIOTAMI

W ROKU 2007



Działalność organizacji pozarządowych w sferze zadań publicznych, zwana działalnością pożytku publicznego jest istotną cechą społeczeństwa demokratycznego a zarazem elementem spajającym i aktywizującym społeczność lokalną. Działalność ta może być prowadzona także przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeśli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz przez stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.


Rada Miasta Luboń przyjmując niniejszy dokument deklaruje wolę współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie prowadzonej działalności w sferze zadań publicznych i wyraża intencję realizacji swoich zadań ustawowych w zakresie, gdzie jest to możliwe poprzez organizacje pozarządowe lub w ścisłym z nimi współdziałaniu.


I.


Program określa zakres i formy współpracy Miasta Lubonia z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r.(ze zmianami) o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej w dalszej części programu ustawą.


II.


1. Celem zasadnicznym niniejszego programu jest kształtowanie demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym, poprzez budowanie partnerstwa między administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi.


2. Celami szczegółowymi współpracy są:


a/ umocnienie lokalnych działań przez stworzenie warunków dla powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności miasta,


b/ zwiększenie wpływu sektora obywatelskiego na kreowanie polityki społecznej w mieście,


c/ poprawa jakości życia mieszkańców miasta poprzez zaspokajanie potrzeb społecznych,


d/ integracja podmiotów polityki lokalnej obejmującej swym działaniem sferę zadań publicznych,


e/ otwarcie na innowację, konkurencję poprzez umożliwienie organizacjom pozarządowym indywidualnego wystąpienia z ofertą realizacji projektów konkretnych zadań publicznych realizowanych dotychczas przez Miasto,


f/ wypracowanie rocznego modelu lokalnej współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a Miastem.


III.

Ze strony Miasta program realizują:


  1. Rada Miasta – w zakresie wyznaczania przedmiotu i form współpracy oraz przydzielania środków finansowych na realizację współpracy;

  2. Burmistrz Miasta – w zakresie wykonywania uchwały Rady w sprawie przyjęcia Programu współpracy Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w 2007 roku”, w tym w szczególności wyboru podmiotów, którym zleca się zadania publiczne, zawarcia stosownych umów z określeniem wysokości dotacji oraz kontroli wykonywania zadania i wykorzystania dotacji;

  3. Urząd Miasta – w zakresie bieżącej realizacji programu, w tym oceny zgodności ofert na realizację zadań z potrzebami i programem oraz ustawą o pożytku publicznym i o wolontariacie, bieżącej oceny wykonywania zleconych zadań i rozliczenia przydzielonych środków;


  1. jednostki organizacyjne Miasta – w zakresie współdziałania z organizacjami pozarządowymi przy bieżącej realizacji zadań.


IV.

Zakres współpracy obejmuje:


  1. informowanie o pożądanych z punktu widzenia Miasta kierunkach działania, obowiązujących przepisach, zasadach współdziałania,


  1. koordynowanie zamierzeń i bieżącej działalności w sferze wykonywania zadań publicznych przez Miasto i poszczególne organizacje,


  1. wykonywanie przez organizacje pozarządowe wybranych zadań publicznych wymienionych w art. 4 ust 1 ustawy w zakresie zadań własnych Miasta,


  1. informowanie społeczności miejskiej o działalności organizacji pozarządowych i współpracy z Miastem.



V.


Zasady współpracy

Współpraca Miasta Luboń z organizacjami pozarządowymi odbywa się na zasadach:

  • pomocniczości przy zachowaniu suwerenności stron,

  • efektywności przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji,

  • partnerstwa,

  • jawności.


  1. Zasada pomocniczości oznacza, że Miasto zleca realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym wówczas, kiedy organizacje te są zdolne do zrealizowania zadania publicznego, respektując jednocześnie odrębność i suwerenności wspólnot obywatelskich, a przekazanie zadania nie stoi w sprzeczności z zasadą efektywności.

  2. Zasada efektywności polega na dokonaniu wyboru sposobu wykorzytania środków publicznych, który zapewni celowość i oszczędność kosztów realizacji zadania, przy uzyskaniu najlepszych efektów z poniesionych nakładów, przy stworzeniu obiektywnych zasad konkurencji w ubieganiu się podmiotów o powierzenie im wykonania zadania.

  3. Zasada partnerstwa realizowana jest poprzez uczestnictwo organizacji pozarządowych w rozeznawaniu i definiowaniu potrzeb mieszkańców oraz w ich rozwiązywaniu.

  4. Zasada jawności realizowana jest przez publiczne informowanie, w szczególności w Biuletynie Informacji Publicznej o:

- zasadach współpracy,

- zadaniach pzewidzianych do powierzenia,

- przeprowadzonych procedurach,

- wynikach postępowań o powierzenie zadania,

- realizacji zadania,

- rozliczeniu z pozostałych i wydatkowanych środków.



VI.


Współpraca z organizacjami pozarządowymi może odbywać się w szczególności w formach:

  1. Zlecania realizacji zadań publicznych na zasadach określonyvch w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a w zakresie przez nią objętym na podstawie uchwały Rady Miasta Luboń.

  2. Wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków.

  3. Konsultowania z organizacjami, odpowiednio do zakresu ich działania, porojektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

  4. Tworzenia przez Burmistrza Miasta Luboń wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym złożonych z przedstawicieli:

- organizacji pozarządowych,

- osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności, sumienia i wyznania, jeżleli ich cele obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.

- stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego,

- wskazanych przez Burmistrza Miasta Luboń.

  1. udostępnianie dla celów informacyjnych stron internetowych Miasta i Informatora Miejskiego.






VII.


  1. Zlecenie realizacji zadań publicznych polga na:

a/ powierzeniu wykonania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji,


b/ wspieraniu takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.


  1. zlecanie realizacji zadań publicznych może nastąpić w trybie przewidzianym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub odrębnych przepisach.

  2. Wspieranie lub powierzenie zadań, o których mowa w ust. 1 odbywa się po przeprowdzeniu otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy przewidują innych tryb zlecania.

  3. Z uwagi na koniecznosć racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi konieczne jest przedłożenie informacji potwierdzających kompetencje i wiarygodność organizacji pozarządowej. Do konkursu dopusczone mogą być jedynnie wnioski zgłoszone na obowiązującym formularzu wraz z załączonym kompletem wymaganych załączników, a przede wszystkim dokumenty obrazujące aktualny statuts podmiotu.

  4. W celu uzupełnienia brakujących załączników Zlecający wyznaczy podmiotowi dodatkowy termin.

  5. Wnioski niekompletne pod względem formalnym, których braki nie zostały usunięte w terminie, nie będą rozpatrywane. Za kompletność wniosku odpowiada organizacja pozarządowa.

  6. Organizacja winna przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantującą wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.

  7. Ocena ofert może być dokonana w szczególności wg następujących kryteriów:

a/ merytorycznej wartości projektu, jego zgodności z ustalonymi priorytetami oraz ustawowymi zadaniami Miasta,

b/ wymiernych korzyści płynących dla mieszkańców (zapotrzebowanie społeczne na usługi świadczone w ramach projektu, liczba osób nim objętych),

c/ kosztów projektu, w tym wysokość wkładu własnego wnioskodawcy oraz udziału innych źródeł finansowania,

d/ perspektywy kontynuacji projektu i potencjalne źródła jego dalszego finansowania,

e/ dokonań wnioskodawcy w przedstawionym temacie, kompetencji, doświadczenia osób realizujących projekt,

f/ dotychczasowej współpracy z samorządem i innymi instytucjami publicznymi,

g/ zgodności wniosku z celami statutowymi wnioskodawcy.

  1. Zlecenie ralizacji zadania dokonywane jest na podstawie pisemnej umowy określającej warunki merytoryczne i finansowe.

  2. Rozliczenie dotacji następuje poprzez przedłożenie sprawozdania z wykonania zadania publicznego wraz z wymaganymi załącznikami.




VIII.


Oferta zadań publicznych, których prowadzenie może zostać zlecone organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obejmuje w zakresie:



1)pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz

wyrównywania szans tych rodzin i osób: (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy),


-przygotowanie i wydawanie jednodaniowych obiadów/dziennie w okresie od 1.01.2007 r. do 31.12.2007 r. dla osób wskazanych przez MOPS i organizacje charytatywne,


-zorganizowanie obozu lub kolonii letnich poza Luboniem dla dzieci i młodzieży z rodzin skierowanych przez MOPS, pedagogów szkolnych i organizacje charytatywne.


2) działania na rzecz osób niepełnosprawnych (art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy)


  • zorganizowanie dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta Luboń zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych w Luboniu.


3) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych (art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy)


- wspieranie organizacji ludzi starszych (emerytów i rencistów),



4) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży (art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy)


-zorganizowanie jednodniowych imprez turystycznych i wypoczynkowych (rajdy piesze, rowerowe, wycieczki autokarowe) dla dzieci i młodzieży z terenu Miasta Luboń


  • zorganizowanie wypoczynku letniego na terenie miasta Luboń dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Luboń w miesiącach: lipiec lub sierpień.


5) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji (art 4 ust. 1 pkt 13 ustawy)


- zorganizowanie przeglądu twórczości amatorskiej mieszkańców Lubonia w miesiącu kwietniu,


-zorganizowanie przeglądu młodzieżowych zespołów muzycznych.


- przygotowanie wystaw o tematyce, w szerokim pojęciu, związanej z Luboniem i jego mieszkańcami


6) upowszechniania kultury fizycznej i sportu (art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy)


-prowadzenie dla dzieci i młodzieży szkolenia sportowego (do wieku juniora włącznie) z udziałem w rozgrywkach sportowych,


  • organizacja igrzysk sportowych dla dzieci i młodzieży w terminach wynikających z kalendarza imprez sportowych,


  • udział dzieci i młodzieży w rozgrywkach sportowych w terminach wynikających z kalendarza imprez sportowych.


7) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społecznościami (art. 4 ust 1 pkt 22 ustawy)


-utrzymywanie współpracy i zorganizowanie wymiany grup mieszkańców miasta Luboń i gmin

partnerskich



  1. Nie wyklucza się realizacji pozostałych zadań wynikających z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.







IX.

  1. Dotacje przyznawane na realizację zadań publicznych mogą być wykorzystane przede wszystkim na pokrycie kosztów bezpośrednich wykonania tych zadań. Koszty ogólne (pośrednie) mogą być pokrywane proporcjonalnie do udziału realizowanego zadania w całości działań organizacji.

  2. Dotacje przyznane na realizację zadania nie mogą być wykorzystywane na tworzenie lub zakup środków trwałych oraz gruntów.

  3. Miasto może nieodpłatnie użyczyć środek trwały organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom, w zakresie i czasie niezbędnym dla realizacji zleconego zadania.


X.

W sprawach dotyczących realizacji programu współpracy mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązujące, a w szczególności:


  • ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873),

  • ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. - przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96, poz .874 z późn.zm.),

  • ustawa z dnia 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o rehablilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2262),

  • ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jedn.Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn.zm.),

  • rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2003 r. w sprawie wzoru ofert zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania zadania (Dz.U. z 2003 r. Nr 193, poz. 1891),

  • rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i form współdziałania administracji publicznej z innymi podmiotami oraz wzorów ofert, umów i sprawozdań z realizacji zadań pomocy społecznej (Dz.U. z 2000 r. Nr 55, poz. 662).

   

wstecz

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

Rada Miasta Luboń »

Zapis audio z Sesji Rady Miasta

Zapis wideo z Sesji Rady Miasta

Uchwały Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Wykaz imiennych głosowań kadencji 2018-2023 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2018-2023 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2018-2023 »

Zasłużony dla Miasta Luboń »

Siewca Roku »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2014-2018 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2014-2018 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2010-2014 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2010-2014 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2006 - 2010 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2006-2010 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2006-2010 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Protokoły posiedzeń Komisji Rady Miasta 2002-2006 »

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 2002-2006 »

Uchwały Rady Miasta kadencji 1998-2002

Protokoły sesji Rady Miasta kadencji 1990-1994

Rejestr uchwał Rady Miasta 1990 - 2014

Interpelacje i wnioski radnych